Kolački s šparglji, brokolijem in krompirjem, z mladimi koprivami ter feta sirom

Ko pišem tole besedilo, zraven jem še zadnje tri. Zadnje tri od dvanajstih noro okusnih slanih kolačkov, ki sem jih naredila danes. Z namenom, da danes pojem štiri, ostalih osem pa si razporedim med jutrišnjim zajtrkom in dopoldansko službeno malico. A kot se to zelo rado zgodi, mi (ne bo) za naslednji dan uspelo prihraniti niti enega. Tako mehki in nežni, sočni in okusni so. In še polni samih zdravih sestavin, pa še brez glutena. Ha!

Polovico sem jih tako pojedla za kosilo, skupaj z nekaj popečenimi šparglji ter kremno koprivino omako (ki ni nič drugega kot omaka, ki se navadno naredi iz špinače) ter veliko skledo zelene solate z nekaj rezinami avokada. Dva sem potem ‘prigriznila’ še popoldan, skupaj s skodelico z riževim mlekom pripravljenega matcha čaja. Za večerjo sem iz malce trših delov špargljev, preostanka brokolija, malce cvetače, zamrznjenima grahom in narezanim porom skuhala prima kremno juhico in si namesto kruha zraven privoščila muffin. In ostali so trije. Trije, ki jih grizljam v tem trenutku. Nisem se mogla upreti. Oh, kobožujem jih! Škoda, ker se z njimi ne bom mogla pocrkljati še jutri, pa nič zato. Imam pač le še en dodaten razlog, da jih v naslednjih dneh znova pripravim. In jih bom. Zagovoto jih bom!

Žal mi je, ker ne obvaldam fotografije. Nimam primernega prostora in dovolj velike površine za fotografiranje in ne znam poiskati prave, naravne svetlobe. Danes je bilo to še posebno težko, saj že ves dan lije kot iz škafa in na nebu ni videti ničesar drugega kot hudo temne oblake. Retuširati ne znam in niti nočem znati. Želim, da so fotografije pristne, da je hrana takšna, kot v resnici je. Ampak danes ni. Verjemi, da je notranjost teh slanih muffinčkov v resnici lepša, kot sem jo uspela ujeti v objektiv (objektiv telefona, ne fotoaparata, ker tudi tega nimam 😉 ). Res sem ti želela pokazati, kako mehka je sredica, kako sočna je zelenjava v njej, kako kremast je krompirček, ki se skriva v njih in ki poskrbi za lep, nežen in rahlo sladek kontrast prijetno slani feti. Kako je vsak grižljaj zgodba zase, ki preseneti z novo kombinacijo izbrane zelenjave. Prav vse sestavine, ki sem jih vključila v svoj recept ti seveda razkrijem že kmalu, a najprej…

Osnova za kakršnekoli kolačke, sladke ali slane je moka. Najboljši rezultati vedno pridejo iz kvalitetnih žit, iz sveže mletih mok. Zato svoje kupujem v trgovini Mok’ca, kjer moko zmlejejo kar pred tvojimi očmi. Seveda jo lahko naročiš tudi prek spleta in tudi tista bo enako sveža. V Mok’ci (in ne, ne gre za plačan oglas!) redno kupujem ajdovo moko (lahko označim celo da bo zagotovo brez sledi glutena, kar pomeni, da jo zmeljejo v posebnem prostoru, na mlinu, ki melje izključno brezglutenska žita). Ajdovo moko uporabljam za pripravo kruha z drožmi, pa za palačinke, peciva… Njihova ajdova moka je nekaj čisto drugega kot tista, ki jo kupiš v trgovini in zato so tudi vse stvari, ki jih pečeš z njo nekaj nebeško dobrega. Ta moka ni težka, ni groba in nima okusa po praženem žitu. Je nežna, ravno prav sladka, z rahlo oreškasto noto. Moja druga najljubša moka je moka iz rjavega riža. Tudi ta je nežna, neverjetno okusna. Uporabljam jo tako za sladke kot slane recepte. Jeseni sem s polnovredno riževo moko pripravila oksune slane kolačke s koščki pečenega sladkega krompirja in recept je bil osnova za današnje eksperimetiranje. Ker se še zdaj spomnim, kako okusni so bili, določenih sestavin nisem spreminjala. Uporabila sem enako količino moke, jajc in jogurta in tudi danes sem vanje dodala feta sir. Špinačo sem zamenjala za mlade koprive, sladki krompir pa za kombinacijo kuhanega belega krompirja, brokolija in špargljev.

Zakaj koprive? Koprive vsebujejo številne pomembne hranilne snovi in so (še) veliko bolj zdrave od špinače. Pravzaprav so povsem brezplačno superživilo, ki ga moraš vsaj občasno nujno uvrstiti na svoj meni.

