Ajdove palačinke s toplim nadevom iz jabolk in sliv

So ajdove ali ajdine? Če ne veš, zgooglaš. Tudi jaz sem. Prvi zapis naj bi bil pravi. Pa je res? Ali ni ’tista’ ajda, torej ženskega spola? No, saj je tudi ajdova kaša in ne ajdina kaša (razen če je od deklice Ajde 😉 ). Tole moram enkrat preveriti pri naši slavistki, da se enkrat za vselej prepričam. Verjetno pa mi ne zameriš preveč, če se kdaj pa kdaj tudi zmotim. In to verjetno ni prav redko. Konec konec si tu zato, ker te zanima recept in ne da bi iskal/a napake. Vsaj upam 😉

Zato kar k receptu. Je čisto čisto preprost, palačinke pa odlične. Ker je ajda brez glutena, so tudi palačinke takšne.

Sem velika ljubiteljica ajde in kot sem zapisala že večrat ni vsaka ajda enaka. Niti kaša, niti moka. Odkar sem našla pravi, ju ne zamenjam za nobeno drugo. Kaša more biti zelenkasta in ne tista pražena, rjava kaša. Razlika je res velika. Če te zanima točno katero kupujem, pobrskaj po prejšnjih objavah, saj sem jo že večkrat omenila.

Moko kupujem prek spleta. Samo zato, ker je prodajalna v Ljubljani, sicer bi ponjo odšla kar sama. Je pa toliko lepše, ko po dolgem in napornem dnevu prideš domov, kjer te čaka paket čisto sveže mlete ajde. In čez to moko je ni. Če te zanima kje jo kupujem, mi piši in z velikim veseljem te bom usmerila do pravega vira.

Tako kot kruh in peciva so iz te moke namreč naravnost fantastična. In pri palačinkah ni čisto nič drugače.

Palačink sicer ne pečem ravno pogosto, pa za to pravzaprav nimam nobenega pametnega razloga. Sem si pa danes obljubila, da jih bom pripravljala pogosteje, saj so odlična osnova za raznorazne sladke in slane nadeve.

Čeprav so mi slane palačinke morda celo ljubše in že komaj čakam da jih nadevam še z najrazličnejšo popečeno zelenjavo, morda koščki (kozjega) sira in/ali piščančjega fileja, pa ti tokrat ponujam idejo za sladki nadev, ki ni ne marmelada ne čokolada.

Nadev lahko pripraviš zelo hitro, na primer kar medtem ko se na sosednji plošči pečejo palačinke. Zanj potrebuješ le jabolka in slive, pa nekaj začimb, ki so sodijo zraven. Cimet je skorajda obvezen, sploh če ga obožuješ tako kot jaz, po želji pa dodaš še ščep suhega ingverja, mletih klinčkov, kardamoma ali nastrganega muškatnega oreščka.

Da okuse osvežiš ti toplo prioročam, da med kuhanjem sadja dodaš kakšno kapljico limone, po želji pa tudi limonine lupinice.

Sestavine:

za cca 5 palačink…

  • 100 g svetle ajdove moke
  • ščepec soli
  • 1 jajce
  • 250 ml mineralne vode
  • pol žlice stopljenega kokosovega olja

za nadev…

  • 1-2 jabolki
  • nekaj sliv
  • nekaj kapljic limone
  • žlica kokosovega sladkorja
  • najljubše začimbe: npr. cimet, ingver in klinčke
  • nekaj kapljic vode (po potrebi)

Postopek:

Za palačinke zmešaj moko s ščepcem soli, dodaj jajce, mineralno vodo in olje. Z ročno metlico zmešaj v gladko maso. Zmes pusti počivati približno eno uro.

Pred peko palačink zmes še enkrat premešaj, nato palačinke speci na ravni segreti ponvi, premazani s kokosovo maščobo. Ko z zajamalko zmes zliješ v ponev le-to v zapestju obračaj, da se razporedi v tanko plast. Palačinka je na eni strani gotova, ko na vrhu začnejo nastajati mehurčki, rob pa se malce privihne navzgor. Nato jo s pomočjo spatule jo obrni ter popeci še na drugi strani.

Medtem ko se palačinke pečejo v kozici skupaj s sladkorjem in začimbami pokuhaj na drobno narezano sadje. Po potrebi dolij malce vode (ne preveč!) in ali limoninega soka. Z zmesjo napolni palačinke ter še postrezi.

Kako?

Najboljše so še tople palačinke, čeprav tudi hladne niso slabe. Že nadevane lahko shraniš v dobro zaprti posodi in mrzle zmažeš za malico naslednji dan.

Za zdrav obrok izberi ekološko moko, domača jajca ter sadje z domačega (ali sosedovaga 😉 ) sadovnjaka.

Zraven se odlično prileže nekaj sočnega in kremastega. Sama jih najraje serviram z gostim grškim jogurtom (lahko tudi kokosovim), sem pa prepričana, da bi se ob palačinkah odlično prilegla tudi kepica kvalitetnega vanilijevega sladoleda.

Dodaj odgovor