Sladke bučne palačinke z mletimi kosmiči

Jesen je čas za buče. In medtem ko socialna omrežja, kot je Instagram, v zadnjih dneh že prelavljajo fotografije raznih kremnih bučnih juh, sem sama za začetek raje pripravila bučne palačinke. Palačinke so sladke, mehke in sočne. Polne toplih zimskih začimb, kot so cimet, vanilija in muškatni orešček. So enkaraten, hranljiv in okusen zajtrk, ki si ga lahko privoščiš tako med tednom kot za vikendom, ko je časa za razvajanje s prvim jutranjim obrokom navadno nekoliko več.

Priprava je nadvse enostavna. Sploh če bučni pire pripraviš že prej in ga do začetke peke hraniš v hladilniku. V tujini pire buče prodajajo v pločevinkah, zato se večina s pripravo svojega ne ukvarja. Tudi če bi ga našla na naših prodajnih policah, ga verjetno ne bi kupila, saj ga je povsem enostavno pripraviti doma. Poleg tega pa pogosto uživanje hrane, pakirane v ‘konzervah’ ni najbolj zdrava odločitev. Vse kar moraš storiti je, da bučo prepoloviš, rahlo posoliš in v pečici spečeš dokler se ne zmehča.

Kako se lotiš? Vse sestavine preprosto zmiksaš v mešalniku, sesekljalniku ali kakšni drugi vrsti blenderja. Če uporabiš kosmiče, ki certificirano ne vsebujejo glutena, so palačinke tudi povsem brezglutenske. Če laktoze ne uživaš, običajno mleko lahko nadomestiš s tistim, ki laktoze ne vsebuje ali pa še bolje – uporabiš rastlinski napitek. Mandljevo mleko sicer vsebuje več beljakovin od npr. riževega in je morda zato najboljši nadomestek živalskega mleka, a sama imam veliko raje slednjega. Riževo je naravno veliko bolj sladek zato se v sladkih palačinkah dobro počuti. Je tudi veliko ugodnejši od mandljevega, vsaj od tistega, ki vsebuje zgolj mandlje in ni mešanica umetnih dodatkov in/ali sladkorjev.

Ker mešalnik hitro in učinkovito vse delo opravi namesto tebe, bo tudi po palačinkah hitro dišalo. Te so izredno rahle, vseeno pa dovolj nasitne, da ti energije ne bo zmanjkalo prehitro.

Kar bučne palačinke dela posebne so tople začimbe. Buče obožujejo cimet, vanilijo in muškatni orešček, zato kar pogumno z njimi. Pričarale bodo toplino in poskrbele za praznične okuse.

Nepogrešljiv je tudi javorjev sirup. Meni je veliko ljubši kot sirup agave. Njegov okus je močnejši, bolj izrazit, morda nekoliko spominja na karamelo. Poleg tega je javorjev sirup tudi zelo hranljiv, poln je vitaminov in mineralov. Je vrsta ‘sladkorja’, ki se je zagotovo ni potrebno bati. Zmes palačink prijetno posladka, za vse, ki obožujejo resnično sladek okus, pa si javor (po želji pa tudi dober domač med) lahko prelijejo še čez že pečene palačinke.

Palačinke so drugačne od tistih, ki smo jih vajeni. Niso velike, niso tanke in ni nujno da so tako hrustljave. So majhne, puhaste in rahle. Primerne pa so tudi za vse (tudi zelo majhne) otroke. Prepričana sem, da jim bodo všeč, saj so prijetno sladke. To, da skupaj s palačinko jedo še eno izmed vitaminov najbolj hranljivih vrst zelenjeve, pa bo všeč predvsem tebi – oni je zagotovo ne bodo zaznali. Palačinke lahko jemo kar z rokami, z nekaj dodatki več, pa bo vilica prišla še kako prav 😉

Iz zmesi lahko pripraviš kar nekaj manjših in nekoliko debelejših palačink. Seveda je vse odvisno kako velike bodo tvoje, meni jih je uspelo napeci 10.

Sestavine:

  • 100 g ovsenih kosmičev (po potrebi brezglutenskih)
  • ščepec soli
  • pol čž vinskega kamna
  • pol čž sode bikarbone
  • pol čž mletega cimeta
  • večji ščep prave burbonske vanilije v prahu
  • malce naribanega muškatnega oreščka
  • 100 g bučnega pireja
  • 1 jajce
  • 75 ml riževega ali mandljevega napitka (lahko običajnega mleka)
  • 15 ml javorjevega sirupa
  • 15 ml stopljenega kokosovega olja (lahko masla ali gheeja)

Postopek:

Za bučni pire: hokaido bučo prereži na polovico in z jušno žlico izdolbi semena in vlaknasti del, ki jih obdaja. Nato jo rahlo rosli te s prerezano stranjo navzdol postavi na pekač, obložen s peka papirjem. V ogreti pečici jo peci približno 20 minut oziroma dokler se meso ne zmehča. Bučo obrni, jo rahl oohladi, nato pa z žlico postrgaj meso. Tega lahko nato zmiksaj v mešalniku, da dobiš gladek pire. Odmeri ga toliko, kolikor zahteva recept.

Ovsene kosmiče v (oparnem in suhem!) sesekljalniku, mikserju ali drugem blenderju zmiksaj v čim bolj gladko moko. Dodaj vinski kamen, sodo bikarbono ter začimbe in ponovno premešaj.

Dodaj bučni pire, jajce, mleko, sladilo in stopljeno maščobo in ponovno zmiksaj da dobiš enakomerno gladko zmes. Pusti da ta nekaj minut počiva.

Medtem segrej ponev na srednjo temperaturo. Premaži jo z malce kokosovega olja (ali druge izbrane maščobe) ter nanjo z večjo žličko polagaj kupčke zmesi, s hrbtno stranjo pa jih nato lahko oblikuješ še v lepšo, a ne pretanko okroglo palačinko. Ko je palačinka na eni strani pečena, jo s pomočjo spatule* obrni ter popeci še na drugi strani. Nadaljuj dokler ne porabiš vse zmesi.

*pri peki manjših palačink najraje uporabljam silikonsko spatulo, s katero zlahka zdrsnem pod palačinko in jo brez težav obrnem na drugo stran.

Palačinke torej lahko ješ čisto prazne, ali pa jih oplemenitiš z različnimi dodatki. Moja izbira je bil kos ekološkega masla ter nekaj dodatnega javorjevega sirupa. Izbira pa je povsem tvoja.

Namesto javorjevega sirupa lahko uporabiš tudi drugo tekoče sladilo ali pa jih potreseš z nekaj kokosovega sladkorja. Namesto masla uporabi mandljevo maslo, verjemi, ne bo ti žal. Palačinke so odlične tudi s čokoladnim namazom ali domačo marmelado, pa z žlico gostega jogurta, medu in rezinami banane ali pa mešanico suhega sadja, kot so rozine, brusnice, suhe fige ali goji jagode. Poskusi še preliv iz domačega medu s posipom grobo nasekljanih orehov in odkrij svojo najljubšo kombinacijo.

In še nasevt: palačinke peci nežno in nikar ne pretiravaj z visoko temperaturo. Tako bodo znotraj resnično nežne, puhaste in sočne, zunaj pa ravno prav zapečene.

Tega nikoli ne zapišem, pa vendar za katerikoli recept velja. Če recept preizkusiš bom vesela, če svojo fotografijo na socialnih omrežjih deliš z nami. Uporabi tag, @cook.eat.and.smile ali #cookeatandsmile.

Dodaj odgovor