Bananino pomarančna granola brez kosmičev

Hrustljava granola je nekaj, kar hitro prepriča prav vsakega. Nekateri jo posujejo po mrzlem mleku, drugi jo raje dajo v vročega in počakajo, da se malce omehča. Granola je zelo priljubljen dodatek jogurtu, pa naj bo živalski ali rastlinski, z njo pa dandanes radi posipajo tudi različne sadne smoothie sklede. Konec koncev pa je granola nekaj, kar lahko grizjaš kar tako. Brez vsega.

Granola ni nič drugega kot v pečici zapečena mešanica kosmičev ter oreščkov in /ali semen. Sledijo začimbe, poljubno sladilo in maščoba, po želji suho sadje.

Čeprav je granola zdrava izbira za zajtrk, pa to ne velja ravno za vsako. Trgovinske so namreč polne sladkorja in nezdravih maščob in tega ti zares ni potrebno vnašati v svoje telo. Vsaj ne vsak dan. Domačo granolo lahko hitro in enostavno pripraviš sam/a, sestavine zanjo izbereš po svojem okusu in ti določiš koliko in kakšen sladkor boš uporabil/a. Na tej strani lahko najdeš kar nekaj idej za različne ‘zapečene kosmiče’, tokrat pa ti ponujam nekoliko drugačno različico.

Namreč… V danšnji granoli kosmičev ni. Je le mešanica različnih oreščkov, semen in začimb. Tisto, kar ji da okus, sladkobo ter jo med peko fino zlepi skupaj pa so tri ključne sestavine. Banana, javorjev sirup ter oljčno olje.

A ne povsem navadno oljčno olje. Uporabila sem olje z okusom pomaranče. Ekološko olje Morgan ima zares okusnega. Z njim z veseljem pokapljam različne sladke zajtrke – čez noč namočene kosmiče, proseno kašo s sadjem, palačinke, pa sladice, kot je čokoladna torta ali vanilijev sladoled.

Morda se sprašuješ zakaj bi ‘polival/a’ olje čez takšne jedi. Ne zgolj zaradi zdravih maščob, temveč zaradi sočnosti in okusa. Ekološko oljčno olje z okusom pomaranče ni prav nič grenko, zato sladkih jedi zagotovo ne bo pokvarilo. Še več – določene jedi spremeni lahko spremeni v pravo gurmasnsko poslastico. Poskusi, ne bo ti žal!

Če olja z okusom pomaranče trenutno (še) nimaš, granolo vseeno lahko pripraviš. Izberi običajno (a manj grenko) oljčno olje ter v zmes naribaj lupinico ekološke pomaranče. Ne bo enako, a če bo lupinice dovolj, zna biti prav tako okusno.

Osebno granolo najraje jem z gostim kremastim jogurtom. Običajno s kozjim ali kokosovim, tokrat sem si privoščila čisto običajen grški jogurt. Kupila sem ga tam, kjer kupujem tudi kozje – v eni cenovno ugodnejših trgovin. Na policah sem ga v takšni embalaži zasledila prvič in je zares okusen. Za več informacij kje kupiti določene sestavine, mi piši in z veseljem te usmerim na pravo mesto 😉

Kakršen koli jogurt pa je veliko okusnejši če mu dodaš malce medu, cimeta, vanilije ali le kakšno kapljico limone. Da malce dvigneš njegov okus ter prebudiš svoje brbončice. Včasih brez teh dodatkov pri meni skorajda ni šlo, danes pa namesto vsega zgoraj naštetega, v lonček raje vmešam kolagen. A ne katerikoli. Prisegam zgolj na enega, saj je po mojih raziskavah najkakovostnejši in eden redkih, ki ga telo lahko sprejme in posledično dobi vse hranilne snovi, ki jih kolagen nudi. Kar je pravzaprav bistvo. Poleg tega je okus novelius medical hidrokolagena tako zelo dober, da komaj čakam, kdaj si bom privoščila svojo merico. Okus spominja na citruse in je zato v kombinaciji z današnjo granolo še toliko slajši.

Pečeno in ohlajeno granolo preprosto razdrobiš in z njo potreseš svoj lonček jogurta. Nato dodaš še nekaj rezin banane, malce maka ali chia semen (če želiš), vse skupaj pa ‘začiniš’ z nekaj odličnega pomarančnega olja. Če tega nimaš pa izberi kar rezine sveže in sočne pomaranče.

Ne glede na to za kakšen jogurt se odločiš ter kater recept za zdravo domačo granolo uporabiš, vedno poskrbi, da bo tvoj zajtrk serviran kar se da lepo. Tudi (oziroma sploh) če hrano pripravljaš le zase. Kadar kruh nadomestim s kašami ali jogurtom najraje izbereš ljubko skledico iz trgovine Coincasa (najdeš jo v Ljubljanski nami, oziroma na njihovi spletni strani). Bel porcelan z zlatimi pikicami ter rožnatim robom. Ljubko, a ne kičasto. Skleda ni majhna – dovolj velika je, da sem vanjo z lahkoto spravila 400 gramski jogurt, nekaj svežega sadja ter veliko pest hrustljave granole.

Sestavine:

  • 45 g grobo nasekljanih orehov
  • 25 g grobo nasekljanih indijskih oreščkov
  • 25 g grobo nasekljanih mandljev
  • 30 g bučnih semen
  • 30 g sončničnih semen
  • 10 g mletih lanenih semen
  • 1 čž mletega cejlonskega cimeta
  • malce sveže nastrganega muškatnega oreščka
  • ščep fino mlete soli
  • 1 dobro zrela, srednje velika banana (85 g olupljene)
  • 60 ml oljčnega olja z okusom pomaranče*
  • 20 ml javorjevega sirupa
  • ščep prave burbonske vanilije v prahu
  • 10 -15 g nepraženega, nesladkanega kokosovega čipsa

ter še…

  • grški jogurt
  • vrečka novelius medical hidrokolagena (neobvezno)
  • žlica makovih ali chia semen
  • rezine pomaranče
  • oljčno olje z okusom pomaranče (ali vsaj nekaj rezin sveže pomaranče)

*o oljčnem olju si preberi malce višje, tako kot tudi o možnih nadomestih zanj

Postopek:

Za granolo…

V skledi zmešaj nasekljane oreščke, semena in začimbe.

V mikserju zmiksaj dobro zrelo banano z javorjevim siruipom, vamnilijo in oljčnim oljem (če nimaš pomarančnega mešanici dodaj nastrgano lupinico bio pomaranče). Suhe sestavine združi z mokrimi in dobro premešaj.

Pečico segrej na 160 stopinj. Pekač obloži s peki papirjem, nanj stresi granolo ter jo s spatulo poravnaj v eno plast in sicer na enakomerno debelino. Peci približno 15-20 minut, nato premešaj, dodaj kokosov čips ter peci še približno 10 minut. Počakaj, da se pečena granola ohladi, nato jo med rokami nalomi na poljubne velike koščke ter spravi v steklen kozarec.

Jogurtova skleda…

Grški jogurt (z 10% m.m.) po želji premešaj z vrečkico kolagena. Dodaj nekaj sveže banane, veliko pest hrustljave granole ter po želji še žličko makovih ali chia semen. Vse skupaj začini z oljčnim oljem z okusom pomaranče. Več ga bo, bolje bo 😉 Če ga nimaš pa jogurtu dodaj nekaj rezin sveže pomaranče – le narezana bo spustila malo zaželenega soka.

Dodaj odgovor