Kakšne pa so kaj tvoje zimske solate? Moje so vsak dan drugačne. No, morda ne vsak dan, saj za razliko od poletja pač niso dnevno na jedilniku. V hladnih mesecih večkrat paše tudi kaj toplejšega, kot so razne mineštre in kremne juhe, pa kislo zelje in repa. Ob katerih pa solata sploh ne paše. Sezone ‘kislih zadevic’ sicer še nisem otvorila in kadar jem solato, vanjo skoraj vedno vržem kaj toplega. Najraje kuhan navaden ali pa pečen sladek krompir, na žaru pečenega piščanca ter različne druge dobrote, ki sicer niso vroče, a uspešno nadgradijo sicer dolgočasne in grenke zimske solatnice. Avokado je zagotovo na prvem mestu, tik ob njem pa mehko kuhana jajčka ali pa povsem mehko kuhana čičerika.
Tokrat pa solata brez vsega tega. Ni mesa, ni krompirja, ni jajc. Je pa še vroča, v pečici pečena rdeča čebulica ter na kocke narezana buča, na olivčku popečeni krutoni (ki niso nič drugega kot dan star kruh) in kremasta, prijetno slana feta.
Se pa v solatnem krožniku skrivajo še tri sestavine, ki so zagotovo vredne omembe. Najprej brstični ohrovt. Ta je ena redkih zelenjav, ki jih pravzaprav ne maram. Oziroma je vse do danes nisem imela rada. V tej kombinaciji je odličen in žal mi je, da nisem dodala še kakšnega več.
Za največje presenečenje ter zelo okusen dodatek pa je poskrbelo sadje. Krhlji jabolk, ki so se v pečici lepo pogreli, se malce omehčali in zaradi toplote močno pridobili na okusu ter pa sočna zrna granatnega jabolka. Granatno jabolko je tudi eno najbolj zdravih vrst sadežev, ki se odlično obnese tako v sladkih kot slanih jedeh, hkrati pa z njim enostavno dekoriraš različne sladice (sploh čokoladne).
Naj ti bo solatni krožnik zgolj inspiracija, da tudi ti nadgradiš svojega. Ne boj se nenavadnih kombinacij, morda boš nad njimi prijetno presenečen/a. Seveda lahko poskusiš solato po ne uporabi. Ali pa namesto nje v svojo skledo dodaj kaj drugega. Naj bo skleda vitaminov čim bolj barvita, zanimiva in s tem polna okusov. Takšna, ki bo v hladnih dneh poskrbela za dozo vitaminov, ki jih zagotovo ni nikoli preveč.
Sestavine:
- 2 pesti mlade špinače
- nekaj rdečega radiča
- cca. 200 g buče (hokaido, maslenka ali kombinacija obeh)
- rdeča čebula
- nekaj brstičnega ohrovta
- vejica svežega timijana (neobvezno)
- cca. 100g en dan starega kruha
- polovico večjega ali eno manjše sočno rdeče jabolko
- dve žlici zrn granatnega jabolka
- cca 40-45 g nadrobljene fete
za peliv…
- enaka količina limone, jabolčnega in balzamičnega kisa
- oljčno olje
- sol in poper
Postopek:
Bučo olupi, odstrani semena ter nareži na enako velike kocke. Rdeči čebulici odstrani zunanje, suhe liste, nato jo nareži na četrtine in sicer tako, da del mušice skupaj obdrži posamezne krhlje. Brstični ohrovt prereži na polovico (če je večji), sicer pusti celeg. Zelenjavo pokapljaj z oljem, potresi z osmukano timijanovo vejico in premešaj z rokami. Na peki papri najprej razporedi bučo in jo v ogreti pečici peci približno 10 minut, nato dodaj čebulo. Peci še10 minut, zadnjih nekaj minut peke pa dodaj še ohrovt ter z oljčkom premazane krhlje sočnega jabolka. Točen čas peke je odvisen od velikosti zelenjave in jabolk, zato jih spremljaj, vmes tu pa tam obrni na drugo stran in če bo katera pečena prej kot druga, jo preloži na krožnik.
Medtem ko pečica opravlja svoje delo, pripravi krutone. Nekoliko star kruh razreži na kocke. V ponev prilij nekaj olivnega olja ter na njem popeci kocke kruha – toliko da postanejo lepo obarvane in hrutsljave. Odstavi.
V skledo naloži izbrano solato. V skledici zmešaj sestavine za preliv, ga poskusi in ko bo po tvojem okusu, prelij čez solato ter z rokami nežno premešaj. Dodaj pečeno zelenjavo, jabolka, krutone ter nadrobljen feta sir ter premešaj. Potresi z žlico zrn granatnega jabolka. Ponudi še toplo.
Še nekaj o buči, kruhu in jabolkih.
Okus zimskih buč se lahko precej razlikuje, zato izberi takšno, ki ti je že tako ali tako všeč. Buč ni potrebno lupiti. Običajno jih tudi jaz ne, no, danes sem pač naredila izjemo 🙂
Glede kruha takole: če je le možno naj bo domač, polnovreden kruh. Če ga ne pečeš, namesto belega kupi malo bolj hranljivega. Zato, da bo solata še malce bolj zdrava. Če so ti beli ljubši, predlagam čabato (chiabatto) ali pa kruh z drožmi. Takšen je tudi ta, ki ga vidiš na sliki. Ni pšenični, je ajdov. In je domač. Moj najljubši. Ne glede na to ali je povsem svež ali pa prijetno hrustljavo popečen.
Jabolka. Čez domačih jih ni. Če jih nimaš, poskusi izbrati ekološka, neškropljena jabolka. Izberi vrsto, ki ni presladka, pa tudi prekisla ne. Predvsem pa pazi, da jabolko ne bo kašasto, temveč sočno. Tako v pečici ne bo prehitro razpadlo, bo pa mehko, a še vedno kompaktno.