Pečena zelenjava je nekaj najboljšega! Je krasna priloga ali kar samostojna jed. Odvisno kako in kdaj jo serviraš. Jesen in zima sta čas za pečene buče, korenje, peso, sladki krompir, česen in čebulo… Ta je običajno kupljena ali dobro shranjena v hladni kleti. Poleti je na vrsti zelenjava direktno z domačega vrta. Če tega nimaš, izberi tisto, ki jo ponujajo lokalni kmetje, še najboljše pa je, če je po vrhu še ekološka.
Pečeno zelenjavo pripravim vsako leto in občasno tudi s teboj delim kakšen recept. Ne izbiram tiste kombinacijo, ki se mi zdi najboljša (ker mi je, iskreno, prav vsa zelenjava okusna), na blog objavim recept tistega dne, ko imam hkrati še vsaj malo časa za fotografiranje (oziroma sem ravno pri volji zanj 😉 ).
Čeprav zelenjavo v pečici pečem večinoma v hladnejši polovici leta (sladki krompir, buče, korenje in podobne reči), je na takšen način tudi poletna zelo okusna. Čisto spodaj bom pripela še dve povezavi do receptov s pečeno zelenjavo, ki je trenutno v sezoni. Za kakšno idejo več.
Tokrat pa sem v pečici, v kvalitetni ponvi (več o tem kmalu zatem) popekla rdečo papriko, dobro zrel paradižnik, krompir (bel in rdeč) ter ja, kupljen vložen beli fižol. Izbrala sem ekološkega, shranjenega v kozarcu in ne pločevinki, saj se mi zdi, da je okus v kozarcu vložene zelenjave povsem drugačen in nima metalnega priokusa, kot sem ga zaradi kozerve velikokorat zasledila. Dodala sem še domačo čebulo in česen, pa sveži zelišča kot so rožmarin, timijan, za končen detajl pa še sveže nasekljan peteršilj.
Da bi ojačala zeliščni okus (mimogrede, zelišča zares izboljšajo vsako jed, plus, izjemno koristna so pri prebavi) sem uprabila ekološko zeliščno sol. Pred kratkim sem odkrila Hoferjevo, na kateri sicer piše classic, in vseeno ni čisto navadno sol ampak je polna zelišč. Imajo pa še mediteransko, ki bi bila zagotov ravno tako super izbira ter eno malce bolj pikantno). Če je nimaš, nič hudega, pač dodaj klasično sol in nekaj več suhih zelišč (izbira čisto po želji in okusu). Vse skupaj začini še s sveže mletim črnim poprom, po želji pa še z mletim čilijem. Sama sem ga tokrat izpustila, saj se mi tole vege dobroto pripravila za večerjo (ponoči mi ne bi bilo prav prijetno). Sem pa večerjo pospravila skupaj z nekaj koščki domačega ajdovega kruha z drožmi. Zato ker je tako zelo dober, predvsem pa zato, ker sem z njim lahko popivnala vse okusne sokove ki so ostali v ponvi.
Če nisi vegi lahko mešanico tako pripravljene mediteranske zelenjave ponudiš ob kosu dobro pečenih piščančjih bederc, nežnem ribjem fileju ali ob kremasto vmešanih jajčkih. V nasprotnem primeru se lahko odločiš za malce tofuja, kakšnega sira na rastlinski osnovi ali kvasnih kosmičih. V vseh primerih pa velja – če boš vročo zelenjavo ponel posul z nekaj grobo mletimi mandlji, premešanimi z malce česna, žlico suhega origana, poprom in soljo, ti ne bo žal. Hrustljav posip doda piko na i in če želiš da zares ostane hrustjav, ga med jedjo dodajaj kar sproti.
Ponev kajne? Ja, pomembna je kvalitetna ponev. V zadnjih letih sem namreč ugotovila, da je okus hrane, pripravljene na določenih materialih, neprmerno boljša. Glinene posode so super, pa steklene in emajlirane. A takšne, ki imajo dovolj debelo dno. Emajl je neke vrste steklo (če te zanima natančna izdelava, pobrskaj po spletu), zato je dober prevodnik toplote, jed je enakomerno kuhana, peka paradižnika, ki vsebuje precejšnjo mero kisline, ki negativno vpliva z nekaterimi materiali in je zato lahko toplotno obdelan paradižnik precej škodljiv, pa je v tem primeru popolnoma varna. Pa še to: dober emajl je praktično neuničljiv, prenese celo rezanje z nožem in praskanje z vilico (čeprav tega nikakor ne priporočam 🙂 ). Zagotovo ene boljši posod pri nas so Riessove. Sama jih imam kar nekaj, ne vem zakaj, a najbolj pri srcu so mi črne 🙂 Recimo takšna, ki jo lahko opaziš tudi na fotografijah. V emajlirani posodi hrana ostane topla še kar nekaj časa, kar je še en velik plus.
