Mangovo robidina presna tortica

Za nekaj sladkega se vedno najde prostor. Včasi paše kaj pečenega, drugič presnega. Sploh poleti, ker za takšne sladice ni potrebno vkljapljati pečice. In čeprav se zadnje dni sladkam predvsem s čokolado (temno, itak 😉 ), hladim pa z ogromnimi količinami sadnega sladoleda (običajno home-made varijanta), pa se tu pa tam lotim še kakšnega malo večjega projekta.

Saj ne, da bi bila priprava presnih tort težka ali zamudna. Le hlajenje potrebuje nekaj več časa in pa dejstvo, da se moraš spomniti in vsaj nekaj ur prej (najbolje pa kar čez noč) namočiti indijske oreščke, zato, da se fino zmehčajo in da jih v kremo lahko spremeni tudi povsem navadna kuhinjska ‘mašinca’.

Indijski oreščki so namreč tisti, ki se pri takšnih sladicah najpogosteje uporabljajo. Seveda niso obvezna sestavina in če si nanje alergičen/alergična, lahko poiščeš recept, v katerem jih zamenjajo mandlji, kokosova krema ali celo avokado. V tej sladici so. In to v sončno rumeni in mistično vijolični barvi. Za podlago pa sem uporabila neslano pistacijo (del oreščkov pa so nadomestila semena), namesto običajnih suhih datljev pa kar mehke in sočne nežveplane suhe marelice. Obe sestavini lahko zamenjaš tudi s kakšnimi drugimi oreščki in dovolj sočnim suhim sadjem, da se bo zmes zlepila skupaj.

Mango imam načeloma rada le v sladoledih. Ampak tam toliko bolj. Je eden izmed okusov, ki ga v slaščičarnah najpogosteje naročim. Verjetno tudi zato, ker je mangova kepica načeloma vedno brez mleka. Mangove lučke pa delam tudi doma. Zmiksam mango, dodam malce sveže naribanega ingverja ali pa nekaj kapljic limone. Ju potrebuje, za svežino. Odlična je tudi lučka iz kombinacije manga, ananasa in pasijonke. Preprosto vse skupaj zmiksaš (pasijonko prej pretlačiš skozi cedilo, da odstraniš moteča semena) in zamrzneš. Ali pa narediš hiter domač mangov sladoled na ‘kepice’ brez strojčka (klik). Tale je sicer z jogurtom, a če je mango res dobro zrel, sočen in saldke, ker tudi brez kakršnihkoli drugih sestavin. Le miks malenkost odtaljenih predhodno zamrznjenih koščov manga.

Da bi mango narezala na koščke in jedla kar tako, samega, to pa ne. Ga pa na tak način toliko bolj obožuje moja enoletna nečakinja, zato ji ga sestra redno kupuje. In sicer mango, ki se k nam ne vozi več tednov, ampak ga pripeljejo z letalskim prevozom. Tako ima možnost, da dozori na soncu v podnebju kjer uspeva in ne šele pod umetnimi lučmi prodajnih polic. In zadnjič mi je en tak mangič podarila. Zdaj razumem, zakaj ga ima ‘ta mala’ tako rada. Božanski je! Če imaš možnost dobiti mango by-air, ti toplo priporočam, saj je razlika zares neverjetna. Sadež je veliko slajši, bolj sočen. Pač optimalno dozorjen. Zato je resnično dober že brez drugih dodatkov ali pa v kakšni res simpl sladički kot je mangov pire z grškim jogurtom.

Če si želiš skorajda povsem mangovo toritco, poskusi enostaven recept za tropsko pito, kjer poleg manga in kokosa skorajda ni drugih sestavin. Če pa imaš raje bolj polne, kremste sladice z rahlo (čisto rahlo) kislim pridihom, je današnji recept pravi. Plast robid tej presni torti dodala kanček več svežine. Podobno kot naredi limona v tej sladki piti oziroma mango-limonini strnjenki.

