Ena najbolj hvaležnih jedi so zagotovo špageti. Hitro kuhani, običajno z omako, ki prav tako ne potrebuje veliko časa in truda. Zato (tudi oz. vsaj jaz) testenine jem vsaj enkart na štirinajst dni. Navadno skupaj z različno zelenjavo, ki se ji občasno pridružijo koščki piščančjega mesa ali sira. Včasih meso zamenjajo morski okusi – sardelce, repki kozic (gamberi) ali koščki lososa. Kadar mi zaprija bolj vegi obrok, pa dodam nekaj popečenih orehov (v pestu ali kar tako) ali hrustljavih semen.
Tudi današnji recept je vegetarijanski. Veganski ni, saj sem konec koncev potrebovala kar nekaj masla, zaradi katerega so šampinjoni, ki tokrat nastopajo v glavni vlogi, še okusnejši.
Sveže šampinjone lahko v trgovini kupiš v katerem koli letnem času. Meni so ljubši rjavi, ki so menda tudi bolj zdravi. Šampinjoni med drugim vsebujejo dokaj visoke količine vitamina D, o katerem se v zadnjih tednih veliko govori. Je namreč ključen za dobro delovanje imunskega sistema – ki se uspešno bori proti raznim virusom in bakterijem.
Šampinjoni nimajo izrazitega okusa, zato so odlična izbira za vse, ki jim okus gob ni ravno najljubši. Sveži so tudi povsem drugačni od vloženih, tistih, ki jih navadno ješ na pizi. Pripravljeni so hitro in (predolgega) ‘cmarjenja’ preprosto ne marajo. Zato so skupaj z drugimi dodatki, ki jih za to jed potrebuješ, pripravljeni v enakem času, kot ga potrebuješ za kuhanje testenin.
Tokrat sem izbrala špagete. Kot verjetno vidiš že po sliki niso iz bele pšenične moke, pač pa iz moke rjavega riža. Polnozrnata žita se h gobam veliko bolje podajo, saj je njihov okus malce bolj izrazit, morda je njihov okus nekoliko bolj ‘oreščkast’. Če riževih nimaš, so npr. odlična zamenjava pirini špageti, nenazadnje pa tudi pšenični polnozrnati.
Tako kot polnovredno ‘pašto’ sem izbrala tudi temne drobtine, s katerimi sem potresla špagete. Sprva zelo previdno, saj drobtin s testeninami še nikoli nisem jedla. Ko je bil čas, da odložim telefon in neham ‘škljocati’ (da se vse skupaj ne bi preveč ohladilo) in ko sem kombinacijo prvič poskusila – ojoj… sem porabila prav ves posip. Hrustljavo zapečene drobtine, ki so pravzaprav v sesekljalniku zmiksan suh domač ajdov kruh z drožmi, so v kombinaciji svežih zelišč, česna in pinjol, naravnost fantastične! Verjamem, da takšnega kruha nimaš, vseeno pa ti priporočam, da namesto belega izbereš malce bolj polnovrednega. Stare, suhe, nekaj dni stare rezine kruha (še bolje krajčka kruha) bodo tako ponovno zaživele.
Všeč mi je ideja Italijanov, da testenine jedo za predjed. Pri nas smo bolj kot ne navajeni na juhice, pašto pa jemo kot glavno jed. Če slediš našim bližnjim sosedom, potem bodo spodnje količine dovolj za dve osebi. V primeru, da si boš hitre, enostavne in odlične maslene špagete z gobami privošil/a kot samostojno kosilo ali večerjo, potem boš z zapisanimi količinami vsaj za nekaj ur sit/a.
Sestavine:
- 100 g polnovrednih špagetov (npr. iz moke rjavega riža)
- 100 g rjavih šamijonov
- 50 g masla
- 1-2 česna
- 2 vejici svežega timijana
za posip:
- 45 g starega kruha (npr. ajdovega)
- strok česna
- žlica drobno sesekljanih svežih zelišč (timijanovi lističi, rožmarin in peteršilj)
- sol in poper
- 20 g pinjol
- oljčno olje
za piko na i:
- 15 g pinjol
- sveže sesekljan peteršilj
Postopek:
Na suhi ponvi popraži pinjole, da se rahlo obarvajo in zadišijo. Nasekljaj peteršilj.
Star kruh razdrobi na manjše dele ter ga skupaj z ostalimi sestavinami za posip vrži v mešalnik (sesekljalnik) ter s pulznimi vrtljaji razdrobi v velikost grobega peska. Na ponvi segrej oljčno olje ter na njem popraži posip. Praži nekaj minut, med tem pa ves čas mešaj. Pripravljen bo, ko na ponvi ne bo več sledi maščobe, posip pa bo suh in hrustljavo pečen. Prestresi v skodelico.
Gobe nareži na tanke rezine. S ploščato stranjo noža dobro pritisni na strok česna, nato ga sesekljaj.
Zavri vodo, rahlo soli ter skuhaj testenine. Pazi da jih ne prekuhaš, naj bodo raje še malce ‘na zob’. Medtem ko se kuhajo, priparavi gobe…
Na ponvi raztopi maslo in ko se prične peniti na njem popraži česen in timijanove lističe. Ko česen nežno zadiši dodaj gobe ter jih med stalnim mešanjem nežno praži nekaj minut, dokler se ne omehčajo. Nato dodaj odcejene špagete ter premešaj, da se okusi združijo.
Servirane testenine potresi s pinjolami ter nasekljanim peteršiljem ter posuj s pripravljenim krušnim posipom.
Katere špagete iz rjavega riža ste uporabili in kje se jih kupi? Lahko odg na retrospektiva.blog at gmail.com, če ne želite tukaj odg.
Bom odgovorila kar tule, morda še komu pride prav. Eni izmed meni ljubih so ekološki špageti znamke Doves Farm. Res so super in sploh ni čutiti, da so iz moke rjavega riža. Pa so 🙂 Zasedila sem jih že v večih trgovinah z ekološko prehrano, izdelke te znamke imajo tudi veliki Mercator centri, ampak ne vem ali tudi ravno te špagete. Nisem povsem prepričana, mislim pa, da sem jih nazadnje kupila v Kalčku. Pozdravček, Katja