Poleg kvalietetne ponve primernega materiala moraš paziti še, da je posodo primerna za pečico – torej da nima plastičnih ali lesenih držal.
Sestavine:
- 1 majhna čebula, narezana na krhlje
- strok česna, stisnjenega ali fino sesekljanega
- žlica osmuknjenega timijana
- žlica nasekljanega rožmarina
- zeliščna sol (količina po okusu)*
- 1 srednje velika čvrsta rdeča paprika (cca. 75 g), narezana na koščke
- sočen, dobro zrel paradižnik (cca. 225g), lahko kombinacija pelatov ter paradižnika grapolo, narezan na koščke
- 1 manjša, zares čvrsta bučka, narezana na debelejše kolobarje
- 250 g umitega, skrtačenega, a neolupljenega krompirja, narezanega na krghlje
- 175 g vloženega fižola, dobro spranega in odcejenega
- lovorjev list ali dva
- pol decilitra zelenjavne osnove (lahko tudi vode)
- 2 večji JŽ oljčnega olja
- sveže mlet črni poper
- ščepec sode bikarbone**
za mandljev posip…
- pest mandljev***
- žlica suhega origana
- drobno seseskljan česen
- sol
- sveže mlet črni poper
ter še…
- sveže nasekljan peteršilj
- malce oljčenga olja
- suh, mlet čili (po želji, neobvezno)
*o zeliščni soli in nadomestku preberi malce višje
** soda bikarbona nevtralizira paradižnikovo kislino, a ne spremeni njegovega okusa. Pomaga pa, če te po takšnih jedeh peče zgaga.
***izberi mandlje, ki ne grenijo. Priporočam da jih pred uporabo nekaj poskusiš.
Postopek:
Pečico segrej na 200 stopinj.
Vso zelenjavo in zelišča stresi v skledo, prelij z osnovo in oljem ter z rokami nežno, a dobro premešaj. Pretresi v primeren pekač, po potrebi prilij še z malce olja, posodo pokrij ter peci približno 35-40 minut s pokrovom in še 10 – 15 minut brez njega. Po potrebi lahko pred koncem zelenjavo čisto nežno premešaš, da bo krompir zagoto pečen (pri meni potrebe po mešanju ni bilo). Zelenjava je pripravljena, ko je krompir primerno pečen, zelenjava, ki je na vrhu posode malce zapečena, nekaj vrhnjih fižolčkov pa že prijetno hrustljavih.
Medtem ko se zelenjava peče, v sesekljalniku grobo zmelji oreščke in česen, nato pa primešaj še suh origano (pred tem ga med prsti pomencaj da sprostiš oksu in aromo), sol in poper. Razmerje med sestavinami naj bodo po želji in okusu. Po želji vmešaj še malce čilijevih kosmičev, ni pa nujno.
Pečeni zelenjavi dodaj še nekaj kapljic olja, sveže nasekljan peteršilj ter malce pripravljena mandljevega posipa (preostalega dodajaj postopoma, da oshraniš hrustljavost).
Ponudi kot prilogo ali samostojno jed (več o tem zgoraj).
Še nekaj mi obljubi. V kuhinji zavrži vsa nezdrava, rafinirana olja in maščobe ter jih zamenjaj za zdrave maščobe. Moje najljubše so kokosovo olje (predvsem poleti), avokadovo olje (za peko pri zelo visokih temperaturah) ter seveda oljčno olje (ekološka oljčna olja Morgan ti ponovno toplo priporočam 😉 ). Za solata včasih dodam še nekaj kapljic 100-odstotnega slovenskega bučnega olja, na kruh pa namesto marganire veliko raje namažem maslo. Tudi ghee (prečiščeno maslo) je super, a za moj okus le v določenih jedeh.
In še dva meni ljuba recepta za pečeno poletno zelenjavo: