Cheesecake z breskvami

Preprosta poletna sladica, ki ne navduši le s svojim lahkotnim okusom, pač pa tudi z videzom. Kar pa mi ni uspelo ujeti na fotografijah, ki jih prilagam. Teh je kar nekaj, saj sem jih v upanju da v tem deževnem in oblačnem poletnem popoldnevu ujamem vsaj kanček naravne svetlobe naredila nekaj več. Z izredno slabim telefonom (in njegovo kamero), brez posebnih luči, fotografskega znanja in programa, s katerim bi fotografije lahko obdelala, je tole pač vse, kar ti lahko pokažem. Če pa bi lahko, bi te z veseljem povabila na košček.

Če so te fotografije vseeno prepričale in že komaj čakaš na recept, ki je, mimogrede, res zelo enostaven, si lahko tortico pripraviš sam/a. Moja je bila namreč namenjena očetu, ki ta vikend praznuje svoj rojstni dan. Je velik sladkosned. V zadnjem času je sicer nekoliko spremenil svojo prehrano (na bolje) in včasih že kar malce pretirava v izbiri določenih jedi. A ko gre za sladice – no, takrat povsem popusti. Edina sprememba, ki jo je ‘uvedel’ so piškoti. Tu pa tam si namreč privošči riževe, brezglutenske piškote, ki ne vsebujejo škodljivih transmaščob. Še pred kratkim o tem ni imel pojma, pa ga je zdravnica zadnjič o vsem skupaj malce podučila (priporočil svoje hčere itak ne posluša 😉 ).

Tako sem njegove zdrave piškotke uporabila tudi za pripravo piškotnega dna sladice. Vem, nič kaj možata ni videti in bolj kot na moško torto spominja na sladico nežne gospodične, ki prisega zgolj na lahko in zdravo sladkanje. A se s tem ne obremenjujem. In tudi on se ni. Rožnato cvetje ga sploh ni motilo in pri prvih dveh koščkih, ki jih je na mah pojedel enega za drugim jih niti opazil ni.

Cheesecake oziroma sirova torta je navadno pripravljena iz kombinacije sladke smetane in mascarpone sira. Mlečna izdelka sta sicer izredno okusna, ne pa tako zelo ‘lahka’ in zdrava. Moja verzija je nekoliko bolj lahkotna.

Že tako ali tako dajem prednost ekološkim živilom, ko pa gre za mlečne izdelke pri tem ne popustim. Ekološkega mascarponeja nisem našla, smetano morda še bi, pa se nisem trudila. Smetano sem zato raje zamenjala za kremast grški jogurt, mascarpone pa za ricotto – tradicionalen svež italijanski sir, narejen iz sirotke. Pri nas je ricotti najbolj podobna albuminska oz. sirarska skuta. Nekateri pravijo da gre pravzaprav za isto stvar, drugi temu nekoliko nasprotujejo. Sta si pa zadevi vsaj zelo podobni. Obe zdravi, z malo maščob, lahko prebavljivi. Verjetno bi najprej izbrala drugo – slovensko različico, a sem ekološko ricotto brez težav našla, po slovensko albuminsko skuto pa bi se morala odpraviti malce dlje. Zato je tokratna izbira – originalna ricotta.

Sestavine:

dno…

  • 120 g polnovrednih maslenih piškotov (po potrebi brezglutenskih)
  • 50 g stopljenega masla
  • 1 žlička medu (po želji)

krema…

  • 245 g ricotte
  • 245 g gostega grškega jogurta
  • 60 g mletega sladkorja (ksilitola)
  • ščep vanilije v prahu
  • 145 ml mandljevega mleka (ali navadnega)
  • 1 čž agar agarja (2-3 g)

preliv…

  • 220 g breskev
  • 1-2 vrečki kolagena (neobvezno)*
  • 2 JŽ limone
  • 1/2 čž agar agarja
  • 3 čž rjavega nerefiniranega sladkorja

*zakaj kolagen, kater kolagen in ali sladica deluje tudi brez njega pa malce nižje

