Čokoladno čokoladna torta s češnjevim želejem – brez glutena in laktoze

Letos prav veliko češenj ni. Kriva je pozeba in tako na našem drevesu ni niti ene. Tudi na Primorskem, kjer je navadno češenj res veliko, letos temu ni tako. Se pa vseeno najdejo predeli, kjer je pridelovalcem uspelo pravočasno zaščititi in rešiti drevesa. Včeraj sem na tržnici kupila temno rdeče, slovenske, primorske češnje. Zaupam branjevki, zato verjamem, da so res ‘naše’. Seveda sem jih nekaj takoj pohrustala, čeprav sem jih kupila s prav posebnim namenom.

Z namenom, da se z njimi posladkam še malce drugače. Obožujem temno čokolado in ker že nekaj časa nisem spekla torte, sem si jo še toliko bolj zaželela. Tort iz slaščičarn skoraj nikoli ne jem, veliko raje imam domače, sploh če so hkrati tudi zdrave. Kar ta zagotovo je.

Namesto sladkorja sem uporabila ksilitol, ki je naravno brezovo sladilo, ki ne vpliva na dvig sladkorja v krvi, je povsem naraven in neškodljiv ter ne škodi zobem. Ravno zato je tudi pogosto sladilo raznih zvečilnih gumijev. V torti ni niti ščepca osiromašene bele moke, pravzaprav nje pripravljena povsem brez glutena. Za biskvit sem namreč uporabila mešanico rjave (polnovredne) riževe moke (kupujem jo v trgovini Mok’ca, kjer jo meljejo sproti), fino mletih sončničnih semen (te sem v povsem preprostem gospodinjskem aparatu zmiksala kar sama) ter fino mletih ovsenih kosmičev. Lahko uporabiš že pripravljeno ovseno moko ali pa jih zmiksaš sam/a. Pred nadaljno uporabo jo presej, tako bo res gladka, biskvit pa še boljši. Pri izbiri kosmičev pazi, da bodo res brezglutenski (jaz jih kupujem v Muellerju) – seveda če si na gluten tako ali drugače občutljiv/a. Sicer bodo kakršni koli povsem okej.

Sladica je tudi brez laktoze. Namesto mleka sem uporabila naravno sladko riževo mleko oz. rižev napitek ter temno čokolado, ki mlečnih delcev ne vsebuje. Tudi smetana v kremi je rastlinska. Tokrat sem izbrala ovseno smetano za kuhinjo, seveda pa lahko izbereš tudi kokosovo ali katero drugo (seveda v primernem razmerju).

Torta sicer ni veganska, je pa takšna želatina. Uporabila sem namreč rastlinsko želirno sredstvo agar agar. To lahko kupiš v kosmičih ali prahu, dozira pa se načeloma v majhnih količinah. Z njo ne pretiravaj, da tvoj žele po hlajenju ne bo pretrd. Če želiš seveda lahko uporabiš tudi klasično želatino (vedno je prostor za spremembe), vendar prej preberi navodila, da jo boš glede na tekočino uporabil/a ravno prav. V vsakem primeru pa ti nekaj toplo priporočam. Na okus sicer to ne vpliva, na izgled pa. Ker pri kuhanju želatine mešaš z metlico, se na površju začnejo delati mehurčki. Ko jo preliješ na torto, naredi to skozi gosto cedilo, da te mehurčke ujameš. Jaz tega nisem storila, zato želatina ni gladka kot steklo, pač pa so na njej vidni čisto drobni strjeni mehurčki. Se sproti učim in naslednjič bom tudi jaz zagotovo uporabila cedilo 😉


Za peko najpogosteje uporabljam kokosovo olje ali pa maslo. Tokratna sladica je pripravljena z oljčnim oljem. Izbrala sem kvalitetnega, izredno okusnega in takšnega, ki čisto nič ne greni. Ekološko oljčno olje Morgan je eno takšnih. Pri njih lahko kupiš tudi olja z okusi: limonino olje, olje z okusom vrtnic ali tartufov, pa čilijevo in pomarančno olje. Limoninega imam vedno na zalogi in z njim zaključim skorajda vsako jed, zagotovo pa ga kot piko na i dodam različnim testeninam, rižotam in morskim dobrotam. Tudi pomarančnega imam. Ta je enkraten predvsem v sladicah in drugih sladkih jedeh, kot so jutranje kaše s svežim sadjem. Včasih pa z njim pokapljam kos kruha, premazanega s čokoladnim ali sadnim namazom.

Za današnjo torto sem uporabila dva različna olja. Navadnega in pomarančnega. Če slednjega nimaš, nič hudega. Pač uporabi zgolj običajno oljčno olje. Je pa res, da pomarančno poskrbi za dodatno dimenzijo okusa in se tako s temno čokolado kot s češnjami izredno lepo poveže. Če te zamika, ti kar tukaj prilagam link do gurmanskega olja z okusom pomaranče (klik).

Uporabila sme okrogel pekač s snemljivim dnom, premera malce več kot 15 cm. Če uporabiš večjega, bo torta pač nekoliko nižja.

