Piščančja nabodala z origanom in avokadovim tatzikijem

Poletje je čas piknikov. In osvežilnih, mehurčkastih pijač. Čevapčiče vprašljivih sestavin in kole polne sladkorja pa raje zamenjaj za kaj boljšega. Za nekaj, ki te ne bo le prijetno nasitilo, temveč za nekaj, po čemer se boš tudi nekaj uric pozneje počutil/a dobro. In ne, za pripravo zdravega in hitrega poletnega kosila ne potrebuješ veliko časa, niti sestavin. In ne bo potrebno zakuriti žara. Vse skupaj lahko hitro in enostavno pripraviš kar v udobju svojega doma. Za lahko kosilo ali večerjo – kadarkoli in z malo truda.

Mesa ne jem vsak dan, to pa ne pomeni, da ga ne maram ali da sem vegetarijanka. Tudi meso potrebujemo. No, vsaj jaz ga, je pa vsak izmed nas drugačen in zato ne obsojam nikogar. Kdor pa je ob prejšnjem stavku prikimal in se strinja da dober kos mesa občasno pač ‘sede’ in ki se po vrhu vsega še strinja, da je piščanec ena najboljših izbir, je prišel na pravo mesto. Danes te namreč čaka povsem enostaven recept za okusno pripravo piščančjega fileja. Tako pripravljen ne bo prav nič suh in pust, pač pa sočen in nadvse okusen. Sploh s kakšno fino pomakico. Kečup, majonezo, ajvar in gorčico tokrat pusti v hladilniku in raje sam/a pripravi zdravo, osvežujočo in noro dobro omakico.

Upam, da gaziarih pijač ne kupuješ več. Vsaj tistih sladkih ne. Sama jih nikoli nisem imela rada, mehurčki so me vedno motili. A odkar sem pred leti odkrila kombucho, se je zadeva spremenila. Mehurčki mi ustrezajo, ker jih je ravno prav, pijača je nadvse okusna, s čimer se strinja tudi moje telo.

Če slučajno še ne veš (čeprav močno dvomim), kombucha (kombuča) je naravno fermentirana pijača, narejena iz pravega čaja, sladkorja in skupka koristnih kvasovk in bakterij, ki sladkor predelajo, tekočino pa spremenijo v pravi probiotični eleksir. Te kvasovke, ki na pogled izgledajo kot neka spužva oz. goba so nato seveda odstranjeni, proizvajalci pa kobuchi dodajo različne dodatke (sadje, zelenjavo, zelišča….) in s tem ustvarijo unikaten okus svoje svete pijače.

Morda zveni reklama, čeprav verjemi, ni. A s teboj moram tole pač nujno deliti. Verjemi, da sem poskusila že precej kombuch različnih proizvajalcev, različnih oksusov. A odkar sem odkrila Isino (mimogrede na Instagramu jo najdeš pod imenom @isakombucha)… O moj bog! Naravnost božanska je. Res! Ravno prav mehurčkasta, ravno prav nežna, ravno prav sladka. V enem izmed lokalov sem najprej poskusila njeno ‘roziko’ kot ji ljubkovalno rečem 😉 – kombucho z dodatkom ingverja in malin. Že ta me je navdušila. Potem pa sem imela možnost preizkusiti še njen novi okus – basil breeze. Ooooo, to je to! Probiotičnem napitku so dodani bazilika, limonin sok in kumare! Brez skrbi, okus ni čisto nič ‘zelenjavni’, bižanski je! Fino ohlajena (kar kombucha mora biti) je popolna osvežitev za poletne dni, s svojimi koristnimi snovmi pa pomaga tudi prebavi – v primeru, da se na pikniku preveč naješ 😉

Pijača pa (tudi zaradi sestavin) zelo lepo sovpada s piščančjimi nabodali in mojo novo najljubšo poletno omakico.

