Palačinke niso nekaj, po čemer hrepenim. Veliko raje imam kruh. A v zadnjem času tudi one, palačinke, počasi vstopajo v moje srce. Kar nekaj let jih sploh nisem jedla, potem nekaj let le tu in tam, sem jih pa zato v zadnjih nekaj mesecih spekla toliko več. Včasih slane, včasih sladke. Navadno ajdove, tokrat pa so na vrsto prišle pirine.
Kot verjetno že veš, je na tej strani večina receptov brezglutenskih. Nimam celiakije, sem pa ugotovila, da mi večje količine glutena škodijo. S tem mislim predvsem na pšenično moko, belo ali polnozrnato. Veliko manj tiščanja pa v želodcu čutim po uživanju nekaterih drugih glutenskih žit, kot sta na primer kamut in pira. Obe žiti sta starejši vrsti pšenice, vendar z manj glutena in z veliko več vitaminov in mineralov. Predvsem pa z veliko več okusa.
V moji shrambi torej res ni veliko glutenskih žit, mok in testenin. Še ovsene kosmiče najraje kupim tiste, kjer je vsebnost glutena zelo nizka in zato nosijo oznako brezglutenski. Na polici s ‘pašto’ pa se vseeno najdejo tudi pirini rezanci ter pirini špageti. Še moka, iz katere so nastale današnje, s skuto polnjene palačinke ni moja…
Kuhinja v zgornjem nadstropju hiše je mamina. Tako kot v moji se tudi tam pogosto peče. Zadnje čase predvsem kruh. Medtem ko je moj najljubši že nekaj let 100% ajdov kruh z drožmi, od zgoraj na vsake nekaj dni zadiši po svežem ‘pšeničniku’. Tudi njo sem prepričala, da peče z drožmi, sicer ne ajdovimi, pač pa povsem običajnimi in peka jo je povsem zasvojila. Vsak svoj hlebček z nožkom tako lepo ‘okranclja’ da ga je kar škoda razrezati.
Zadnjič, ko sem v trgovini, kjer vedno naročam sveže mlete moke ravno oddajala naročilo za nekaj paketov meni najljubše fino mlete ajde, sem v košarico še za svojo mami morala dodati nekaj pirine moke. Da bo začela malo mešati, je rekla. In res je. Že naslednji hlebec je bil pirin. Je pa moke vseeno še kar nekaj ostalo. ‘Ostanek’ pa ravno pravšnji za današnji zajtrk.
Zagotovo je bilo moke zadosti za bogat zajtrk. Moka ni bela, je polnozrnata, zato sem jo pred uporabo presejala, večje otrobe pa odstranila. Iz spodnjih količin sem spekla 5 večjih palačink, če pa je tvoja ponev malo manjša (ali pa dodaš večje jajce/več tekočine) jih zlahka pripraviš tudi 6. In brez skrbi, nadeva bo dovolj. Meni ga je nekaj še ostalo, pa sem palačinke kar bogato premazla.
Tako kot glutena pa tudi mlečnih izdelkov ne prenašam najbolje – v tem primeru imam celo ‘pisni’ dokaz. Laktozna intoleranca. Vseeno se mi zdi da ta ni tako zelo huda, ali pa se vsaj preprečujem da ni. Kozja skuta, sploh albuminska ter sirček (oboje iz ene od slovenskih mlekarn) ter občasno kak kozji/ovčji jogurt (obvezno iz Hoferja, drugi mi niso dobri) so nekaj, kar si tu pa tam vseeno privoščim. Zato, ker mi je pač dobro. Včasih jih mirno prenesem, spet drugič se mi moji skomini malce maščujejo. Se pa trudim, da pozimi mlečnih stvari ne uživam, hladni meseci zanje res niso najbolj primerni. S toplejšimi dnevi, sploh pa poleti si jih vseeno privoščim. Ne vsak dan, tu pa tam pa.
Moja izbira za s skuto polnjene ter v pečici pečene palačinke bi bila zagotovo kozja albuminska skuta. Seveda! je v našem malem kraju ni mogoče dobiti, zato sem tokrat izbrala povsem navadno skuto. Je pa vseeno ekološka – kar se mi pri mlečnih izdelkih zdi precej pomembno.
