Pica z brezglutenskim testom, s skuto, špinačo in artičokami

Če vedno znova ješ na enak način obloženo pico, je čas, da pogledaš malo širše. Namreč… Pica je več kot le belo testo s paradižnikovo omako, sirom in šunko. Že testo lahko pripraviš iz različnih vrst mok, s kvasom, vinskim kamnom ali z drožmi. Moke ti ni treba uporabiti, če tega ne želiš. Okusna je pica, narejena iz ajdove ali prosene kaše, iz kvinoje, cvetače ali celo iz rdeče leče. Možnosti je res veliko in če rad/a eksperimentiraš, si želiš malce bolj zdravih, hranljivih, pa vseeno okusnih receptov, potem hitro pobrskaj na strani kjer se ravno ta trenutek nahajaš. Tukaj zares lahko najdeš najrazličnejše ideje za pripravo testa. In seveda tudi tega, s čimer boš pico obložil/a.

Naj se za trenutek vrnem nazaj k testu. Priprava tega je lahko dokaj dolgotrajna, sploh če mora testo vzhajati. Lahko pa je tudi zelo hitra. Predvsem v primeru, če uporabiš že pripravljeno mešanico mok, iz katere v nekaj minutah lahko ustvariš krušno podlago za vse tisto, kar se bo pozneje znašlo na pici.

Sama sicer rada pripravljam svoje mešanice mok ter tako ustvarim podlago za pico iz točno tistih sestavin, ki jih imam najraje. A ko gre za brezglutenske recepte, to včasih ni tako zelo lahko. Sploh če na zalogi ni pravih sestavin, nimaš časa ali pa se ti preprosto ne ljubi. Ustvariti okusno testo za pico, ki bi bilo povsem brez glutena, soje in kvasa (kar je še nekaj čemur se raje izognem) je nekaj povsem drugega kot tisto, ki je pripravljeno iz bele pšenične moke. Kupljene brezglutenske zmesi za pripravo kruha, biskvitov in nenazadnje tudi pic pa so v večini skupek sestavin, ki me že s svojim dolgim seznamom nikali niso privlačile. Sploh, ker je med sestavinami veliko takšnih, ki jih skorajda ne znam izgovoriti.

Sem pa pred kratkim našla mešanico, za katero vse zgoraj našteto nikakor ne velja! Pripravljena je namreč zgolj iz nekaj različnih in povsem naravnih sestavin, brez kakršnihkoli čudnih in nepoznanih surovin in brez kvasa! Glavni sta ajdova in prosena moka (odlično!), pa tudi vse ostale sestavine so naravne in vsem dobro poznane. Našla sem jo na spletni strani Gluten free mania, kjer imajo v ponudbi precej različnih izdelkov – od različnih kaš, testenin, do slanih prigrizkov in sladkih dobrot, v svoji ponudbi pa imajo tudi različne mešanice mok, primerne za določeno vrsto peke. Mešanica za pico mi je takoj stopila v oči in o nakupu nisem prav dolgo premišljevala. Takšna zmes mi bo v vse bolj natrpanem urniku in številnih obveznostih zagotovo prišla še kako prav. Sploh takrat, ko si nenadoma zaželim okusne, hrustljave in domače pice brez glutena. Takšne, ki je lahko na mizi že čez slabe pol ure, je brez glutena, zaradi obilice zelenjave, s katero svoje pice najraje obložim, pa po vrhu vsega še zelo zdrava.

Danes je bil tak dan. Dan, ko nisem imela niti časa niti volje v kuhinji preživeti več kot je bilo nujno potrebno. Priprava testa je tako zelo enostavna, pica je hitro pečena in prijetno hrustljava, kar je mi izredno všeč.

Premazala sem jo z debelim slojem nežne skutne kreme, ki je poskrbela za lep kontrast hrustljavemu testu. O paradižniku, mocareli in olivah ni sledu, pa tudi nič ‘mesnega’ ni na njej. Obložila sem jo zgolj s sočnimi vloženimi srčki artičok in nežnimi špinačnimi listi, kar ni najbolj klasična izbira, je pa tisto, kar sem v tistem trenutku našla v hladilniku.

Kljub skromnemu številu sestavin, pa je pica polnega okusa. Nekoliko lažja je, a vseeno nasitna in hranljiva. Predvsem pa hitro in enostavno pripravljena. Kar je točno to, kar sem danes potrebovala.

