Kremne juhe so odlične spremljevalke hladnih jesenskih večerov. Veliko lažje in hitreje jih je pripraviti kot kakršnokoli drugo toplo večerjo, zato zanje ni izgovorov. Zadnje besede so predvsem opomnik zame. Priznam namreč, da se tudi sama svojemu telesu veliko premalokrat privočim krožnik tega tako zdravega in okusnega obroka. Običajno mi zvečer odgovarjajo zelenjavne rižote (včasih s kakšnim vmešanim jajčkom), za katere zagotovo porabim več časa.
Receptov za takšne in drugačne kremne juhice kar mrgoli. In veš kaj? Najokusnejše so tiste, ki jih pripraviš iz točno tistih sestavin, ki so ti že tako ali tako ljube ter jih začiniš čisto in povsem po svojem lastnem okusu. Tekočino lahko nadomestiš z doma pripravljeno zelenjavno ali piščančjo osnovo, zabeliš z maslom, (rastlinsko) smetano ter dodaš tisto nekaj, kar jo bo naredilo še toliko bolj posebno.
Ker obožujem zares goste kremne juhice, so te odlična podlaga za kakršen koli posip, ki ga dodajam kar sproti, da se preveč ne zmehča in ostaja fino hrustljav. Pri gostih juhah se sicer veliko težje zgodi da se izbran ‘dodatek’ omoči in izgubi svoj hrustljavi namen, pa vseeno… Ne glede na to, kaj juhi dodaš, vem, da bo odločitev prava. Ker bo tudi ta točno po tvojem okusu. Različna pražena semena in/ali oreški, sveža zelišča, začimbe ter vanprej kuhane kaše, ki pridno čakajo, da pridejo na vrsto, so odlične. Kvinoja, ajda, ješprenj, riž ali pa drobne testenine. Karkoli ti ustreza. Lahko pa se vsemu temu izogneš in krožnik tople zdravilne juhice postrežeš ‘le’ s kosom kruha.
Če želiš sebi in svojemu telesu le najboljše, mimogrede speci še svoj kruh. Pozabi na kvas in vzljubi peko z drožmi. Ta je pred meseci postala tudi pri nas izredno popularna in veseli me, da je tako. Kruh ni le veliko bolj okusen, tudi bolj zdrav je. Predvsem pa lažje prebavljiv. Meni najbljubši je ajdov, ki ga pečem že leta. Čeprav je svež povsem mehek in naravnost odličen, pa si ob takšni juhici kdaj pa kdaj zaželim tudi malce bolj hrustljavega, zato ga na hitro popečem v toasterju. Ob nežni kremni juhici prav fino in prijetno zahrusta.
Kadar že pripravljam juhe, se le redko spomnim, da bi sestavine stehtala ter zapisala recept. Zmiksam pač tisto kar je pri roki in čeprav nisem kuharski strokovnjak, se še nikoli ni izkazalo, da juha ne bi bila okusna. Tokrat sem uporabila samo tri (glavne) sestavine in se morda, ravno zato, ker s tehtanjem nisem zgubila preveč časa, odločila, da recept delim s teboj.
Za barvo je poskrbelo korenje – povsem skromna zelenjava, ki se verjetno prav zdajle nahaja tudi v tvojem hladilniku. Poleg korenja še krompir (tudi tega zagotovo imaš) ter nekaj koromača. Ta je verjetno še najbolj ‘eksotična’ sestavina, ki jo potrebuješ, no, vsaj za nekatere zna biti. V mojem hladilniku se vedno najde. Res, saj ga obožujem. Užiten je surov, povsem na tanko narezan v solati, meni osebno pa še veliko ljubši podušen v raznih rižotah, testeninah ali pa pečen v pečici skuhaj z drugo zelenjavo, ki jo postrežem kot prilogo mesu ali ribam. In v resnici ne gre prav za nobeno eksotično sestavino. Koromač se zlahka dobi skorajda v vsaki trgovini, če že ne slovenski, pa od bližnjih sosedov.
Bolj kot koromač sta eksotična kurkuma in ingver, ki sta naravno sladki zelenjavi dali malce pikantnosti in no, karakterja. Hkrati pa sta s svojimi učinkovinami poskrbeli za večjo odpornost in trdnejše zdravje.
Predvsem pri začimbah naj velja – dodaj jih po svoji lastni presoji. Tako kot sol. Količina začimb in soli je odvisna tudi od tekočine, v kateri se bo juha kuhala. Zelenjavna in piščančja osnova sta že sami po sebi zagotovo slani, morda celo pikantni. Če boš zelenjavo zalil/a z vodo, pa si pri dodajanju lahko nekoliko bolj pogumen oz. pogumna.
Vidiš kako gosta je moja juhica? Ker imam takšne pač najraje. Če so tebi ljubše nekoliko redkejše, dodaj le nekaj več tekočine in zadeva je rešena.
Juho po spodnjem receptu lahko pripraviš s piščančjo osnovo in mlečno smetano, prav zlahka pa jo tudi ‘poveganiš’. Osnova naj bo v tem primeru zelenjavna ali pa dodaj le vodo. Namesto mlečnih sestavin uporabi rastlinsko smetano. Meni najljubša je kokosova (piši mi če te zanima točno katera), a tudi če nisi ljubitelj(ica) kokosa, brez skrbi – ta se v juhi skoraj ne čuti.
Sestavine:
- avokadovo ali oljčno olje
- pol manjše šalotke (ali manjše bele čebule)
- 85 g korenja
- 75 g koromača
- 100 g olupljenega krompirja
- 1/2 čž mlete kurkume
- 1/2 čž sveže naribanega ingverja
- sol in sveže mlet črni poper
- vsaj 350 ml piščančje ali zelenjavne osnove (ali vode)
- 45 ml kokosove smetane za kuhanje o nadomestkih in vrsti smetane si preberi malce višje)
In še… okras in posip: po želji, sama sem tokrat izbrala žlico gostega jogurta s kombinacijo grobo sesekljanih praženih lešnikov, pečenega kostanja, svežega timijana ter sveže mletega popra
Postopek:
Na olju nežno prepražiš čebulo, skupaj s ščepcem soli. Ko postekleni dodaš začimbe: kurkumo, poper in ingver, premešaš in dodaš narezano korenje, olupljen in na kose narezan krompir ter koromač. Nekaj časa dušiš, in vmes večkrat premešaš. S tem okrepiš okus zelenjave, ki jo nato preliješ z izbrano tekočino. Kuhaš do mehkega, priliješ še smetano, nato pa s paličnim mešalnikom spasiraš v gosto kremo. Za minutko vrneš na štedilnik, da se smetane pogreje, oksui pa lepo združijo. Poskusiš in slanost prilagodiš okusu. Serviraš , okrasiš ter posuješ z izbranimi dodatki in/ali ponudiš s kruhom.
Vidiš kako enostavno je? Razloga, da si telo ne ogreješ s prijetno kremno večerjico ni več!