Sestavine:
za palačinke…
- 100 g pirine polnozrnate moke*
- 100 ml rastlinskega napitka**
- 60 ml radenske
- 1 jajce
za nadev…
- 500 g bio skute (lahko tudi ricotte; izbereš lahko tudi kozje ml. izdelke)
- 4 JŽ kokosovega jogurta
- 1 jajce
- 1/2 čž prave burbonske vanilije v prahu
- 50 g ksilitola oz. brezovega sladkorja (lahko tudi navadnega)
- fino naribana lupinica ekološke limone
- nekaj kapljic limoninega soka (po želji)
za preliv…
- 1 jajce
- 50 ml rastlinskega napitka
- 1 JŽ kokosovega jogurta
za postrežbo…
- kokosov jogurt***
- ekološka 100% jagodna marmelada****
- nekaj svežih ekoloških jagod, mariniranih v mletem brezovem sladkorju
- mlet ksilitol oz. brezov sladkor za posip
*sveže mleto pirino moko kupujem v trgovini Mok’ca. Tam navadno kupujem brezglutenske moke, npr. ajdovo, ki je resnično najboljša kar jo lahko dobiš v zadnjem času pa tudi polnozrnato riževo moko. Poleg mok imajo v ponudbi še različne stročnice, oreščke in semena, ekološke slane in sladke namaze, začimbe, dopolnila in še veliko drugega. Tam bi si zagotovo lahko izbrala nekaj zanimivih reči, čeprav na koncu skoraj vedno kupim le moko. Mogoče naslednjič…
**moj najljubši je riževo mandljev napitek znamke Isola. Je kremast in zelo sladek, čeprav je povsem brez dodanega sladkorja ali kakršnihkoli konzervansov. Pred uporabo ga moraš malce pretresti, saj se gostejši del rad posede na dno. Najraje ga uporabljam za razne t.i. latteje, ker se že z ročnim penilcem napitek lepo speni
***kokosov jogurt oziroma kokosova krema je precej gosta, podobno kot grški jogurt. Če je nimaš ali ne maraš seveda lahko izbereš tudi slednjega
****nisem hud ljubitelj marmelad, a če si jo zaželim, zagotovo izmerem takšno, ki ne vsebuje dodatnega sladkorja. V pravem času obrano sadje je že samo po sebi zelo sladko. Je pa marmelado brez sladkorja težko najti (če seveda ne vsebuje raznih umetnih nadomestkov). Daleč najboljše in poleg tega še ekološke marmelade ima spletna trgovina All natural. Namesto sladkorja so slajene z jabolčnim sokom, kar je super
In še opomba: za zgoraj navedene produkte nisem plačana, so le moj izbor in toplo priporočilo za vse, ki iščejo kvalitetne in zdrave sestavine.
Postopek:
za palačinke…
Moko presej. Če ima večje grobe delce, jih po želji lahko odstraniš. Zmešaj z vsemi ostalimi sestavinami, dokler ne dobiš zmesi primerne gostote. Zgornje sestavine so okvirne, prilagodi jih glede na vrsto moke, velikost jajca… Zmes naj počiva vsaj 20 minut, nato jo ponovno premešaj in pripravljena je za peko.
Za boljši okus palačinke speci na kokosovem olju.
za nadev…
V večji skledi dobro zmšaj vse sestavine razen jajca. Poskusi in količino limone ter sladkorja prilagodi okusu. Dodaj jajce, dobro premešaj. Vsako palačinko premaži z žlico do dvema nadeva ter zavij. Spodnji ter zgornji rob spodvihaj v notranjost palačinke, da nadev med peko ne bo ušel iz nje.
Palačinke polagaj eno zraven druge v pekač, premazan s kokosovim oljem.
za preliv…
Dobro zmešaj jogurt, rastlinsko mleko in jajce. Po želji (glede na okus ter vrsto rastlinskega mleka) lahko preliv še malce posladkaš.
Izdatno prelij čez palačinke ter jih v ogreti pečici na 180 stopinjah peci približno 20 minut.
postrežba…
Najboljše so še tople. Z malce mletega brezovega sladkorja, veliko žlico hladnega kokosovega jogurta, zdravo marmelado ter svežim sadjem.
Palačinke so zagotovo najboljše ko so še tople. Meni so se zaradi fotografiranja že malce ohladile, sem jih pa nato pogrela. Da so se zmehčale in se je skuta ponovno malce otoplila.
Medtem ko so se palačinke grele pa sem uživala v svežem mangovem smoothiju. Mango sem si zadnjič po dolgem času kupila (kar ne pomeni da manga ne jem, saj si vsaj dvakrat na teden privoščim mangov sladoled 😉 ). Z malce vode, kapljico limone ter vrečko kolagena je nastal odličen, sladek, a hkrati osvežujeoč, z vitamini, minerali in drugimi koristnimi snovmi poln napitek.
Kolagen je najbolj zastopana beljakovina v človeškem telesu in z leti jo telo samo ne more proizvesti v dovolj veliki meri. Upad kolagena pa negativno vpliva na številne procese, zato – je dodatek, ki ga toplo priporočam. A le, če izbereš pravega.
Uporabljam izključno Noveliusmedical hidrokolagen, saj je njegova sestava takšna, da jo telo dejansko lahko absorbira. In okus? Meni osebno božanski. Z rahlo noto po citrusih, ki se lepo poda v grški ali kokosov jogurt, kot dodatek kosmičem in drugim kašam s svežim ali suhim sadjem, ter prijetno tople napitke z riževim mlekom. Vrečico najraje stresem v mlečno mešanico kurkume in drugih začimb ali pa mlečen zeleni matcha čaj. Noro dobro + zdravo in telesu koristno.
Pa dekor? Krožnika sta iz Ikee (mislim da linka ne potrebuješ 😉 ), kozarček za svež mangov smoothie iz trgovine Coincasa, pikčasta kuhinjska krpica je delo slovenske oblikovalke, ki deluje pod imenom Nitka. Rožice. K-hm k-hm… te so ‘izposojene’ iz okoliških vrtov 😉
In medtem ko so tipične gratinirane palačinke narejene iz bele moke, nadev z veliko običajnega, kristalnega sladkorja, preliv pa zmes sladke smetane, so moje veliko bolj zdrave, a zato nič manj oksune.