Artičoke sem kupila v eni izmed bolj znanih drogerij, na polici z zdravo, ekološko prehrano. Všeč so mi, ker niso vložene v kisu, pač pa zgolj v mešanici ekološkega sončničnega ter oljčnega olja. Za konzervans so uporabili nekaj sveže limone in soli, za dodaten okus pa sveža zelišča. Vse skupaj je shranjeno v priročen, manjši stekle kozarček, kar je velik plus.

Srčke artičok sem le še enkrat prepolovila in rahlo sprala ter jih skupaj z na hitro podušeno mlado špinačo položila na skutno kremo. Ta je pripravljena iz kozje albuminske skute (ricotte), ki je izredno nežnega, prijetnega, rahlo sladkastega okusa in se zato lepo poda k slanim artičokam. Seveda lahko uporabiš tudi kravjo albuminsko skuto, če pa ti odgovarjajo bolj slani okusi skuto zlahka zamenjaš tudi s feto. Kremo pripraviš v mikserčku, v katerega dodaš še nekaj drugih sestavin. Sploh pri količini jogurta velja pravilo, da zaupaj svojemu občutku. Vse skute niso enako goste, pa tudi jogurti ne. Uporabi toliko jogurta, da bo krema lepo mazljiva, a še vedno dokaj gosta.

Sestavine:

za testo…

  • 100 g zmesi za testo za pico brez glutena*
  • 75 ml vode
  • 12 g limone
  • oljčno olje

za na pico…

  • 200 g (kozje) almuminske skute
  • 25 g gostega (kozjega) jogurta
  • limonina lupinica
  • sol in poper po okusu
  • v olje vloženi srčki artičok
  • pest sveže špinače
  • 40 g (kozjega) sira

in še…

  • sveže mlet črni poper
  • limonina lupinica
  • sveža bazilika
  • nekaj tankih rezinic (kozjega) sira

*uporabila sem zmes znamke Szafi, najdeš jo na strani Gluten free mania

Postopek:

testo…

V skledo stresi moko, v lončku pa zmešaj vodo z limono. Mešanico prilij moki, z rokami zamesi in pusti, da počiva 10 minut. Pečico segrej na 200 stopinj. Pekač obloži s peki papirjem ter ga narahlo premaži z oljčnim oljem. Po počivanju testo še enkrat zgneti, po potrebi mu dodaj še kakšno žličko moke. Testo oblikuj kar na pekaču, lahko z rokami ali pa s pomočjo valjerja. Debelina testa je poljubna, prav tako debelina robu. Testo nežno premaži z oljčnim oljem ter jo za 10 minut postavi v ogreto pečico.

na pici…

Zmiksaj skuto z malce jogurta (tega dodajaj postopoma, da dobiš želeno gostoto), začini z malce limonine lupinice, poprom in soljo. Kremo poskusi ter prilagodi okusu.

Artičoke po želji splakni pod tegočo vodo ter dobro odcedi. Večje kose razreži.

Oprano špinačo skupaj z malce na drobo sesekljanega česna v ponvi poduši na oljčnem olju.

Predpečeno pico na debelo premaži s kremo, potresi z naribanim sirom ter obliži z artičokami ter (po potrebi malce ožeto) špinačo.

zaključi…

Temperaturo znižaj na 180 stopinj in pico za še dobrih 10 minut vrni v pečico.

Tik pred postrežbo dodaj še nekaj tankih lističev sira, suh origano ter liste sveže bazilike. Pokapljaj jo s kvalitetnim oljčnim oljem. Uživaj toplo ali hladno. V obeh primerih bo odlična.

Če si tudi ti za kos domače pice s finim, brezglutenskim ter hrustljavo pečenim testom, nežnim kremastim premazom, pestjo mlade sveže špinače ter kozarčkom vloženih artičok, jo hitro pripravi.

Prepričana pa sem, da boš le stežka ostal/a le pri enem kosu. Zgornji recepet je namreč primeren za eno osebo in zato ne bo čisto nič narobe če je z nikomer ne deliš. S količinami po zgornjem receptu pa lahko pripraviš pico tudi za dve osebi. Morda za malo manj lačni ali takšni, ki ob pici radi pojesta še skledo sveže zeleno solato. Kar sploh ni slaba ideja!

Dodaj odgovor