Ta slika ima prazen alt atribut; ime datoteke je 10-3-927x1024.jpg

Postopek:

predpriprava…

Pekač s snemljivim donom premaži z oljem ter nanj prilepi peki papir. Preden pekač zapreš, ob rob vstavi kos acetatne folije (ali kakšne druge močne folije – tudi tista za liste bo ok). Da čim lepše zaobjameš celoten obok, folijo prej prereži na pol in postavi tako, da se robova stikata.

dno…

V multipraktiku zmiksaj piškote s stopljenim maslom. Po želji lahko dodaš malce sladkorja ali medu. Pretresi v pekač, ter z rokami ali dnom kozarca dobro pritisni piškotne drobtine ob dno pekača. Postavi v hladilnik, da se dobro utrdi. Medtem pripravi kremo.

krema…

V večji posodi (za kuhanje) z metlico dobro zmešaj ricotto s sladkorjem. Dodaj jogurt in ščep vanilije v prahu. Premešaj. Nekoliko večjo posodo kot je ta postavi na štedilnik, dodaj nekaj vode ter segrevaj. Na to posodo postavi manjšo s kremo (pazi, da se djenjo dno ne stika z vodo) in segrevaj do cca. 40 stopinj oziroma dokler v kremo lahko potisneš prst ter ga nekaj trenutkov zadržiš.

Medtem ko se krema segreva v manjši kozici z metlico dobro zmešaj agag agar v prahu s sladkorjem. Počasi prilivaj mleko in pri tem ves čas mešaj z metlico. Med mešanjem zmes segrevaj in nežno kuhljaj približno tri minute, nato prelij v kremo, dobro zmešaj ter vse skupaj prelij na piškotno dno. Za nekaj ur postavi v hladilnik.

preliv…

Dobro zrele breskve olupi, razkoščiči ter nareži na večje kose (pazi da pri tem ne izgubiš vseh dragocenih sokov). Sadje skupaj z nekaj limone gladko zmiksaj.

V kozici z metlico dobro premešaj agar s sladkorjem. Med stalnim mešanjem počasi dodajaj breskov smoothie in segrevaj nekaj minut. Rahlo ohladi, a pri tem večkrat premešaj, nato prelij na strjeno sirovo plast. Vrni v hladilnik za vsaj kakšne pol ure, nato pa že lahko odrežeš svoj prvi kos sladko osvežilne sladice.

Zdaj že veš, da torto pripraviš povsem brez peke, kar je super, kajne?

Zgornja plast je pripravljena iz svežih, dobro zrelih primorskih breskev, ‘začinjenih’ z malce limone, ki naravno sladkobo sadja prijetno privzdigne in sladko tortico nekoliko osveži.

V breskov preliv pa sem zamešala še vrečico kolagena. Verjetno katerikoli kolagen ne bi bil pravi, vsaj po okusu ne. Mnogi so namreč (menda, tako pravijo), prav neprijetnega okusa, tale moj, ki ga uporabljam že dolgo in nanj tudi prisegam, pa ni le najkvalitetnejši v svoji vrsti, pač pa verjetno tudi najbolj okusen (klik). Uporabiš ga lahko v hladnih ali vročih napitkih, dodaš različnim sladkim jutranjim kašicam in sladicam ter tako mimogrede povečaš njihovo hranljivost. Okus je izredno prijeten. Nekje med sladko grenivko in pomarančo. Že zaradi okusa ga tako rada uporabljam, njegovi številni pozitivni učinki pa so seveda velik bonus. Kolagen seveda ni obvezen in sladico lahko pripraviš tudi brez njega. Ali pa svojo dnevno dozo spiješ v kozarcu vode medtem, ko se sladkaš 😉

Namesto breskev bi lahko uporabila tudi katero drugo dobro zrelo sadje. So pa breskve zaradi svoega močnega okusa, prijetne strukture ter naravne sladkobe odlična izbira. In ker niso dolgo v sezoni, jih izkoristi kolikor se le da.

Dodaj odgovor