Zadnjič smo se med službeno malico zapletli v pogovor o kruhu. Ena izmed sodelovk ga namreč že leta ne je. Večinoma uživa mlečne izdelke, sir (in salamo) pa je kar tako – brez vsega. Nisem edina, ki sem se temu čudila. Sama si življenja brez kruha resnično ne predstavljam in se mu zagotovo ne bom nikdar odrekla.
Ker pa imam kar nekaj s prebavo in želodcem povezanih težav, sem kruh že pred leti začela peči sama. Sprva brez kvasa, z vinskim kamnom in mineralno vodo, pozneje z drožmi. Pečem povsem brezglutenski kruh, 100-odstotnov ajdov je. Sveže mleto ajdovo moko vedno kupim v isti trgovini. Zdi se mi, da le iz tiste kruh zares uspe. Je neverjetno rahel in okusen in prav nihče ne verjame, da v njem poleg ajde in vode (ter malce indijskega trpotca) ni prav nobene druge sestavine.
Ta isti ajdov kruh sem uporabila danes, ko se si za malico pripravljala popečene kruhke. Avokado toasti so že nekaj let velik hit. Ne le v tujini, tudi pri nas. Popečenemu kruhu, na katerem je avokado (pa naj bo ta pretlačen ali na leži v lepih rezinah) je pogosto dodano še jajce (pečeno, poširano, vmešano). Namesto jajčka svoj avokado toast lahko okrasiš še z različno zelenjavo. paradižniom, redkvicami, tankimi rezinami korenja, svežo špinačo ali rukolo… Če ti do ektra zelenjave ni, avokado potresi z mešanico semen ali pod rezine slavnega sadeža namaži čičirikin hummus. Vse zgoraj naštete kombinacije so naravnost odlične a le, če je avokado primerno zrel. Moj najljubša vrsta avokada je hass. Je malo manjši, jajčaste oblike, z grobo lupino. Ravno prav zrel avokado je sočen, mehek kot puter, a še vedno lepe zelene barve. Takšen je odlična osnova tudi za razne sladice, a o tem kdaj drugič.
Avokado na današnjem kruhu je v družbi dimljenega lososa. Hrustljavemu kruhu, nežnemu, maslenemu avokadu in slani ribici svežino podarjajo tanke rezine mlade kumare, šopek zelišč ter prav poseben preliv. Semena niso zgolj za okras, tako kot tudi ljubko mikrozelenje ne. Prva poskrbijo za še malce hrustljavosti in zdravih maščob, zelenje pa za ščep zdravju koristnih snovi.
Nekoč sem si toast z avokadom in losom že pripravila. Takrat sem popečene kruhke najprej premazala z namazom iz albuminske skute (ricotte) in feta sira, ga nato obložila z dimljenim lososm, na vrh pa dodala na kocke narezan avokado. Tokratna različica je Jamiejeva. To, s prelivom rdeče pomaranče se sama zagotovo ne bi spomnila oziroma, bi vanj zagotovo malce podvomila. Sem pa vedela, da če nanj prisega Jamie Oliver, zagotovo more delovati. In je. Zagotovo je.
Za eno osebo oz. dva manjša, debelejša kosa kruha.
Sestavine:
- 2 debeli rezini domačega kruha (lahko tudi kupljene g drožmi ali chiabbate)
- rezini dimljenega lososa
- dobro zrel avokado
- pol kumare
- žlica mešanih semen (bučnic, sončnic, sezama in maka)
- sveža zelišča (kot na primer meta, origano, peteršilj)
- mikrozelenje vrtne kreše
- (rdeča) pomaranča
- oljčno olje
- sol in poper
- malce limoninega soka
Postopek:
Na suhi ponvici nežno popeci mešanico semen. Pretresi v skodelico.
V skledi zmešaj žlico sveže iztisnjene pomaranče s tremi žlicami oljčnega olja. Začini s soljo in poprom, poskusi in začinjenost prilagodi svojemu okusu.
Žar ponev močno segrej ter na njej iz obeh strani popeci debelejše rezine kruha.
Kumaro olupi in z lupilnikom zelenjave narezi dolge trakove.
Avokado nareži na rezine ter ga pokapljaj z malce limoninega soka. Dodaj trakove krumar, sveža zelišča in malce kreše. Z rokami vse skupaj nežno premešaj.
Kruh prelij z žličko pomarančne polivke. Obloži z rezinami manjšimi rezinami dimljenega lososa ter avokadovo solatko. Vse skupaj potresi s semeni in nekaj mikrozelenja ter prelij s preostankom pomarančne polivke.
Mikrozelenje je res da zelo majhno, a ne v svoji moči. V sebi hrani več vitaminov, mineralov in encimov kot si lahko predstavljaš. Poleg tega je lep dekorativni okras in tvojim jedem da poseben čar. Lahko izbereš različno mikrozelenje, tako po barvi, videzu in seveda okusu. Svojega sem naročila na spletni strani Mikrozelenje Šebenik. Oni so tudi tisti, ki s svojimi rastlinicami zalagajo veliko večino boljših slovenskih restavracij, kjer jedi brez kančka mikrozelenja dandanes skorajda ne dobiš. Na srečo pa mikrozelenja ne vzgajajo le zanje, pač pa ga lahko kupi čisto vsak in tako svoje doma pripravlje jedi spremeni v pravo pašo za oči.
Katja,
ali lahko izdaš razmerja sestavin za ajdov kruh in tudi katero moko in trpotec uporabljaš? Jaz delam ajdov kruh z drožmi. Iz moje moke ne uspe prav rahel kruh. Moka je zelo temna…
Živjo! Uporabljam izključno moko iz trgovine Mok’ca (če nisi iz LJ dostavljajo tudi na dom). Je sveže mleta, rahla in res zelo okusna. Če želiš da je povsem brez primesi drugih mok (in glutena), ti jo zmeljejo v drugem prostoru na posebnem mlinu. Trpotec kupujem v Sparu, mislim da je njihova znamka. Glede razmerij pa tako: delam dokaj ‘na uč’. Osnova recepta pa je vezana na knjigo Fermentiraj.si, Brezglutenska akademija. Delam pa le majhne hlebčke, ker mi lepše uspejo. Naredim jih več naenkrat, ko je kruh povsem ohlajem, ga narežem in rezine zamrznem. Je pa res izjemno rahel. Začnem z drožmi, vodo in 50 g moke, po nekaj urah dodam zmes iz trpotca in vode ter še 50 g moke. Potem sledi gnetenje, prepogibanje in peka. Priporočam ti, da si prebereš tole knjigo. Meni je precej pomagala, čeprav sem pozneje kar nekaj stvari prilagodila in nredila malce ‘po svoje’. Sem pa s kruhom zares zadovoljna. Veselo peko! 😉