Saj ne, da nimam rada sladkih kolačkov, a še raje imam slane. Morda zato, ker jih hkrati lahko pojem več 🙂 Takšni zlahka nadomestijo zajtrk ali malico. Muffine lahko grizljaš kar same ali pa jih nekaj ponudiš ob krožniku zelenjavne juhice, piščančje obare ali kakršnekoli druge mineštrice, ki v teh hladnih zimskih dneh prav prijetno pogrejejo in pocrkljajo.
Priprava ti ne bo vzela veliko časa in ker jih lahko spečeš več hkrati in se v hladilniku prav lepo obdržijo kar nekaj dni, tako prihraniš veliko časa pri jutranji pripravi zajtrka. In namesto da v službi napadeš avtomat s čokoladicami, za primer prve lakote pred odhodom od doma raje pograbi doma pečen slan kolaček.
Na strani, kjer se nahajaš, lahko najdeš kar nekaj receptov za podobne prigrizke.
Za današnjega potrebuješ riževo moko. Uporabljam polnozrnato oziroma moko rjavega riža. Skoraj vse moke naročam v trgovini Mokca, kjer so sveže mlete in ekološke. Okus je neprimerljivo boljši, prav tako pa svežina moke močno vpliva na končen rezultat katerekoli peke. Tudi riževo kupujem tam, a se ne sekiraj preveč, če je trenutno nimaš v svoji shrambi. Sem prepričana, da bi se recept prav dobro obnesel tudi s kakšno drugo. Moja druga izbira bi bila verjetno pirina, a če gluten aiz zdravstvenih razlogov ne smeš uživati raje izberi katero drugo.
Sestavine:
- 185 g rjave riževe moke
- sol in sveže mlet poper
- 1 JŽ vinskega kamna
- 1/2 čž sode bikarbone
- 3/4 JŽ suhega timijana*
- 25 g drobno nasekljanega pora
- strok česna (neobvezno
- 25 g listnatega ohrovta
- 65 g paprike (kombinacija rdeče in rumene)
- 10-12 oliv (pol črnih, pol zelenih)
- 100 g pireja sladkega krompirja
- 50 g belega fižola
- 45 g avokada (z nekaj kapljicami limone, da ne porjavi)
- 145 ml riževega ali mandljevega mleka
- 1 večje jajce
- pinjole, timijan in črni poper za posip
*suha zelišča pred uporabo vedno malce pomencaj med prsti, da sprostiš aromo in okus
Postopek:
V vodi do mehkega skuhaj srednje velik neolupljen gomolj sladekega krompirja. Odcedi, rahlo ohladi, gomolj prereži ter z žlico izdolbi mehko meso. Odmeri ga toliko kolikor ga potrebuješ za recept in z vilico pretlači v pire.
Na ponvici na ollju nežno popraži drobno sesekljan por ter na drobne koščke narezano papirko. Začini s soljo in sveže mletim poprom. Ko se zelenjava primerno omehča, po želji dodaj še drobno sesekljan ohrovt ter česen (če želiš): Med mešanjem praži še slabo minutko, da česen zadiši, ohrovt pa uveni. Odstavi . V večji skledi zmešaj moko z vinskim kamnom, sodo bikarbono in timijanom.
Krompirjevem pireju dodaj razžvrljano jajce ter rastlinski napitek ter zmešaj v gladko zmes. Prelij jo na sredino suhih sestavin. Zmešaj.
Zmesi dodaj zelenjavo: por, papriko in ohrovt, nasekljane olive ter pod cedilom splaknjen, dobro odcejen droben beli fižol. Nežno premešaj. Na koncu nežno vmešaj še koščke avokada.
S pomočjo večje žlice z zmesjo napolni modelčke za muffine*. Potresi jih s pinjolami in suhim timijanom ter začini z malce sveže mletega poprav.
Peci dobrih 20 minut oziroma dokler zabotrebec po vbodu v kolačke ne ostane suh.
Previdno peloži na rešetko in pusti da se (vsaj malo) ohladijo. Sprva mehki muffini pa se bodo s hlajenjem ravno prav učvrstili.
*ko gre za muffine prisegam na silikonski pekač. V njih se nikoli nič ne prime, kolaček pa po odstranitvi papirčkov (ki jih pri silikonu sploh ne potrebuješ) čisto nič ne poškodujejo.
Moji najljubši slani muffini so še korenčkovi in to po kateremkoli izmed dveh receptov, ki sem jih objavila v preteklih letih. Odlični so korenčkovi muffini iz ajdove moke s feto ter pistacijo za piko na i, pa tudi veganski, pirini kolački s sončnicami so super. Lansko poletje sem pripravila špinačne z bučkami in suhimi paradižniki, precej podobne današnjim pa oktobra. Tudi ti so riževi, posuti z različnimi semeni. V zmes sem dodalana kocke narezan popečen sladki krompir, mlado špinačo, jogurt ter feto, ki vedno poskrbi za prijeten, slan ugriz.
Ko približno ugotoviš razmerje suhih in mokrih sestavin, se z nadevom slanih muffinov lahko igraš. Pazi le, da bo zelenjava, skrita v njih, narezana na manjše koščke. Uporabiš lahko prej pokuhan brokoli, koromač, papriko, bučke, paradižnik (najbolje sušen), pa drobno nasekljano špinačo, vloženo koruzo, kapre ali olive ter stročnice kot so grah, čičerika ali leča. Začini jih s tebi ljubimi začimbami in zelišči. V prigrizke lahko ‘skriješ’ na kocke narezan sir, koščke mesa, ki so ostali od kosila, pa odcejeno tuno ali fino sesekljan dimljen losos. Če si vegi, pa beljakovine nadomesti z rahlo prepraženim šampinjonov ali koščki tofuja. Ščep semen in nadekljanih oreščkov na vrhu muffinov pa vedno poskrbi še za prijetno hrustljavost.
Še nekaj bi rada delila s teboj. Nekaj o dekoraciji, ki spremlja današnji recept. Makrameji so bili pred petdesetimi leti izjemno popularni in danes se v nekoliko drugačni obliki zopet vračajo. Različni elementi dekorja so narejeni iz debelih vrvic. So zračni in nežni in z njimi v svoje stanovanje lahko vneseš malce trendovskega ‘boho’ pridiha. Stenske dekoracije makrameja so najbolj pogoste, a to ni edino, kar lahko najdeš v tem stilu. Sama sem se zaljubila v prelepo namizno mandalo. Na sredino čudovite, prijetno mehke namizne dekoracije večkrat postavim vazo s svežim ali suhim cvetjem, če tega ni, pa eno izmed dišečih svečk, ki v tem letnem času pogosto gorijo. Namig: podpri slovenske oblikovalce in svojega naroči na strani Meraki macrame, kjer lahko lajdeš tudi ljubke podstavke za kozarce in različne stenske dekoracije. Kmalu bodo na voljo tudi makrameji s suhim cvetjem in oh, kako zelo si z enim izmed njih želim polepšati steno tudi jaz.