Tatziki verjetno že poznaš. Če ti ime ne zveni znano, naj razložim zakaj gre: grški jogurt z (navadno naribanimi) kumarami, česnom, limono in kopercem. Gosta kremna omaka je začinjena s soljo in poporom, pogosto pa še z lepo merico oljčnega olja. Moja današnja je podobna. Ni tatziki je pa avoziki 😉 Olje sem tokrat izpustila, namesto njega pa uporabila dobro zrel, z zdravimi maščobami poln avokado. Tokrat pa se nisem trudila niti z ribanjem kumar, niti ni z njihovim kasnejšim ožemanjem (kar je pri velikih, vode polnih kumar potrebno). Uporabila sem namreč domače vrtne kumarice. Čisto sveže in mlade, trde in hrustljave (in zato čisto nič vodene) kumarice brez velikih in motečih semen. Niti lupila jih nisem, le narezala in skupaj z ostalimi sestavinami zmiksala v omakico, ki sem jo pred postrežbo dobro ohladila v hladilniku.

Sestavine:

nabodala…

  • piščančji fileji
  • 2 žlici suhega origana
  • 2 žlici limoninega soka
  • oljčno olje
  • strok česna
  • žlička mlete kumine
  • žlička mlete rdeče paprike

avokadov tatziki…

  • 1 dobro zrel (hass) avocado (cca 115 g brez lupine in koščice)
  • 75 g kumare*
  • 150 g grškega jogurta
  • 1 strok česna
  • 10- 15 ml limoninega soka (odvisno od njene kislosti)
  • 2 JŽ drobno sesekljanega koprca
  • sol in poper po okusu

*če na voljo nimaš čisto mladih in hrustljavih, brez nadležnih semen polnih kumar, kumaro najprej prereži in s žličko izdolbi semena. Nato jo nareži, če pa je zelo vodena, jo raje naribaj in med dlanmi čim bolj ožemi – tako omaka ne boredka in vodena, pač pa primerno gosta. Kumaro lahko tudi olupiš ali pa ne (čisto po želji).

Postopek:

Pripravi omako. Kumare naribaj ali nareži (beri zgornjo opombo) ter skupaj s koščki avokada, jogurtom, strtim (iztisnjenim) ali drobno sesekljanim česnom in sokom limone vrzi v sesekljalnik. Zmiksano zmes začini s soljo in poprom, ponovno vključi mešalnik, poskusi, nato pa začinjenost prilagodi okusu (morda več česna, limone, soli, popra…?). Preloži v skledico, pokrij in postavi v hladilnik za vsaj pol ure.

Cela piščančja prsa najprej prečno prereži da jih stanjšaš, če pa imaš že narezane piščančje fileje jih le prereži po sredini da jih zoožaš na cca 2,5 cm široke trakove. Začini s soljo, poporom, limono in oljem, dodaj še strt (iztisnjen) ali res drobno nasekljan strok česna, origano, ki ga med prsti pomencaš, da spustiš njeg okus in aromo, mleto kumino in rdečo papriko. S rokami vse skupaj premešaj in na sobni temperaturi mariniraj cca 20 minut.

Vsaj pet v hladni vodi namakaj lesene paličice, da se med peko ne bodo prismodile. Odcedi in nanj napiši trakove (ali kocke če ti je ljubše) piščančjega mesa.

Ponev za žar (lahko tudi običajno če je nimaš) dobro segrej ter na avokadovem (ali oljčnem) olju popeci meso. Še vroča nabodala preloži na krožnik, dodaj nekaj grobe morske soli in sveže mletega črnega popra ter ponudi z dobro ohlajeno omako.

Pa za zraven? Manjša skleda hrustljave zelene solate in nekaj kosov kruha (tisti z drožmi zmaga) je vse kar potrebuješ. Se pa (preverjeno) odlično poda tudi na ponvi ali v pečici pečen mlad krompirček, ki ga, ravno tako kot meso, lahko pomakaš v omako iz jogurta, kumar in avokada.

Dodaj odgovor