Gamberi ali repki kozic so ena tiste morske hrane z najbolj nežnim okusom. V njih je čutiti veliko manj ‘morskega’ kot pri belih, sploh pa pri modrih ribah. Zato so gamberi idelano živilo, če ti priprava rib ne diši, v svojo prehrano pa vseeno želiš vnesti več morskih dobrot. Nežno in sočno meso gamberov te bo zagotovo prepričalo. Pa tudi dejstvo, da jih (večinoma) ni potrebno čistiti, lupiti, pozneje pa paziti na nadležne koščice. Ker so tako nežnega okusa, jih lahko pripraviš na 1001 način saj se bodo s kakršnokoli kombinacijo živil lepo povezali. Tudi sama si jih privoščim premalokrat – priznam, nanje kar malce pozabim. So odlična izbira za piknik v vročih dneh v zavetju domačih dreves. Na strani se je tekom let vseeno nabralo nekaj receptov z njimi, če te zanima, pobrskaj.
Večino morske hrane imam rada. Med belimi ribami predvsem orado in brancina. Še bolj so mi všeč modre. Skuša in sardelice so moje najljubše. Občasno kupim tudi file lososa (navadno kar zamrznjenega), drugih rib pa niti ne.
Školjk si nikoli ne pripravljam (a si jih zagotovo enkrat bom), tudi v restavraciji jih ne naročim. Kakšno sicer z veseljem izmaknem iz krožnika tistega, s katerim kosim (če jih slučajno naroči in mi kakšno ponudi, seveda). A ena ali dve sta povsem dovolj. Včasih sem imela najraje lignje, trenutno mi ne pašejo. Niti hobotnica ne. Niti prvega niti drugega ne pripravljam doma, če že, si jih privoščim ‘zunaj’.
So pa gamberi tisti, ki si jih za hitro kosilo ali lahko večerjo z veseljem vedno pripravim doma. Ker ja, zares so pripravljeni hitro. Ne glede na to ali jih skuhaš ali vržeš na vročo vodo, v dveh treh minutkah bodo zagotovo nared. Tako kot pri ribah in mehkušcih tudi za repke kozic velja: nikar jih na vročini ne matraj predolgo. Predolga peka (ali kuhanje) bo gambere spremenilo v trdo, neužitno in gumi podobno strukturo, vse skupaj pa pač ne bo več sočno in okusno.
Gambere lahko kupiš v različnih velikostih, naravne ali že začinjene. Sama prisegam na večje (in ne tiste majhne črve), kupim pa zamrznjene brez kakršnihkoli dodatkov, ki jih zamrznjeni morski sadeži, ki se prodajajo na tehnico, vsebujejo. Premazani so namreč z različnimi premazi, ne vem zakaj, verjetno zaradi daljše obstojnosti? Kakorkoli, povsem nepotrebno. ‘Moji’ so res super in me nikoli ne razočarajo. Pa še ekološki so. Ha! Če te zanima kje in katere točno kupim, mi piši. Saj veš, da ti vedno z veseljem odgovorim 😉
Poleg tega da so gamberi zares hvaležna zadevica kar se tiče časovne priprave in dejstva, da jih imaš lahko v zamrzovanji skrinji dolgo časa in so zato vedno na dosegu roke, so tudi zelo zdravi. Tako kot tudi ostale ribe sodijo med beljakovinska živila, vsebujejo pa še obilico zdravju koristnih snovi. Samo za občutek: vsebujejo veliko kalcija, magnezija, fosforja, cinka in bakra. So bogat vir omega 3 maščobnih kislin ter vsebujejo precejšnjo mero vitamina B6 in B12 , vitamin A ter folno kislino.
Današnji recept je zares preprost, jed pa tako zelo okusna. Trik je v pravih sestavinah. In teh sploh ni veliko. Potrebuješ nekaj začimb – mleto papriko, čili, sol, poper in česen, sveže nasekljano baziliko ter zvezdo recepta – limonino oljčno olje.
Olje z okusom limone je zares fantastično in je ena izmed sestavin, brez katerih v moji kuhinji skorajda ne gre več. Kot piko na i ga dodam večini svojih testenin in rižot, z njim pa pripravim božansko hladno krompirjevo solata z avokadom, mladimi kumaricami in slanim kozjim sirčkom, nad katero se navdušujem v zadnjem času. Odličen je že sam, oziroma s kosom dobreg kruha, ki ga pomakaš v rahlo soljeno limono olje. Noro dobro! Tudi piščanec ga obožuje ter seveda vse morske ribe. Če ga boš poskusil/a ti zagotovo ne bo žal. Jaz prisegam na oljčno olje Morgan. Je slovensko in ekološko ter večkrat nagrajeno – z razlogom! Če ga trenutno (še) nimaš, gambere lahko pripraviš na običajnem, a seveda kvalitetnem oljčenem olju, čisto na koncu pa v ponev umešaš še nekaj sveže iztisnejnega limoninega soka ali pa jedi dodaš fino naribano ekološko limonino lupinico.
Tako pripravljene gambere lahko (seveda skupaj z začinjenim oljem) vmešaš med široke rezance (med katere mimogrede odlično paše še nekaj na olju popečenih češnjevih paradižnikov), jih ponudiš na belem basmati rižu ali pa preprosto ponudiš s kosom kruha. Ta bo prišel zelo prav, saj boš z njim na koncu s krožnika lahko postrgale vse čudovite poletne okuse 🙂
Upoštevaj, da so spodnje količine primerne (le) za eno osebo. Če kuhaš za več ljudi, vse skupaj preprosto povečaj, nato pa jih za predjed ali lahko večerjo ponudi s kosom kruha, za malce bolj obilen obrok pa kombiniraj s testeninami ali rižem.
Sestavine:
- 100 g zamrznjenih gamberov
- kar nekaj jedilnih žlic limoninega oljčnega olja*
- strok česna
- čajna žlička mlete rdeče paprike
- ščep ali dva suhega mletega čilija
- žlica nasekljane bazilike
- sol in poper
*o izbiri olja ter o nadomestkih zanj, si preberi malce višje; in še: več kot bo olja, več omake ter več okusa bo
Postopek:
Na srednji temperaturi na olju nežno prepaži česen. Le toliko, da postekleni in malce zadiši. Dodaj mleto papriko in čili. Nato dodaj odtaljene ter s papirnato kuhinjsko brisačko osušene gambere. Na vsaki strani jih peci največ eno minuto.
Odstavi, vmešaj nasekljano baziliko, sol in poper, nežno premešaj ter serviraj. Repke kozic prelij z oljem, ki je ostalo od peke ter ponudi s kruhom, testeninami ali rižem.