Pri nabiranju kopriv upoštevaj naslednje: nabiraj jih daleč starn od prometnih poti, nabiraj le mlade koprive (sedaj je idealen čas zanje) in sicer le vrhnje štiri lističe, ki v sebi nosijo največ hranil. Koprive nabiraj v sončnem vremenu. Sama grem ponje s škarjami, vršiček pa odrežem tako, da kar sam zleti v skledico ali košaro. Če ti brez dotikanja ne bo šlo, po želji uporabi rokavice.

Čeprav koprive lahko ješ tudi presne, vseeno priporočam da jih pred uživanjam na hitro podušiš ali blanširaš v manjši količini vode. In res zelo na hitro, da ne izgubiš dragocenih hranil.

Spodnje količine so za 12 slanih kolačkov…

Sestavine:

  • 75 g na hitro pokuhanih špargljev
  • 75 g na hitro pokuhanega brokolija
  • 75 g na koščke narezanega in olupljenega belega krompirja *
  • 2-3 JŽ kokosovega olja
  • 1 strok česna
  • 1 JŽ timijanovih lističev
  • 20 g grobo sesekljanih mladih koprivinih lističev (brez stebelc)
  • 185 g polnovredne riževe moke
  • 1 JŽ vinskega kamna
  • 1/2 čž sode bikarbone
  • 2 jajci
  • 150 g (gostega kozjega) jogurta
  • 75 g fete
  • žlica belega in/ali črnega sezama
  • sol in sveže mlet črni poper (po okusu)

*skuhaj cel gomolj krompirja, s lušino vred. Tako obdrži poln okus in lepo strukturo. Kuhanega nato olupi, razreži ter odmeri ustrezno količino. Uporabi krompir ki se ne razkuha, je rahlo maslen, voščen…

Postopek:

V večji posodi zmešaj moko z vinskim kamnom, sodo bikarbono, soljo ter sveže mletim črnim poprom.

v hladno rahlo osoljeno vodo daj gomolj neolupljenega krompirja ter skuhaj dokler ni mehak, a še vedno obdrži svojo obliko.

V manjši količini vrele vode na hitro blanširaj brokoli. Nato ga hitro speri pod hladno tekočo vodo in razreži na zelo majhne cvetke. Tudi šparglje na hitro blanširaj v vreli vodi, splaki ter razreži na grah velike delce.

Kuhan krompir ohladi, olupi ter razreži na manjše kocke.

Na ponvici nežno segrej olje, na njem poduši drobno sesekljan strok česna. Ko zadiši dodaj nasekljane koprive ter osmukane vejice timijana. Premešaj in na hitro poduši, da zelenje uvene. Odstavi.

Pečico segrej na 200 stopinj.

V manjši skledi z vilico razžvrljaj jajca z jogurtom. Dodaj dušen česen s koprivami in timijanom ter maščobo, ki je ostala od dušenja ter premešaj. Mokre sestavine prelij med moko in dobro premešaj.

V skledo nato dodaj še vso zelenjavo: šparglje, brokoli in krompir ter z večjo žlico dobro premešaj. V skledo s prsti grobo razdrobi feta sir in nežno, a temeljito vmešaj v v zmes.

Model za muffine dobro premaži z maščobo in/ali obloži s kvalitetnimi papirčki*. S pomočjo žlice napolni model ter z njim nekajkrat udari od površino pulta, da se gosta zmes razporedi. Potresi s sezamom ter po želji s še malce fete.

V ogreti pečici peci dobrih 20 minut oziroma dokler zobotrebček po vbodu v kolač ne ostane suh. Kolačke s pomočjo vilice (ali ražljič palčke) vzemi iz pekača ter ohladi na rešetki. Ponudi še tople ali hladne. S skledo zelene solate, krožnikom krene juhe ali pa kar tako – brez vsega.

*toplo priporočam uporabo silikonskega modela za muffine, saj ga ni potrebno mastiti, kolački zlahka in v celem kosu spolzijo iz njih. Imam dva manjša pekačka (za 6 muffinov), ki sem ju že pred časom po neverjetno nizki ceni kupila v trgovini Tedi.

Pa ti? Imaš raje sladke ali slane muffine? Verjamem, da pri večini ni dilem in sladko zmaga. Ni pa treba da je tako. Okusni slani kolački (na spletni strani imam kar nekaj različnih receptov med katerimi lahko izbiraš) hitro lahko postanejo tvoji novi najboljši prijatelji. So namreč enkratnen obrok, ki se v hladilniku kar lep čas obdrži. Primerni so za zajtrk ali večerjo, lahko jih vzameš s seboj v službo (zakaj bi si delal/a sli kupoval/a sendviče, ko pa si lakoto lahko potešiš tudi s temi ljubkimi kolački?) oziroma praktično kamorkoli – zdaj ko bodo dnevi vse lepiši (saj bodo kajne?) bodo slani kolački idealen piknik prigrizek za izlet v naravo ali poležavanje v bližnjem parku.

One comment

Dodaj odgovor