Že nekaj let sem se spogledovala z vloženimi limonami. Konzervirane so zgolj z grobo morsko soljo, nekaj limoninega soka ter vodo. Tako pripravljeni citrusi naj bi bili odličen dodatek marsikateri jedi, nekateri pa jih uživajo kar samostojno. Uporabne so večinoma zgolj limonine lupinice, zato je pomembno, da izbereš ekološke sadeže. Vložene limone so pripravljene, ko se kožica povsem zmehča.
Nekateri vloženim, konzerviranim limonam pravijo tudi fermentirane, saj v njih tekom določenega časa steče postopek fermentacije. Vsi vemo, da so fermentirana živila pravi eliksir za zdravje, zato tako pripravljene limone niso zgolj odličen dodatek pri kuhanju. Že limone kot take so odličen sadež za dvig imunskega sistema ter se uspešno borijo proti različnim virusom. So polne antioksidatov, tistih snovi, ki ščitijo celice telesa proti prostimi radikali, poleg številnih drugih koristnih vitaminov in mineralov pa zagotovo najbolj iztopa vitamin C, ki ga v tem trenutku za trdno zdravje vsi še kako potrebujemo. Nekatere študije pa celo kažejo, da vitamin C znižuje stresni hormon, imenovan kortizol. In le malo je takšnih, ki danes živijo povsem brez stresa. Kajne?
Tako pripravljeni citrusi so značilni predvsem za kuhinjo bližnjega vzhoda ter južno Afriko, brez težav pa kozarec vloženih limon najdeš tudi v specializiranih trgovinah s sestavinami mediteranske kuhinje. Cena zagotovo ne bo najnižja, medtem ko jih doma lahko pripraviš zgolj za manj kot nekaj evrov.
Mimogrede: v angleškem jeziku jim pravijo preserved lemons, če boš slučajno iskal/a ideje in recepte kje vse jih še lahko uporabiš.
In kako jih pripraviš?
Pod tekočo vodo dobro umij limone, najbolje ekološke. Skrtači jih s ščetko, za temeljito čiščenje jih zdrgni z nekaj sode bikarbone. Umito in osušeno limono postavi na del, kjer je bil pecelj. Navpično jo torej zareži skoraj da do konca, nato zareži skoraj do konca še v nasprotni smeri. S prsti jo nežno razpri ter pogumno nasoli z grobo morsko soljo.
Tako pripravljene limone tesno naloži v kozarec, po potrebi čeznje nasuj še malce soli. Zalij z vodo (najbolje prekuhano in ohlajeno) ter z nekaj limoninega soka. Pametno je, da čeznje postaviš stekleno ali keramično utež, ni pa nujno. Zapri in za nekaj tednov (do meseca dni) postavi na polico. Vmes kozarec tu pa tam obrni, da se sol razporedi in razstopi.
In kako, kje jih uporabiš?
Limone so pripravljene čez nekaj tednov oz. ko se koža zmehča. Limono operi, zareži do konca, in vsaki četrtini limone z nožem odreži sredico. Lupinico tanko nareži in uporabi v jedeh. Ko kozarec enkrat odpreš, vložene limone hrani v hladilniku.
Vložene limone so odličen spremljevalec mariskateri jedi maroške kuhinje in receptih, pripravjenih v njihovi posebni posodi, imenovani tagine. A jih lahko pripraviš tudi brez nje. Odlične so v kombinaciji s piščancem, tudi z ribo. Prav dobro se obnesejo v vegetarijanskih jedeh, polnih različne zelenjave in stročnic, predvsem čičerike. Menda. Ker…
Ta recept je moj prvi, v katerem sem uporabila limone. Kmalu naredim še kakšenega za ljubitelje ‘vege’ kuhinje 🙂
Še nasvet. Če v shrambi nimaš vloženih limon, jih v trgovini ne najdeš ali pa se ti ne ljubi čakati, da bo sadje fermentiralo, predlagam, da dodatek nadomestiš z sveže naribano limonino lupinico ter malce več limoninega soka. Ne bo enako, zagotovo pa bo tudi tako okusno.
