Špargljeva pica z avokadom

Sezono špargljev vsako leto dobro izkoristim. Počakam na naše, slovenske, nato pa vsak teden kupim približno dva šopka zelenih poganjkov. Vključim jih skoraj povsod. V rižote in jedi iz kvinoje, ajdove in prosene kaše, testenine, kremne juhe in enolončnice. Dodam jih k vmešanim, kuhanim ali na oko pečenim jajčkom, na oljčku popečene pa priložim pečenemu piščancu ali ribam. Pa na pico jih tudi dam, seveda.

V hladilniku sem danes imela res veliko špargljev in močno sem si zaželela pice. Ne klasične pice, ampak malce drugačne. Takšne brez kvasa in vzhajanja, brez glutena. S temkim in hrustljavim testom. Okusno obložen ploščat kruhek. Zaželela sem si pico po moje. Predvsem pa sezonsko.

In kaj je trenutno bolj sezonskega od špargljev? Zato sem jih uporabila na dva načina. Olupljena stebelca sem pokuhala v malce vode ter zmiksala in z njimi, namesto s paradižnikovo mezgo, premazala testo. Nekaj špargljev, predvsem vršičkov ki so ostali, sem na hitro blanširala ter z njimi obložila pico. Poleg kozjega sirčka, s katerim sem jo potresla, pa sem po pečenju dodala le še dve sestavini. Peščico rahlo popečenih, aromatičnih pinjol ter koščke avokada, saj ga je nekaj ostalo od priprave testa.

V testu se namreč skriva avokado. Dobro zrel, pretlačen sadež, ki uspešno nadomesti vezivo, ki bi ga ajdova moka verjetno potrebovala. Ajda je namreč brez glutena, brez lepka, ki pomaga ‘zlepiti’ testo. Peka z glutenom je vsekakor lažja, a če si na nanj občutljiv/a ali imaš celo celiakijo, ne pomeni, da se moraš čemurkoli odpovedati. Lahko sicer kupiš že pripravljene mešanice (pazi – le malo je takšnih, ki so brez številnih aditivov, dodanih škrobov in podobnih zadev), prav lahko pa testo pripraviš tudi sam/a in iz osnovnih mok (celo iz celih žit in stročnic). Na strani, kjer si, lahko najdeš kar nekaj različnih receptov za pripravo testa. Iz ajdove, riževe, čičerikine in prosene moke. Pa za pico iz kvinoje, ajdove kaše, cvetače, leče…

Od vseh mok imam najraje ajdovo. Že nekaj let jo redno kupujem le v trgovini Mok’ca. Je sveže mleta, rahla in tako zelo okusna. Verjetno tudi zato, ker je pripravljena iz zelene, nepražene ajde. Ne odstopam – ko gre za ajdo, to res vedno kupujem le tam. Razlika med to in drugimi mokami je namreč očitna.

Seveda lahko na pico dodaš še kaj, a včasih je manj resnično več. Morda jo ‘začini’ le z nekaj svežih zelišč, ki že pridno kukajo iz zemlje (moja izbira je origano) in ljubkimi cvetovi čemaža, ki bodo poskrbeli za zares rahel, nikakor pa ne preveč intenziven okus po česnu.

S kapljico kvalitetnega ekološkega olja za piko na i ne moreš zgrešiti. Moje najljubše je še vedno Morganovo. Čeprav je pica na robovih še posebno hrustljava, premaz pa zapečen, je zgodba v sredini drugačna. Sočna špargljeva omaka in ravno prav topljiv sir morda res ne potrebujeta dodatne maščobe, a kapljica ‘olivčka’ vse le še izboljša.

Sestavine:

za testo…

  • 100 g svetle ajdove moke
  • 50 g dobro zrelega avokada
  • 1 čž vinskega kamna (ali pecilnega praška)
  • 2 čž oljčnega olja
  • ščep soli in popra
  • cca 30-35 ml vode

za omako…

  • 120 g olupljenih špargljev
  • ščep soli

nadev…

  • šparglji
  • dobrih 50 g (kozjega) sira

zaključek….

  • pest pinjol
  • koščki avokada
  • sveža zelišča (po želji in izboru)
  • nekaj kapljic kvalitetnega oljčnega olja

Postopek:

omaka…

Špargljev odtrani spodnji olesenel del. nato stebelca z luplnikom zelenjave olupi in nareži na manjše koščke. Pokuhaj jih v minimalni količine vode, začinjene s ščepcem soli. Dobro zmehčane zmiksaj s paličnim mešalnikom (po potrebi dodaj še kakšno kapljico tekočine). Preloži v skledico in postavi na stran, da se ohladi.

testo…

Pečico segrej na vsaj 220 stopinj.

Z vilico dobro pretlači zrel avokado. Dodaj moko, vinski kamen, sol in poper, malce olja in nekaj vode. Vse skupaj najprej premešaj z žlico, nato pa z rokami zgneti v voljno testo. po potrebi dodaj malce več vode ali moke (odvisno od sočnosti avoakda in fino oz. grobo mlete moke).

Testo položi na pomokan peki papir. Čez testo postavi še en kos paprija ter preko njega z valjarjem razvaljaj tenko testo. Zgornji papir odstrani, pico premaži z omako (če se ti slučajno zdi pretekoča, z žličko odstrani tekočino, ki jo je spustila).

nadev…

Pico obloži z na hitro pokuhanimi šparglji (steblci in vršički) ter potresi s sirom. S pomočjo peki papirja jo preloži na pekač in peci toliko časa, da testo postane hrustljavo, sir pa se lepo razpusti.

za konec…

Pico potresi s pinjolami, ki si jih med peko pice na suhi ponvici na nizki temperaturi popražil/a, da so se rahlo obarvale in malce zadišale. Dodaj še na majhne koščke narezan avokado ter malce svežega origana in cvetov čemaža.

Po želji začini z nekaj soli in/ali sveže mletega popra ter kakšno kapljico kvalitetnega oljčnega olja.

Ne skrbi, avokada se v testu prav nič ne čuti (le imaš s tem slučajno težave 😉 ). In ni prvič, ko sem ga uporabila za testo. Pred leti sem prav tako pripravila ajdovo pico, le da sem takrat uporabila polnozrnato moko, pico pa sem namesto v pečici spekla kar v ponvi. Pico sem premazala z avokadom, obložila z bučkami, oljkami, svežo baziliko ter nekaj rukole, potresla pa sem jo s konopljinimi semeni. Ta veganska pica (klik) je bila prav tako zelo odlična. Katero bi zbral/a ti?

Dodaj odgovor