Jesen je čas za buče! Ta živahno oranžna jesenska zelenjava je tako zelo hvaležna. Še neprerezano lahko hraniš jo lahko več tednov, pa se ne pokvari, prerezana pa tudi v hladilniku dolgo zdrži. Bučo lahko kuhaš, sopariš ali pečeš. Sama imam najraje pečeno, saj se okusi tako še bolj okrepijo. Pred peko jo premaži z oljem ter se po želji poigraj še z dodatkom začimb. Ingver, sveže mlet črni poper, kurkuma, mleta kumina, cimet… Buča ima rada vse.
Bučo lahko narežeš na večje krhlje ali na kocke. Lahko jo ponudiš kot prilogo ali dodaš ostalim sestavinam pri pripravi rižot, testenin, raznih kaš ter grenkih zimskih solat. Te so namreč veliko trše kot poletne, topla buča pa jih zmehča in omili njihov grenak okus.
Buče pred peko ni potrebno lupiti, le dobro jo umij in skrtači. Lupina hokaido buč je sicer trša kot pri maslenkah, a se v pečici primerno zmehča. Hkrati pa pomaga obrdžati lepe kose mehkega bučnega mesa in v jedi poskrbi za vsaj malce več hrustljavosti.
Tokrat ti ponujam recept za eno krasno in enostavno prilogo. Lahko jo uporabiš ob kosu pečenega mesa, jo dodaš kuhani ajdi, kvinoji ali rižu, nenazadnje jo lahko ‘vržeš’ tudi v solato. In če nič od zgoraj naštetega ni v bližini, zagrabi le kos kruha, s katerim ‘pomažeš’ vse okuse, ki so se po peki zbrali na dnu ponve.
Sestavine:
- 350 g buče hokaido
- 1 večja rdeča čebula
- 2 žlici oljčnega olja
- 1 žlica javorjevega sirupa
- sol in poper
- ščep suhih čilijevih kosmičev (neobvezno)
- 6-8 orehovih polovičk
- 2 JŽ bučnih semen
- 25 g fete
- malce sveže nasekljanega peteršilja
Postopek:
Bučo umij, skrtači, obriši in razreži na večje kocke. Semena in vlaknasti del buče seveda odtrani. Čebulo razreži na več krhljev in sicer tako, da dno ostane sklenjeno. Orehe grobo sesekljaj. Vse to začini s soljo in poprom ter prelij z oljem in javorjevim sirupom. Z rokami premešaj in pretresi v pekač.
Peci v ogreti pečici na 200 – 220 stopinjah približno 25 minut, oziroma dokler se buča primerno ne zmehča. Vmes z večjo žlico sestavine večkrat premešaj. Če imaš bučo raje bolj zapečeno, temu primerno prilagodi tudi čas peke. Zadnjih pet minut pred koncem pečenja, v ponev vmešaj še bučna semena.
Tik pred postrežbo, čez jed potresi zdrobljen feta sir in nasekljan peteršilj. Čili po želji, sol in poper pa po občutku 😉
Ker buča malce karamelizira, se rada prime na dno posode. Zato je vmesno mešanje skoraj obvezno. Prav nič pa ne škodi niti, da jed (to in tudi vse ostalo, kar se znajde na štedilniku ali v pečici) pripravljaš v kakovostni posodi. Jaz svojih emajliranih ne zamenjam za nič na svetu. Tale je Riessova in ker nima plastičnih ali lesenih ročajev, jo uporabljam tako za kuhanje kot pečenje.
Buča pa ni le okusna, pač pa tudi izjemno zdrava, hranljiva, dokaj nasitna, a vseeno nizkokalorična. Zato ti vsekakor priporočam, da še pred koncem leta poiščeš recept, v katerem bo buča tista, zaradi katere ga boš pripravljala vedno znova in znova. Namig: na tej spletni strani lahko med recepti preteklih let najdeš kar nekaj zanimivih idej. In ker iz buč lahko pripraviš tudi sladice, ne pozabi poiskati recepte tudi zanje 😉