Kaj kuhaš v vročiš dneh? Sploh kaj kuhaš? Mene visoke temperature zagotovo ne odvrnejo od štedilnika. Verjetno zato, ker je moja kuhinja res zelo hladna in edini prostor, kjer se poleti sploh da normalno dihati. Zato mi tudi takrat, ko prižgem štedilnik, ni prevroče. No, drugače je, kadar na štedilniku gori več kot le ena plošča, mimogrede pa vključim še pečico. A danes ni bilo tako. Za večerjo sem si pripravila zdrave in okusne bučkine polpetke. Pečene so na ponvici, potrebujejo le nekaj minut na eni in nekaj na drugi strani. Zraven pa osvežilna solata iz špinače in kumaric naravnost iz domačega vrta. Z nekaj avokada in mladega krompirja, ki sem ga skuhala malo prej. Lahek obrok za vroče poletne dni.
Velik del bučk sestavlja voda, zato je pomembno da naribane dobro ožameš. Tako bodo polpeti zares okusni in prav nič ‘vodeni’.
Okusni in sočni polpeti v sebi skrivajo eno zelo okusno in v tem receptu nenadomestljivo sestavino. Feto. Feta sir je slan mlad sir, navadno narejen iz kombinacije kozjega in ovčjega mleka. V receptu z njo nisem pretiravala (ti jo seveda lahko dodaš tudi več), a če so ti všeč slani okusi, z nekaj nadrobljene fete polpetke potresi še pri serviranju. Ne bo je preveč, sploh ker slanost lepo omilijo sestavine solatne priloge.
Veliko okusa seveda prispevajo tudi zelišča. Tokrat sem uporabila nekaj suhega origana (ker suh je pač veliko boljšega okusa kot svež) ter šopek sveže mete. Feta in meta sta res najboljši par. In čeprav se to že nekajkrat zapisala, bom še enkrat. Meta iz našega vrta je najbolj okusna meta kar sem jh kadarkoli poskusila. Nimam pojma katere vrste je (obstaja jih namreč kar precej), vsako leto pridno zrase kar sama od sebe, saj je sadili nismo nikoli. Očitno jo je prinesel veter. No, očitno je tudi ta za nekaj dober 😉 Meti sem dodala še malce koprca. Tudi ta na vrt pride sam od sebe in jaz ga s pridom uporabljam. Odličnega okusa je! Zelo lepo sovpada z avokadom, kumarami, grahom… Nepogrešljiv je pri pripravi tatzikija (jogurta z naribanimi kumaricami), pa tudi bučkam se lepo poda.
Iz spodnjih sestavin dobiš približno 6 srednje velikih in debelih polpetov. Količino moke prilagajaj glede na sočnost bučk in velikosti jajca.
Sestavine:
za bučkine polpete…
- 280 g naribane bučke (oz 200 g po iztisku tekočine)
- 1-2 JŽ nasekljane bele čebule
- 1 čž suhega origana
- četrtina čajne žličke mlete kumine
- 3-4 JŽ nasekljane sveže mete (lahko jo kombiniraš s kopercem)
- 1 jajce
- 45 g nadrobljene fete
- sol in poper
- 50 g polnovredne riževe moke (ali katerekoli druge)
za solatno posteljico…
- mlada sveža špinača
- avokado
- krhlji kuhanega in olupljenega krompirja
- mlade kumarice
- sol
- oljčno olje
- limonin sok
Postopek:
Bučke naribaj. Prestavi jih na gazo*, zaveži in iz bučk iztisni kar čim več tekočine. Izžete bučke stresi v večjo skledo. Dodaj nasekljano čebulico, mleto kumino, sol, poper, nasekljana zelišča in vmešano jajce. Dobro premešaj. Vmešaj nadrobljen feta sir in dodaj še moko. Še zadnjič premešaj.
Ponev z avokadovim (ali oljčnim) oljem segrej na srednjo temperaturo. S pomočjo rok oblikuj polpete ter ji postopoma polagaj v segreto ponev. Stranice polpeta s pomočjo žlice še malce oblikuj in ga na rahlo splošči. Nekaj minut peci polpete na eni strani, nato jih s pomočjo silikonske spatule previdno obrni in peci še na drugi strani. Ko se lepo zlato obarvajo so pripravljeni.
Bučkine polpete serviraj na solatni posteljici, potresi z lističi mete in z nekaj dodatne fete. Če dodaš še kakšno kapljico limone in oljčnega olja pa bo vse le še boljše.
*namesto gaze sicer lahko uporabiš tudi čist kuhinjski serviet, a sama imam prvo veliko raje. Za nekaj centov večji kos gaze lahko kupiš v prav vsaki lekarni. Najprej jo prepolovim, da je tkanina močnejša, nato nanjo dam bučke (ali kumare za pripravo tatzikija), na vrhu stisnem in zelenjavo močno stiskam, da se skoraj povsem izsuši. Gaza je hvaležna tudi zato, ker umazano preprosto le še zavržeš.
Lep kontrast še rahlo toplim, s slano feto in osvežilno meto potresenim zelenjavnim polpetom pa daje tudi hladen jogurt. Z malce sveže mletega popra ter oljčnega olja bo prava pika na i. Sploh če namesto običajnega izbereš olje s prijetnim okusom limone. Toplo priporočam!