Bananin kruh s cimetom – tudi tokrat brez glutena

Bananin kruh pravzaprav ni kruh. Je sadni kolač, ki bolj kot na kruh spominja na sladico. Je mehek, sočen in sveže pečen, oh, tako zelo omamno dišeč. Še rahlo topel je najboljši, nič manj okusen pa povsem ohlajen. Takšnega za nekaj sekund vseeno rada vržem v opekač, kjer se ravno prav pogreje, na zunaj postane rahlo hrustljav, v sredini pa ostane prijetno mehak.

Bananin kruh ob sebi ne potrebuje ničesar. Dovolj je že skodelica najljubše kave, ‘latteja’ ali čaja. Za popoldanski prigrizek je to seveda povsem dovolj, če pa kolač želiš spremeniti v pregrešno sladico, debelemu kosu peciva dodaj še kaj. Kaj? Možnosti je nešteto. Bolj sladkosnedi kruhek ‘opremite’ s kepico sladoleda, sladko smetano, čokoladnim prelivom ter po želji z žlico najljubše marmelade. Za malce bolj zdravo (in ne tako kalorično verzijo) se bo prav tako odlično obnesla velika žlica gostega grškega jogurta, skupaj s svežim sadjem (maline, borovnice, banane…) ter žličko medu. V skoraj enaki različici lahko uživate tudi če jogurta ne marate oz. vam mlečni izdelki povzročajo težave. Kokosov jogurt bo enkratna zamenjava.

Bananin kruh je z jogurtom in svežim sadjem odličen zajtrk, za zajtrk pa debel kos kolača lahko premažeš zgolj z nekaj masla. Sama sem na masleno premazane rezine potresla nekaj grobo sesekljanih domačih orehov ter vse skupaj pokapljala s cvetličnim medom. Za piko na i sem dodala še ščep cimeta in malce cvetnega prahu, ob bananinem kruhu postregla skodelico prijetno hladnega in osvežilnega jogurta, ravno prav sladek, predvsem pa zdrav in hranljiv zajtrk pa zaključila s skodelico čaja.

Bananinega kruha ni težko pripraviti. Potrebuješ le nekaj dobro zrelih banan (tiste s črnimi pikami so idealne), moke, poljubnega sladila in začimb.

Moj tokratni bananin kruhek je ajdov, pripravljen iz svetle! nepražene ajdove moke (ki je nekaj povsem drugega kot polnozrnata ajda. Piši mi in z veseljem ti zaupam kje jo lahko dobiš) . Ravno zaradi izbire moke kruh ne vsebuje glutena, zato je veliko lažje prebavljiv. Kombinacija ajde in banane se mi zdi enkratna. Rahlo oreščkast, zemeljski okus ajde, skupaj s sladkimi bananami in cimetom pa pričara odlično, ravno prav sladko, lepo uravnoteženo kombinacijo sestavin.

Kruh je rahel in sočen, kljub temu pa dovolj čvrst da zadrži lepo obliko in se brez težav lahko reže tudi na tanjše kose – česar pa ti ne priporočam. Bananin kruh je namreč kolač, za katerega se spodobijo malce bolj konkretne rezine. Sploh, če svoj kos bogato obložiš še s katero izmed zgornjih idej.

Sestavine:

  • 180 g svetle ajdove moke
  • 3/4 čž sode bikarbone
  • 1 – 2 čž mletega cimeta
  • 0,5 čž prave burbonske vanilije v prahu*
  • ščepec soli
  • 2 jajci
  • 80 ml stopljenega kokosovega olja
  • 80 ml rastlinskega napitka (riževega ali mandljevega mleka)
  • 3 zrele banane (cca 320 g bananinega pireja)
  • 60 ml javorjevega sirupa (lahko agave ali medu)
  • mešanica kosmičev, kokosovega sladkorja in mletega cimeta za posip (neobvezno)**

*če uporabljaš tekočo vanilijo jo namesto suhim dodaj mokrim sestavinam

*posip ni obvezen; lahko ga izpustiš ali pa se odločiš za svojega. V kombinaciji kokosovega (ali rjavega) sladkorja ter cimeta bi se namesto kosmičev prav dobro obnesli tudi nasekljani oreščki.

Postopek:

Pečico segrej na 180 stopinj Celzija.

Pekač obloži s peki papirjem ter ga premaži s kokosovim oljem.

V skledi z vilico zmečkaj dobro zrele banane. Dodaj razžvrkljana jajca, kokosovo olje, javorjev sirup, malo limone in mleko. Premešaj.

V drugi skledi zmešaj suhe sestavine. Moko, sodo bikarbono, cimet, vanilijo in ščepec soli. Mokre sestavine postopoma vlivaj med suhe in s kuhalnico počasi mešaj.

Zmes prelij v pekač in po želji potresi z mešanico kosmičev, kokosovega sladkorja in cimeta.

Peci približno 40 -45 minut oziroma dokler zobotrebec po vbodu v kolač ne ostane suh. S pomočjo peki papirja kruh prenesi na rešetko in ohladi vsaj toliko, da ga lahko razrežeš.

Bananin kruh lahko hraniš nekaj dni. Kakšen dan lahko na sobni temperaturi, sicer pa raje v hladilniku, a ga nato nekaj časa na sobni temperaturi – bo boljši. Ne glede na to kje ga hraniš, ga prej zavij, da se ne izsuši. Že povsem navadna pvc folija ali vrečka bosta v redu, a če ti je vsaj malo mar za okolje, namesto plastike raje izberi alternativo. Ena takšnih so povoščene krpice (čudovite motive ima slovenska znamka Beezeeb) – krpice v stiku s toploto rok postanejo prožne in vanje lahko zaviješ praktično karkoli. So pralne, zato lahko uporabiš večkrat, zaradi izbire materiala in načina obdelave pa popolnoma zdravju prijazne.

Kruh lahko celo zamrzneš. Ne celega, pač pa narezanega na rezine. V ‘zip’ vrečko položi rezine eno zraven druge (da se ne zlepijo) ter zamrzni. Enako razporejene lahko zaviješ tudi v povoščene krpice, saj se tudi v zamrzovalni skrinji prav dobro obnesejo. Rezine bananinega kruha odtali na sobni temperaturi ali v funkciji odtaljevanja v toasterju.

Zmesi za bananin kruh pa po želji lahko dodaš še kaj drugega. Ščep ingverja, kardamoma in/ali muškatnega oreščka, če so ti na primer všeč bolj izraziti, malce pikantnejši okusi. Za prijetno presenečenje in nekaj hrustljavosti v zmes vrzi pest grobo sesekljanih orehov, če pa brez čokolade ne moreš pa dodaj nekaj čokoladnih kapljic.

Če pogledaš pod objavo lahko vidiš nekaj povezav do podobnih, a vseeeno različnih kolačov z banano, ki sem jih spekla v preteklih letih. Vsi so brezglutenski, pripravljeni ali z mandljevo ali kombinacijo mandljeve ter kokosove moke ali pa je kruh spečen s pomočjo riževe moke. V enem se skriva nekaj tahinija (sezamove paste), v drugem orehi. Ker z veseljem preizkušam nove kombinacije sestavin pa vem, da bo moj naslednji bananin kruh zopet malce drugačen. Zagotovo pa bo po kolačih z enim mojih najljubših sadežev v moji kuhinji še dišalo.

Dodaj odgovor