Ker maroška kuhinja uporablja veliko oljčnega olja, se spodobi, da ga v tem (vsaj v tem receptu) uporabiš tudi ti. Verjamem, da ga že tako ali tako pridno uporabljaš in upam, da ko gre za izbiro olj ne kupiš najbolj cenenega. Tudi v avto ne nalivaš najcenejšega goriva, kajne? Slovensko ekološko oljčno olje Mogan je tekom let prejelo veliko število slovenskih in tujih nagrad in to z razlogom. Meni je daleč najljubše in zadnja leta uporabljam le tega. Ne gre za plačan oglas, je le moje toplo priporočilo. Zate. Ker si to zaslužiš 😉
Mešanica začimb, ki je pogosto uporabljajo v maroški kuhinji ni premočna, pa vendar piščancu podari odličen okus, ki v kombinaciji s naravno sladkim, že rahlo karameliziranim koromačem, slanimi oljkami, sladko in nežno karamelizirano čebulico in tokratno posebno sestavino – v slanici vloženo limono, poskrbi za odličen obrok, ki ga ni težko pripraviti.
Sestavine:
- 4 kosi piščančjega mesa (zgornji in spodnji deli)
- 1 čž mlete sladke paprike
- 1/2 čž mletega ingverja
- 1/2 čž mlete kumine
- 1/2 čž mlete kurkume
- 1/4 čž v možnarju razdrobljenih žafraniovih nitk
- 2 stroka česna
- sol in poper
- oljčno olje
- 1 srednje velik koromač
- 2 srednje veliki čebuli
- 1 cimetova palčka
- 6 zelenih oliv
- 6 črnih, kalamata oliv
- 1 večja vložena limona
- 125 ml piščančje osnove
- 1 JŽ limoninega soka
- sveže nasekljan peteršilj
Postopek:
V skodelici zmešaj vse mlete začimbe z drobno nasekljanim česnom. Z mešanico iz vseh strani natri kose mesa (če so ti res majhni ni potrebno porabiti vse) ter jih preloži v globji krožnik. Pokrij ga s prozorno folijo in piščanca za vsaj tri ure postavi v hladilnik.
V ponvi segrej oljčno olje ter na nekoliko višji temperaturi na njem iz vseh strani popeci piščanca, toliko, da dobi lepo rjavo barvo in rahlo hrustljavo skorjico. Preloži ga na krožnik, znižaj temperaturo, v ponev kani še nekaj olja ter na njem iz vseh strani popeci na četrtine narezan koromač. Dodaj na tanke lističe narezano čebulo in med mešanjem 10-15 minut nežno praži, da se rahlo rjavo obarva. V ponev vrni kose piščanca, dodaj cimetovo palčko ter izkoščičene olive (po želji prerezane na pol).
Limono speri, ter z nožem izdolbi meso. Lupinico nareži na tanke trakove ter jo dodaj mesu. Vse skupaj zalij s toplo osnovo in nekaj limoninega soka.
Ponev pokrij, znižaj temperaturo ter počasi kuhaj dokler meso ni primerno pečeno (cca 30 minut). Zadnjih nekaj minut ponev odkrij. Na koncu mora v ponvi še vedno ostati nekaj okusne tekočine, s katero preliješ kose mesa in zelenjave. Vse skupaj nato le še potresi s sveže nasekljanim peteršiljem.
Ne glede na to ali kuhaš le zase ali imaš ta privilegij, da svoje jedi lahko deliš še s kom, vedno jih čim lepše postrezi. Kupi si lep pribor, kozarec, krožnik… Razvajaj se tako, kot bi te razvajali v najbolj prestižni restavraciji. Danes lepega servisa ni težko dobiti, ko pa gre hkrati za kvaliteto, ti priporočam, da pokukaš na spletno stran trgovine Coincasa. Če seveda ne živiš v Ljubljani in si artikle lahko ogledaš tudi v živo 🙂
Tako kot lep servis pa je pomembna tudi dobra posoda. Včasih nisem verjela, da ima ta kakršen koli vpliv na končen okus. Pa ga ima! Z emajlom ne moreš zgrešiti, saj ta pomaga ohranjati vse okuse. Izogibaj se le previsokim temperaturam, sicer pa ima kar nekaj lepih prednosti – poleg zares okusnih končnih jedi tudi to, da je posoda praktično neuničljiva (celo režeš lahko v njej), hkrati pa kuhanje v emajlu velja za enega najbolj zdravih načinov priprave hrane. Moja izbira – avstrijska posoda Riess,ki jo seveda lahko kupiš tudi pri nas.