Danes sem tretjič pekla bananin kruh. Kruh po spodnjem receptu, ki je bolj kot kruh recept za zdrav bananin kolač, sem naredila prvič, dva, malce drugačna pa v preteklih letih. Zagotovo pa preprosto in hitro pripravljeno bananino sladico nisem naredila zadnjič. Je sočna in ravno prav sladka. Recept je zelo preprost, za zmes potrebuješ le nekaj minut, kar je velik plus. V rezini bananinega kolača pa lahko uživaš kadarkoli v dnevu, ob skodelici kave si ga lahko privoščiš že za zajtrk ko ga po želji preliješ še z medom, jogurtom ali tahinijem.
Tahini in med sta tisti sestavini, ki ju potrebuješ za pripravo kolača. Ravno zaradi njiju bo kolač tako okusen in nikakor ne presuh. Pa ne le to, spodnji recept zanj je tudi zdrav. Sladkorja ne potrebuješ, saj so dovolj sladki že banane in med. Prav tako ne potrebuješ moke. Vsaj žitne ne. V kolaču sem namreč uporabila mandljevo moko (ne mletih mandljev, temveč moko), ki je hkrati seveda tudi povsem brez glutena. Za rahlost sta poskrbela še dva jajčka, za dodatni okus pa ščep prave burnonske vanilije. Če te nimaš, nič hudega. Dodaj malce esence ali pa namesto vanilije uporabi cimet.
Moj kruhek je preprost. Zanj ne potrebuješ nobenih mešalnikov, zmes pa je pripravljena že v nekaj minutah. Kolač bo pečen v približno 40 minutah, je pa fino, da ga pred rezanjem dobro ohladiš. Le tako ne bo pacljiv, temveč vseeno prijetno sočen. Pazi tudi da bo dovolj pečen. Zobotrebček mora po vbodu v pecivo ostati skorajda suh. Popolnoma verjetno ne bo nikoli, sploh če uporabiš zares sočne in dobro zrelea banane. A s tem ni nič narobe. V resnici ne pečeš kruha, ampak sočno pecivo.
Spodnji recept je primeren za manjši kolač. Zate ne vem, a sama včasih namerno naredim sladice v manjši količini, ker sicer vse pojem sama. Kar ne bi bilo nič narobe, če ne bi pojedla vsega hkrati 🙂 Tudi danes je bilo tako. Nekako mi je sicer uspelo, da sem v njem uživala ves dan in ne le prve pol ure, pa vseeno. Tudi tebi priporočam, da se lotiš peke s spodnjimi količinami. Ne zato, ker ne bi želela da se prijetno posladkaš, temveč zato, ker se v manjšem modelu bananin kolač lepše in bolje speče. Kljub majhnosti pa kolač lahko narežeš na kar nekaj rezin in ga zato brez problema deliš s kar nekaj prijatelji. Če ga postrežeš s kepico kvalitetnega vanilijevega sladoleda, pa bo to sladica, ki jo boš zanje zagotovo moral/a pripraviti večkrat 😉 Poskusi!
Sestavine:
- 100 g mandljeve moke (ne mletih mandljev)
- 1 čž pecilnega praška
- malce večji ščep sode bikarbone
- 2 dobro zreli banani
- 2 jajci
- 80 g svetlega tahinija*
- ščep prave burbonske vanilije v prahu (lahko tudi cimeta)
- 50 g cvetličnega medu
*tahini je sezamova pasta. Svetelen tahini je pripravljen iz belih oluščenih semen, medtem ko je temnejši narejen iz neoluščenih in zato veliko bolj intenzivnega okusa. Ko kupiš kozarček tahinija, je gostejša masa na dnu kozarca, na vrhu pa naravno sezamovo olje. Pred uporabo moraš tahini zato dobro premešati. Priporočam: celotno vsebino daj v večjo skledo, dobro prmešaj z ročno kuhinjsko metlico, nato prelij nazaj v kozarec. Ko tahini enkrat dobro premešaš, ti tega pozneje ne bo potrebno več početi. Odprt kozarec pa hrani v hladilniku.
Postopek:
Pečico segreješ na 175 stopinj.
V skledi zmešaš moko s pecilnim praškom ter sodo bikarbono. V drugi posodi z vilico dobro pretlačiš zreli banani ter ju s kuhinjsko metlico premešaš z jajci, medom, tahinijem ter vanilijo. Nato s žlico ali kuhalnico vmešaš še suhe sestavine. Ne preveč, ravno toliko, da se vse lepo premeša.
Pekač velikosti cca 15 x 6 cm obložiš s peki papirjem. Ta se ne bo premikal če boš pod njim pekač rahlo premazal/a s kokosovim oljem. Z maščobo rahlo premaži še papri, nato vlij zmes. Po želji kruhek lahko okrasiš z rezinami dodatne banane ali potreseš s sezamom.
Pečeš približno 40 minut oziroma dokler zoboztrebec po vbodu ne ostane dovolj suh, da veš, da je biskvit pečen (a vseeno še malce sočen).
Pred reznanjem kolač ohlaiš na rešetki, kiomogoča, da zrak kroži tudi pod biskvitom in zato spodnji del ni omočen. Ohlajenega narežeš na poljubno široke rezine.
Bananin kruh je zaradi tahinija poln beljakovin, kalcija in magnezija, zaradi mandljeve moke popolnoma brez glutena, kvasa pa zaradi jajc ne potrebuješ. Konec koncev pa to ni tipičen kruh, ampak kolač. Izraz bananih kruh smo prevzeli od američanov (se mi zdi), kjer je eden izmed bolj oboževanih peciv. Tudi pri nas (sploh v prestolnici) ga ponuja že kar nekaj lokalov z zdravo prehrano.
Se lahko v tem receptu uporabi moka zemeljskih mandljev?
Moka zemeljskih mandljev je krasna izbira, sploh za tiste, ki so alergični na oreščke, saj v resnici ne gre za mandlje ampak gomolje. Je prijetnega, sladkastega okusa, lahko se uporablja v kombinaciji z jutranjimi kosmiči, celo v smootijih. Primerna je tudi za peko, a ker gre za dokaj specifično sestavino, ki potrebuje drugačno hidracijo, je peka zgolj s to moko precej zahtevna. Navadno se kombinira z drugimi vrstami (navadno žitnih) mok, nekje 1:1. V tem receptu bi morala ostale količine precej spremeniti, če bi želela da bi kruh z moko zemeljskih mandljev resnično uspel. Je pa res, da s to vrsto moke nimam veliko izkušenj, tako da seveda lahko poskusiš in nam sporočiš ali ti je uspelo 🙂 Če ti izbira moke v tem bananinem kruhu ni všeč, je na srtrani še nekaj drugih bananinih kolačev, seveda z drugimi vrstami mok. Sama sem moko zemeljskih mandljev za peko uporabila pred leti in le enkrat in sicer v receptu za palačinke (skupaj z nekaj kokosove moke). S toplimi jabolki, ki so poskrbeli za malce več sočnosti, so bile prav okusen in malce drugačen obrok. Link: https://www.cookeatandsmile.com/2019/02/13/prav-posebne-majhne-debelusne-palacinke/