…in še s čim. na primer z listnamim ohrovtom, kozjo sirarsko (albuminsko) skuto in zelišči. Fritata, pri nas bolje poznana kot frtalja ali preprosto jajčna omleta je ravno to. Omleta iz jajc, brez moke, a s številnimi drugimi sestavinami, ki jajčni osnovi podarijo tisti pravi karakter.
Jajčno omleto, ki je, tudi zaradi večjega števila jajc, pečena v pečici, lahko postrežeš tako toplo kot hladno. Sama sem se seveda lotila še tople, polovico pa sem prihranila za večerjo. Kose sem preložila na krožnik, postavila v hladilnik, zvečer pa uživala v lahki, a okusni večerji. Hladna mi je, iskreno, še veliko ljubša. Tako kot tudi kišeji oziroma slane pite. Čeprav se nikoli ne morem upreti, da vanje ne ni zarezala še ko so malce tople, pa nato vedno znova ugotovim, da je mrzla pita boljša. Jajčna zmes se nekoliko utrdi, zato je takšn kiš (in tudi fritaljo) lažje rezati.
Če torej tudi tebi prijajo hladne jedi, v kar v teh vročih mesecih sploh ne dvomim, potem ti predlagam, da frtaljo narediš že nekaj ur prej, lahko celo večer prej. Naslednji dan ti tako ne bo potrebno skrbeti za zajtrk, malico, kosilo ali večerjo. Bogato omleto namreč lahko ješ kadarkoli v dnevu. Zjutraj z nekaj kosi domačega kruha, rezinami avokda in svežega paradižnika, opoldan z veliko skledo solate, zvečer pa kar samo. Morda z nekaj žlicami hladnega gostega jogurta (priporočam grškega), da te ponoči ne bo preveč žejalo. Tako losos kot suhi paradižniki so načeloma precej slani, v omleti pa je še nekaj drugih sestavin (svež mlet črni poper, malce česna, čebulice in pora), zaradi katerih so jajca okusnejša, a nekoliko bolj ‘začinjena’. Morda pa slanost občutim le jaz, ki to kar hitro zaznam.
Fritato začneš pripravljati na štedilniku, nato jo prestaviš v pečico. Zato ti toplo priporočam, da uporabiš ponev, ki je namenjena tudi takšni peki. Sicer bi sestavine iz ponve lahko preložil/a v namaščen pekač ter omleto dokončal/a v njem, a le kdo si želi kup umazane posode?
Imam nekaj ponvic, ki so za ta namen idealni. Večina takšnih je emajliranih. Emajlirana posoda je pravzaprav neke vrste steklena posoda, zato, če le nima lesenih ali plastičnih ročajev, zlahka preživi tudi v pečici. Posode Riess so po mojem mnenju ene najboljših. Tudi tale na fotografiji je ‘njihova’. Je pa potrebno ponev dobro namastiti, če ne želiš, da se fritatla sprime na dno. Ker bi bilo zaradi tega res škoda izgubiti delček okusne jajčne jedi.
Za pripravo sem uporabila ponev premera 16 centimetrov ter za ravno prav visoko omleto potrebovala 6 jajc. Manjša ponev seveda pomeni manj jajc (in ostalih sestavin), večja več. Kar pa lahko čisto preprosto, predvsem pa po občutku uravnavaš sam/a.
Sestavine:
- 6 jajc
- 65 g grškega (kozjega) jogurta
- 45 ml (riževega) mleka
- pol majšega pora (bel in svetlo zelen del)
- drobno sesekljana manjša šalotka (ali čebulica)
- 1 sesekljan česen
- sol
- poper
- 25 g listnatega ali kodrolistnatega ohrovta
- 65 g dimljenega lososa*
- 2-3 na večje kose narezane, v oljčnem olju vložene suhe paradižnike**
- 45 g (kozje) almuninske skute
- žlica nasekljanega peteršilja
- žlica nasekljanega koperca
- sol in poper po okusu
*meni najljubši dimljen losos je ekološki, ki ga kupim v trgovini Hofer in ne vsebuje nobenih neznanih konzervansov
**kupujem jih izključno v DM-u – razlika med njihovimi in vsemi drugimi (vsaj tistimi, ki sem jih. poskusila) je velika
Opomba: namesto kozje albuminske skute lahko uporabiš tudi kravjo ali v trgovini kupljeno ricotto, namesto riževega mleka pa kozje oziroma kravje.
Postopek:
V skledi z metlico zmešaj jajca, jogurt in mleko ter začini z malce soli in sveže mletega popra.
Suh paradižnik nareži na večje koščke, sesekljaj peteršilj in koperc ter pripravi lososa in skuto. Pečico segrej na 215 stopinj.
Ponev segrej in na avokadovem ali oljčnem olju nežno popraži nasekljano čebulico, česen ter na ‘kolobarje’ narezan por. Malce posoli in ko zadiši dodaj opran ter nasekjan ohrovt (pred tem odstrani močno srednjo žilo).
Preveri ali je namaščen tudi rob ponve. V jajčno zmes natrgaj rezine dimljenega lososa, vmešaj paradižnik in zelišča. Prelij v pekač ter na jajčno zmes razporedi še večje kose albuminske skute.
Peci približno 25 minut oziroma dokler tudi sredina omlete ni pečena. Po peki s spatulo ali nožkom obidi rob fritalje, da malce odstopi in se ne sprime na rob.
Vsaj rahlo ohlajeni fritati na vrhu dodaj še malce skute in lososa, pa kakšno žlico fino hladnega grškega jogurta. Po želji začini še z malce svežega mletega popra ter postreži s kosom kruha ter svežo zeleno listnato solato.
Popolna kombinacija slanega lososa in okusov polnega sušenega paradižnika z aromatičnim kopercem, vitaminsko bogatim ohrovtom in nežno ter rahlo sladke albuminsko skuto. Popoln grižlaj za vsak trenutek dneva.