Mislim, da sem našla svoje nove najljubše testenine! Testenine in recept zanje. Ne, nisem jih delala sama – tega se verjetno ne bom nikoli lotila. Sem pa prvič kuhala grahove testenine. In ne, to nisi pašta z grahom, pač pa testenine, ki so narejele izključno iz grahove moke. Povsem naravne, ekološke in ker so namesto iz žit, pripravljene iz moke stročnice, seveda tudi brez glutena.
Danes je na voljo resnično veliko vrst testenin. In ne govorim le o njihovi obliki, pač pa tudi moki iz katere so pripravljene. Polnovredne riževe in ajdove so bile do sedaj moje najljubše, nekaj testenine iz stročnic pa sem v preteklosti tudi že poskusila. A nobene me niso prepričale tako kot ravno današnje.
Na spletni strani gluteno.si sem si pred časom izbrala troje. Grahove, čičirikine ter ovsene. Najprej sem testirala grahove. In test so več kot uspešno prestale. Uporabila sem jih pri pripravi dokaj enostavnega recepta, z zgolj nekaj sestavinami. Jed pa je zagotovo ena tistih, ki jo bom ponovnila še v kratkem. Zakaj? Sočno pečeno piščančje meso, nežen in maslen stročji fižol, prijetno slane kapre. Vse to, skupaj z dušeno čebulico, česnom, belim vinom in nekaj sveže iztisnjenega limoninega soka je formula za zdrav, hranljiv in izjemno okusen recept. Takšen, ki si ga lahko pripraviš tudi, če za kuhanje nimaš veliko časa. Ali talenta. Ali pa se ti v življenju preprosto ne ljubi vrteti kuhalnice. Pa čeprav vsi vemo, da je doma pripravljena hrana resnično najboljša. Sploh če jo pripraviš z veliko ljubezni.
Ne poznam nikogar, ki ne bi imel rad testenin. Poznaš ti? Morda se jim radi izognejo le tisti, ki so ves čas na dieti. No, s testeninami kakršne so te, to ne bo več potrebno. Grahove testenine (in pravzaprav tudi vse druge, narejene iz stročnic) so polne beljakovin ter dober vir vlaknin. Že same po sebi so veliko okusnejše kot dolgočasni beli makaroni, seveda pa so velik obolj zdrave in hranljive.
Recept seveda lahko pripraviš s katerimikoli testeninami, a zakaj ne bi poskusil/a nekaj novega? In čeprav so testenine osnova kateregakoli recepta, pa vseeno ni nepomembo kako in s čim jih pripraviš. Tiste z veliko rdečega mesa in topljivega, mastnega sira verjetno ne bodo niti pol tako zdrave. Če so testenine pogosto na tvojem jedilniku, ‘dodatke’ izbiraj previdno. Vseeno se ne zadovolji s pustimi recepti in jedmi brez pravega okusa. Zdrava hrana je namreč lahko neverjetno okusna! Poleg tega pa bo poleg brbončic od veselja vklikalo vse tvoje telo. Zatp – pozabi na že pripravljene omake in stvar raje vzemi v svoje roke. Izberi torej sestavine, ki jih imaš rad/a in za katere hkrati veš, da so koristne zate.
Sestavine:
- 100 g piščančjega fileja
- 1 žlica riževe moke (ali katerekoli druge)
- sol in sveže mlet črni poper
- 1 JŽ olivnega olja
- 1,5 JŽ masla
- 50 g grahovih spiralnih testenin
- 75 g rumenega (ali zelenega) stročjega fižola
- pol manjše bele čebulice
- 1 strok česna
- 30 ml belega vina
- 60 ml piščančje osnove (lahko tudi zelenjavne ali le vode)
- 1- 2 JŽ vloženih kaper
- 2-3 JŽ limoninega soka
- fino naribana lupinica
- polovice bio limonesveže nasekljan peteršilj
Postopek:
Piščančje meso dobro osuši, nato pa ga povaljaj v mešanici moke, soli in popra.
Segrej ponev z oljem in maslom in ko se slednji prične rahlo peniti, v ponev stresi piščančje koščke (pred tem z njih otresi odvečno moko). Meso popeci iz vseh strani. Narezan na koščke ne potrebuje dolgo.
Hkrati s peko mesa zavri vodo ter v njej čisto na hitro pokuhaj fižol. Nato dodaj še testenine.* Vse skupaj odcedi in pretresi v skledico, a prihrani nekaj žlic vode, v kateri so se kuhale testenine in fižol.
Pečeno meso prestavi na krožnik, v ponev pa dodaj na lističe narezano čebulo. Nežno praži nekaj minut, da se rahlo obarva. Nato dodaj še na lističe narezan strok česna in ga med mešanjem duši slabo minutko. V ponev nato prilij vini in s kuhalnico podrzaj vse, kar se je morebiti sprijelo na dno ponve. Prilij osnovo, limonin sok ter lupinico, zavri, nato pa temepraturo znižaj in kuhaj toliko časa, da tekočina povre za polovico.
V ponev pretresi fižol s testeninami, dodaj meso in kapre. Kuhaj še dobre pol minute oziroma dokler testenine niso ravno prav kuhane**. Vmešaj sveže nasekljan peteršilj in postrezi. Po želji dodaj nekaj kapljic limone ali oljčnega olja ter vse skupaj potresi s sveže mletim črnim poprom.
*grahove testenine, ki sem jih uporabila, vsega skupaj potrebujejo le 3 minute, zato bo na tem mestu že minutka dovolj. Če uporabiš katere druge, pazi, da bodo po kuhanje še al dente.
**nič ni hujšega od prekuhanih testenin. Testenine morajo biti po kuhanju še nekoliko al dente, torej ‘na zob’. Takšne, ki niso surove, se pa vanje lahko še vedno lepo ugrizne.
Recept ni zakompliciran in zanj ne potrebuješ veliko časa. Morda bo priprava res vzela nekaj minut več kot odpiranje konzerve, a se splača. Sploh če narediš dvojno porcijo in ostanek poješ za večerjo ali prihraniš za službeno malico (če si na dopustu pa za dan na plaži ali izlet v naravo). Jaz sem si nekaj okusnih testenin shranila v simpatičen biorazgradljiv lonček, ki sem ga zadnjič kupila v trgovini 1001 dar. Všeč mi je njegova oblika, lahek in naraven material ter to, da je sestavljen iz večih delov. V dobro zaprt vrhnji del (pokrov) lahko shraniš različne dodatke, kot so semena in oreščki, začimbe, prelivi, omake… In si tako na licu mesta ter tik pred zdajci začiniš svoje jedi.