Še nikoli nisem bila v Indiji in verjetno nisem edina. Še nikoli nisem jedla indijske hrane in verjetno sem edina. Edina morda ne, a ena redkih, ki je nora na dobro hrano in rada poskuša nove jedi. Sicer res ne kar vsega povprek, tako pogumna (in nora) spet nisem. A jedi, ki so vsaj v večini sestavljene iz meni ljubih sestavin z veseljem poskusim. Sploh v malce drugačni kombinaciji.
Seveda je kar nekaj jedi, ki jim (vsaj v tem trenutku) že zaradi videza ne bi dala priložnosti. Morda jim delam krivico in so povsem okej, a če mi že na daleč smrdijo, zakaj bi se silila? Vampi so že eni takšnih ter vsa v želatino odeta mesna hrana. Tudi za kaj bolj eksotičnega nisem. Tako zaenkrat nimam še prav nobene želje po tem, da bi jedla polže, žabje krake, kakšno nenavadno golazen in celo surovo jajce se mi zdi precej, oprosti izrazu, ogabno. In to govorim jaz, ki sicer obožujem jajčka na 1001 način (seveda toplotno obdelana).
Potem je tu hrana, ki mi za razliko od zgoraj naštete noro diši, pa mojemu telesu ne ustreza. Nekateri se res težko odpovem (ko gre za dobro hrano nisem ravno močen karakter) in pozneje čutim posledice. Takrat si obljubim, da je bilo tokrat zadnjič (česar pa se pozneje seveda ne držim).
Mi pa noro dišijo začimbe in zato tudi močno začinjena hrana. Kljub omamnim vonjavam pa se tu res vdržim. Bi svoj ‘greh’ pozneje preveč plačala.
No in ker v indijski restavraciji še nisem nikoli bila, niti je nisem poskusila na kakšni ulični stojnici ne vem, kako zelo začinjena je njihova kuhinja. Mislim, da kar precej in zato za današnji recept ne morem trditi, da sodi v kategorijo indijske hrane. Se mi pa zdi, da bi s svojimi okusi lahko spominjala nanjo ter bi bila tudi med poznavalci tovrstne kuhinje prav lepo sprejeta. Predvsem med tistimi, ki imajo raje malce manj začinjeno hrano 😉
Če so ti všeč močnejši okusi, bolj pikantni in izraziti, je vse kar moraš storiti to, da v receptu povečaš količino začimb. Ter morda dodaš še nekaj mletega čilija. Če ti je to seveda veš, da ti to pozneje ne bo povzročalo težav.
V vsakem primeru pa zraven pikantno začinjenega mladega krompirja (uporabila sem kifeljčarja) ter nežnega in sočnega piščanca izredno paše tudi skodelica jogurta. Lahko izbereš kravjega, kozjega ali ovčjega, le da bo primerno gost, kremast in tak, ki ti je že brez dodatkov ljub. Seveda ga lahko nadomestiš tudi z rastlinskimi, a pazi – ti so navadno veliko slajši ali se njihov okus precej razlikuje od živalskih vrst. Če je laktoza tista, ki ti povzroča težave raje kot rastlinski jogurt tokrat izberi eno izmed znamk, ki ponuja mlečne izdelke brez laktoze.
Spodnji recept je primeren za eno dokaj lačno osebo. Če nisi ravno velik jedec ali pa si na ‘poletni dieti’ (upam da ne, življenje je čisto prekratko zanje), bo skupaj z veliko skledo solate dovolj tudi za dva.
Sestavine:
za krompir…
- 200 g kifeljčarja
- pol rdeče čebule
- 1/2 čž mlete kurkume
- 1/4 čž curryja v prahu
- sveže mlet črni poper
- večji ščep mlete rdeče paprike (sladke ali pekoče)
- ščep mletega čilija (neobvezno)
- nekaj curry listov (glej opombe)
- cca. 100 ml vode
- kokosovo olje
meso…
- pol piščančjih prsi oziroma večji file piščanca (cca 200g)
- sol
- kokosovo olje za peko
za jogurt…
- lonček gostega jogurta (npr. tipa skyr ali grškega)
- limonin sok (po okusu)
- sol in sveže mlet črni poper (po okusu)
- ščep mlete kurkume
- nekaj kapljic oljčnega olja
Opombe:
mešanice curry začimb – niso vse enake. Razlika je že v količini posamezne začimbe, ki mešanico sestavlja, kar lahko nekoliko sprmeni oksu jedi ter v njeni pikantnosti. Zame, ki nisem ravno za pikantno, je tako najprimernejša t.i. sladka oz. nepekoča mešanica.
kokosovo olje – lahko nadomestiš tudi z gheejem (kuhanim maslom), a le, če si okusa vajen/a oz. ti je všeč. Ghee ima namreč precej specifičen okus, ki ga nekateri obožujejo, drugi sovražijo (sredje poti skorajda ni). S svojim okusom ghee lahko okus končne jedi precej spremeni.
curry listi – so nekaj povsem drugega kot mešanica curry začimb. Suhe liste lahko kupiš v bolje založenih ali specializiranih trgovinah, sveže je pri nas žal težko dobiti. Če pa jih le najdeš, jih uporabi. KOnec koncev pa si dodatnih stroškov zgolj zaradi enega recepta ni potrebno delati. Nenazadnje curry lahko domestiš tudi s kakšnim lovorjevim listom. Okus sicer ne bo povsem enak, a vseeno dovolj podoben.
Postopek:
krompir…
Rdečo čebula prečno prereži, nato jo nareži na približno milimeter in pol do dva debele lističe. Večje gomolje kifelčarja po dolgem razreži na četrtine. Čebulo in krompir posuj z začimbami, curry liste pa namoči v 100 ml tople vode. Na kokosovem olju na dokaj visoki temperaturi nekaj minut praži zelenjavo, nato temepraturo znižaj, krompir in čebulo pa zalij z mešanico vode in curryjevih lističev. Pokrij in nežno duši do mehkega, približno 20 minut. Vmes seveda večkrat premešaj, da se krompir ne zapeče na dno. Če voda prehitro povre jo postopoma dodajaj še malo. Zelenjava je pripravljena, ko je krompirček zmehčan in v ponvi ni več tekočine.
meso…
Medtem ko se peče zelenjava segrej še eno ponvico. Na njej na kokosovem olju popeci dobro osušeno ter soljeno meso. Meso peci počasi, da ohraniš sočnost. Na začetku ali pa na koncu temperaturo lahko nekoliko povišaš, da meso dobi lepo zapečeno barvo. Piščanca ne peci predolgo, sicer meso ne bo sočno. Po peki pusti, da nekaj minut počiva.
jogurt…
Preprosto ga zešaj z nekaj limone, soli in popra ter sproti poskušaj da uloviš razmerje, ki ti je všeč. Na koncu dodaj malce olja ter nekaj mlete kurkume, ki jo lahko nežno vmešaš v vrhnji del jogurta. Do postrežbe hrani v hladilniku.
Na krožniku…
Meso pod kotom nareži na kose velikosti krompirja ter ga primešaj k zelenjavi. Vse skupaj začini s še malce soli in/ali popra, lahko tudi ščepcem čilija, ter postrezi s hladno jogurtovo pomako.