Piščanec s pečenim krompirjem, kislim zeljem in jabolki

Če kislo zelje uporabljaš zgolj za pripravo jote je čas da temu narediš konec. Kislo zelje namreč lahko uporabiš na več različnih načinov in eden izmed njih te čaka že malce nižje.

Nedolgo nazaj sem objavila recept za zdrave ‘ocvrtke’ iz sladkega krompirja, v katerih je bilo ravno kislo zelje. Nič kaj posebnega niso videti, a okus je božanski. Zapečeno kislo zelje je, vsaj meni, še okusnejše kot zgolj kuhano. Je pa tudi res, da kislo zelje brez težav uživaš tudi povsem surovo. Zaradi fermentacije je veliko mehkejše in lažje prebavljivo od surovega, po mojem mnenju pa tudi veliko okusnejše.

Čeprav prihaja pomlad, pa na vrtu še nekaj časa ne bo svežih rastlinic, sezone fermetirane zelenjave pa še ni konec. Izkoristi jo. Kislega zelja ne bo vesela le tvoja prebava, pač pa boš z njim telesu poklonil/a še veliko drugega. Vitamine, minerale, encime, naravne probiotike. Vse kar potrebuješ za dobro počutje, močan imunski sistem in seveda za zdravje.

Tudi sama sem dolgo časa jedla zelje le na en način. Sicer se spomnim, da sem ga pred leti (ups, desetletji 😉 ) občasno uživala tudi na kruhu. Surovo kislo zelje so šolske kuharice pogosto dodale k malici, kadar je bil na meniju kruh, premazan s pašteto. Če ni bilo zelja, smo dobili kisle kumarice. In čeprav imam kumarice rada, se spomnim, da mi je bilo takrat kislo zelje veliko ljubše. Morda zato, ker kumarice niso bile majhne in hrustljave kakršne lahko kupiš danes, pač pa tanke in dolge rezine že prevelikih kumar, polne neokusnih semen. Pa tudi zato, ker zelja na kruhu doma nismo nikoli jedli. Tako kot večina, smo ga pripravljali le v joti.

Jota je sicer krasna zadevica. V hladni polovici leta jo prpravim vsaj nekajkrat, zadnja leta skoraj rajši kot s krompirjem kar s proseno kašo, namesto rjavega fižola pa vanjo vržem čičeriko. In čeprav nisem vegetarijanka, so moje jote večinoma kar veganske. Za okus poskrbi malce več začimb in ko je pred menoj krožnik jote, mesa ne pogrešam.

Danes pa sem zelje pripravila ravno z mesom. Piščanec je bil tisti, ki sem ga izbrala, poleg zelja pa še krompir in krhlje jabolk. Vse skupaj sem zapekla v pečici in še preden začneš razmišljati zakaj za vraga sem v jed ‘vtaknila’ še jabolko, naj ti povem, da je pečeno kislo zelje s krhlji jabolka odlična kombinacija slano sladkih okusov, zaradi katerih je piščančje meso še okusnejše in sočnejše. Je nekaj, kar moraš poskusiti. Za okusno in zdravo nedeljsko kosilo.

Za pripravo priporočam uporabo kvalitetne posode kakršna je posoda Riess. Ta, ki sem jo izbrala tokrat je v celoti emajlirana, kar pomeni, da je primerna tako za kuhanje na štedilniku kot peko v pečici, kar pri današnjem receptu pride zelo prav. Poleg tega so jedi, pripravljene v emajlu veliko bolj zdrave in okusnejše.

Seveda recept lahko pripraviš tudi če imaš zgolj ponvice z lesenim ali plastičnim držalom, ki so zato za peko v pečici neprimerne. Prvi del recepta pripravi v ponvi, nato pa sestavine preloži v rahlo namaščen pekač in s peko nadaljuj v pečici.

Spodnje količine so za eno osebo, če pa kuhaš za več ljudi jih preprosto povečaj.

Sestavine:

  • 2 kosa piščančjega mesa s kostjo (npr. spodnji in zgornji del bedra)
  • 200 g kislega zelja
  • 200 g krompirja
  • 1 manjše ali pol večjega jabolka
  • 1 manjša ali pol večje bele čebule
  • 2 lovorjeva lista
  • 2 debelejša stroka česna
  • nekaj brinovih jagod
  • nekaj celih zrn popra
  • žlička kumine
  • cca. 50 ml piščančje osnove (lahko tudi vode)
  • sol, poper ter mleta rdeča paprika
  • avokadovo ali oljčno olje

Postopek:

Pečico segreješ na 200 stopinj.

Piščanca s kuhinjsko papirnato brisačko dobro osušiš, soliš, popraš ter potreseš s ščepcem mlete rdeče paprike.

Krompir opereš in skrtačiš (lupljenje ni potrebno) ter narežeš na večje kose. Jabolko razpeščičiš ter narežeš na nekoliko debelejše krhlje. Čebulico olupiš, prerežeš čez pol ter narežeš na tanke rezine.

Ponev segreješ, priliješ olje ter na njem na dokaj visoki tempertauri iz obeh strani popečeš piščanca. Pečeš le nekaj minut, toliko, da kožica dobi lepo zapečeno skorjico. Meso preložiš na krožnik in zmanjšaš temperaturo kuhalne plošče.

Po potrebi v ponev priliješ še kakšno kapljico olja, nato v ponev dodaš lističe čebule, žličko kumine, lovorjev list ter kose krompirja, malce pozneje pa še krhlje jabolka. Med mešanjem nežno pražiš nekaj minutk dokler se čebulica na zmehča.

V ponev dodaš odcejeno kislo zelje, brinove jagode, nekaj celih zrn popra ter stroke česna. Zaliješ s približno 50 ml osnove, premešaš, nato pa na zelje položiš kose prepečenega piščanca.

Ponev pokriješ ter v pečici pečeš približno 25 minut, nato pa še približno 15 – 20 minut brez pokrova.

Sočno zelje, ki se pri robu pekača prav prijetno zapeče v kombinaciji z jabolki izgubi nekaj kislosti in je skupaj s zapečenim krompirčkom ter sočnim piščancem s hrustljavo in fino začinjeno skorjico odličen in uravnotežen obrok. Seveda ti toplo priporočam, da izbereš domače (in po možnosti ekološko) meso. Okus je neprimerno boljši, izbira takšnega mesa pa je seveda tudi veliko bolj zdrava.

Dodaj odgovor