Sestavine:

za čokoladni biskvit…

  • 35 g polnovredne riževe moke
  • 35 fino mletih sončničnih semen
  • 25 g fino mletih brezglutenskih ovsenih kosmičev
  • 15 g tapiokine moke
  • 15 g presnega kakava
  • 1/2 čž vinskega kamna
  • 1/4 čž sode bikarbone
  • 1/4 čž mletega cejlonskega cimeta
  • ščepec soli
  • 2 jajci
  • 30-35 ml riževega napitka
  • 30 ml oljčnega olja (20 ml navadnega in 10 ml olja z okusom pomaranče – zelo zaželjeno, a neobvezno)
  • 1 čž jabolčnega kisa
  • 1/2 čž prave burbonske vanilje v prahu

za čokoladno kremo…

  • 150 g temne čokolade (vsaj 70 odstotne, lahko tudi več)
  • 135 ml ovsene smetane za kuhanje
  • 1 JŽ javorjevega sirupa

za češnjev žele…

  • (vsaj) 375 g izkoščičenih češenj
  • 225 ml vode
  • 3 g agar agarja v prahu
  • 2 JŽ javorjevega sirupa

Postopek:

biskvit…

Pečico segrej na 180 stopinj. Pekač s snemljivim obokom namaži z oljem, ter obloži s peki papirjem*.

V večji skledi zmešaj moko z vnaprej mletimi sončničnimi semeni in prav tako mletimi ovsenimi kosmiči.** Dodaj tapioko, kakav, vinski kamen, sladkor, cimet in ščepec soli ter dobro premešaj. V drugi skledi razžvrkljaj dve večiji jajci z rastlinskim napitkom, jabolčnim kisom in vanilijo. Mokre sestavine vlij med suhe in z metlico dobro premešaj. Zmes naj bo takšna kot za pripravo muffinov. Rahlo, a ne preveč tekoča. S pomočjo žlice zmes nadevaj v pekač ter z njim nekajkrat udari ob podlago, da se enakomerno razporedi. Biskvit peci približno 20 minut oziroma dokler zobotrebec po vbodu v biskvit ne ostane suh. Če vrhji del biskvita na bo raven, rahlo ohlajenega z nazobčanim nožem izravnaj (pekač odpni, da bo lažje). Da bo biskvit bolj sočen, ga navlaži. Lahko s sladkano vodo, pomarančnim sokom ali tekočino pokuhanih češenj.

Po želji: pred vlivanjem čokoladne kreme pekač odpni, previdno odstrani peki papir z robu biskvita ter ga nadomesti s folijo.*** Uporabi acetatno folijo (cvetličarji vanjo zavijajo šopke rož) ali pa kar malce tršo pvc mapo. Odreži dva širša trakova, ju postavi na bok torte in pekač zapni.

krema…

Čokolado nalomi ali nareži na manjše koščke in stresi v posodo. Za kremo smetano segrevaj da skoraj zavre ter z njo prelij čokolado. Z metlico zmešaj da se čokolada stopi, nato dodaj javorjev sirup, ponovno premešaj ter (čisto rahlo ohlajeno) stopljeno čokolado prelij čez biskvit. Postavi v hladilnik za kakšno uro.

preliv…

Izkoščičene češnje prelij z vodo ter zavri. Znižaj temperaturo in na manjšem ognju kuhljaj toliko časa, da se češnje povsem zmehčajo in že skoraj razpadejo. Po ptrebi jih z vilico pretlači, da pustijo kar se da veliko tekočine. Tekočino skozi cedilo prelij v skledo. Po potrebi na cedilu še malce pritisni ob češnje, da dobiš čim več soka. Odmeri 275 ml tekočine in jo prelij nazaj v kozico. Segrej. V manjši skledici zmešaj agar agar z 25 ml vročega soka in dobro premešaj, da se povsem razpusti in v zmesi ni vidnih grudic****. Zmes prilij k preostanku češnjeve tekočine. Med mešanjem zavri, nato temperaturo znižaj in kuhljaj še nekaj minut. Čisto rahl oohladi, še enkrat premešaj ter še toplo vlij na strjeno čokladno kremo. Postavi v hladilnik, da se želatina strdi.

Pred postrežbo previdno odpni pekač ter počasi odstrani folijo. Okrasi jo s svežimi češnjami in užitnimi cvetlicami. Lahko pa dodaš še nekaj nastrgane čokolade. Če bo krema trda (odvisno od vrtse čokolade), torto pred rezanjem torto pusti nekaj časa na sobni temperaturi. Tako kot vsaka torta, se tudi ta najlepše reže z vročim nožem.

*za obok iz peki papirja izreži dva trakova širikne pekača ter ju prilepi na pomaščen pekač

**sončnice zmelje v fino moko, prav tako tudi kosmiče. Če želiš, da bo biskvit kar se da rahel, ti priporočam, da ovsene kosmiče preseješ ter uporabiš res le fino mleto moko, torej brez grobih delcev

***zamenjava zaščitnega papirja ni obvezna, bo pa odtranitev le-te pred postrežbo lažja- krema okoli torte pa bo bolj gladka

****včasih je agar potrebno zmešati z hladno vodo, pri nekaterih je potrebna vroča tekočina. Za vsak slučaj poskusi oboje. Pomembno je, da ko zmes dobro premešaš, ne ostane nobenih grudic

Nič ne sme v nič, kajne? Sploh pa ne češnje. Zato – ko kuhaš češnje za sok, ki ga potrebuješ za želatino, jih pozneje nikar ne zavrži. Dodaj jih kosmičem, proseni ali kakšni drugi sladki kaši ali pa z žlico sladila na hitro pogrej ter vroče sadeže prelij čez skodelico sladoleda. Verjemi, ne bo ti žal 😉


Dodaj odgovor