Kruh je nekaj, česar zagotovo ne sme manjkati. Že leta pečem svojega, v zadnjem času predvsem z drožmi in sicer ajdovega. Je rahel, s prijetno hrustljavo skorjico. Večje hlebce je pri brezglutenskem kruhu (ki zahteva malce drugačen postopek kot kruh z drožmi iz drugih vrst mok) nekoliko težje narediti, zato hkrati pripravim nastavke za več manjših. Pečene in ohlajene razrežem, rezine pa zamrznem. In sicer iz dve razlogov – prvi je ta, da imam tako vedno pri roki svež kruh – rezine namreč ne potrebujejo veliko časa, da se na sobni temperaturi primerno odtalijo (če se mudi pa jim pomagam s taljenjem v opekaču) ter in predvsem zato, ker ne glede na to, koliko kruha ostane nezamrznjenega, brez težav pojem vsega hkrati. In z zamrznjevanjem se raje ‘zavarujem’ in poskrbim, da ga dovolj ostane še za naslednjih nekaj dni. Ja, kruh imam res zelo rada. Pa tudi tisto s čimer ga obložim ter vse, kar namažem nanj.
Obožujem hummus (čičirikin namaz), pa avokado, mehko kuhana jajčka, različno zelenjavo in kozji sir. Tudi proti sladkim namazom nimam prav nič, je pa res, da so sladke že različne kaše, kosmiči, palačinke in druge jedi, ki jih namesto kruha občasno jem za zajtrk. Na kruhu pa mi veliko bolj prija nekaj slanega.
In danes bi si zagotovo (spet) naredila hummus, če ne bi ugotovila, da čičerike nimam. Ne vložene (kupujem jo v kozarcu, ne v pločevinki), ne suhe, ki jo je pred kuhanjem potrebno namočiti, potem pa še precej dolgo kuhati.
Kruh sem spekla pozno zvečer in čez noč ohladila. Svež kruh je sicer odličen že sam po sebi, še boljši pa, če mu dodaš še kaj. Zato sem preko noči namočila še sončnična semena, ki so osnova za tokratni recept. Namočena semena so mehkejša in se lažje in lepše zmiksajo, poleg tega pa so tako veliko lažje prebavljiva.
Sončnice sem zmiksala z nekaj naribanega korenja, suhih paradižnikov in kvalitetnega oljčnega olja (toplo priporočam oljčno olje Morgan). Dodala sem še malce začimb in sproti poizkušala, dokler nisem bila z okusom povsem zadovoljna. Tudi tebi svetujem, da to narediš. Konec koncev smo si med seboj različni. Če so ti všeč pikantnejše začimbe, izvoli! Nekaj mletega čilija bo dobrodošlo. Tudi česen lahko dodaš, če to želiš in ti je njegov okus všeč. Ali zgolj več popra in soli. Pripravi si torej namaz, ki ga boš z veseljem namazal/a na kos najljubšega kruha. Če čez vse skupaj potreseš še žlico mešanih semenk, ki bodo poskrbela za prijetno hrustljavost, pa še toliko bolje. Trenutno imam v shrambi nekaj različnih izdelkov znamke Agona, med njimi tudi mešanico ekološkega sezama, lana, sončničnih semen in bučnic.
Sestavine:
- 100 g čez noč (ali vsaj za nekaj ur) namočenih sončničnih semen
- 100 g naribanega korenja
- 20 – 25 g v oljčno olje vloženih suhih paradižnikov
- 1 žlica nasekljanega peteršilja
- pol čž suhega origana
- pol čž suhe bazilike
- sol in poper
- pol žličke mlete paprike
- 25 ml oljčnega olja
- 20 ml vode
- 1 žlička paradižnikove mezge (po želji, neobvezno)
- ščep kurkume (po želji, neobvezno)
Postopek:
Namočene sončnice preko cedila speri in odcedi. Pretresi jih v mešanik in vanj naribaj korenje. Dodaj narezane paradižnike, zelišča in začimbe. Prilij olje ter zmiksaj v čim bolj gladko zmes. Postopoma prilivaj še malce olja in/ali vode, dokoler ne dobiš zares gladkega gostega namaza. Sproti seveda preizkušaj ter tako sestavine kot začinjenost prilagajaj svojemu okusu.
Živjo, zanima me, ali si mogoče že opisala pripravo zgoraj omenjenga ajdovega kruhka? Ajdovih droži mi nekako ni uspelo vzgojiti, zato bi bila srčno vesela dobro opisanega postopka 🙂
Živjo! Ne, postopka za kruh na strani nimam, saj ga pečem po receptu Suzane Kranjec, prav tako pa so droži narejene po postopku, napisanem v njeni knjigi Fermentiraj.si, Brezglutenska akademija. Gre za 100% brezglutenski in zelo okusen ter rahel kruh in če te zanima, ti v branje priporočam njeno knjigo. Tam je sicer zapisanih nekaj različnih kombinacij mok iz katerih lahko prpraviš svoje fermentirančke, sama prisegam na ajdovega. Droži so narejene po njenem receptu, pri peki kruha, pa sem razmerje med sestavinami nekoliko prilagodila, saj se mi zdi, da je vse skupaj malce odvisno od ?obnašanja? tvojih droži. Ker pa gre v osnovi za njen recept, se mi zdi prav, da pobrskaš po njeni Fb strani oz. prelistaš omejeno knjigo. Hitro povezavo do recepta za ajdove droži pa lahko najdeš tudi pri mojem receptu za njoke (klik). Morda kot namig zakaj in kako jih še lahko uporabiš 😉