Avgust je mesec robid. Ker sadeži niso med najslajšimi morda niso tako priljubljeni kot drugo jagodičevje. Pri robidah je namreč pomembno, da uporabiš le povsem zrele, kar pomeni, da pri obiranju že same ostanejo v roki, brez ‘nasilnega’ trganja. Če ti robide kot same niso najbolj všeč, jih kombiniraj z drugimi bolj sladkimi sadeži. Verjemi, ravno zaradi naravne kisline, ki jo vsebujejo, bo sadni krožnik še okusnejši. Robide vrzi v kremast grški (ali kokosov) jogurt ali pa jih pomešaj s skuto, slajeno z medom in začinjeno s ščepcem vanilije. K robidam se prav lepo poda tudi sveža meta in seveda sladka, a temna čokolada.

Robid je več vrst. najbolj okusne so tiste vrtne, ki imajo tudi veliko manj peščic kot divje. Ravno peščice znajo v kremsti torti malce zmotiti, sploh če nimaš zares zmogljivega mešalnika, ki bi jih povsem razdrobil. Jaz ga nimam. Tako kot za vse jedi, tudi za presne sladice uporabljam zgolj majhen sesekjalnik, ki sem ga za manj kot 15 evrov kupila v Lidlu. In veš kaj? Zaenkrat se prav lepo obnese. Morda je potrebnih nekaj vrtljajev več, a gre.

Vseeno pa ne more zdrobiti nadležnih peškic, zato sem pred pripravo torte naredila robidovo kremo, zato, da v torti res ne bo peščic. Kremo? Preprosto zmiksaš nekoliko večjo količino robid (za 125 g robidove kreme potrebuješ približno dvakrat toliko robid ali pa še malce več odvisno kako peščičaste oz sočne so oziroma kako dobro boš iztisnil/a kašo preko cedila). Zmiksaš, nato pa zmes preliješ v večje cedilo in s pomočjo žlice mešaš in pritiskaš ob cedilo, da v skledico iztisniš kar čim več gostega robidovega soka oziroma kreme. Peščice zavržeš, kremo pa uporabiš v sladici.

Če se ti ta korak zdi odveč, pač uporabi cele sadeže (seveda v primerni količini). Pred nekaj leti sem naredila majhne, prav tako presne robidove pite, in kot vidiš, se tukaj s pripravo kreme nisem ukvarjala. In ne spomnim se, da bi bila zato krema kaj slabša. Morda pa sem naletele le na res sočne in mehke nekoščičaste robide 😉 Če naletiš na takšne, ti tukaj hitro ponujam še recept za robidove mango lučke, oblite z belo čokolado (klik).

Sestavine:

za podlago…

  • 100 g oluščene neslane pistacije
  • 75 g sončničnih semen
  • ščepec soli
  • 85 gramov mehkih suhih marelic*

za mangovo plast…

  • 165 g indijskih oreščkov
  • 60 ml kokosovega mleka
  • 30 ml javorjevega sirupa
  • 15 ml limoninega soka
  • ščep prave burbonske vanilije v prahu
  • 1 dobro zrel, sladek in sočen mango (cca. 285 g olupljenega in izkoščičenega)**
  • 35 ml kokosovega olja (45)

za robidino plast…

  • 85 g indijskih oreščkov
  • 30 ml kokosovega mleka
  • 20 ml javorjevega sirupa
  • 7 ml limoninega soka
  • ščep prav burbonske vanilije v prahu
  • 125 g robidove kreme***
  • 20 ml kokosovega olja (25)

Postopek:

Za podlago zmksaj vse naštete sestavine, dokler med prsti ne čutiš da se zmes začenja sprijemati skupaj. če so marelice res suhe, jih prej lahko namočiš v malce tole vode, nato pa odcediš. Z zmesjo napolni dno pekača s snemljivim dnom, ki si ga rej obložil/a s peki papirjem. Stranice pekača lahko po želji obložiš z acetatno folijo (oziroma trdo cvetličarsko folijo), da bodo stranice torte lepo gladke. Postavi v hladilnik in se loti nadeva.

Za mangov sloj najprej zmiksaj čez noč namočene, nato pa sprane in odcejene oreščke z vsemi ostalimi sestavinami, razen mangom in oljem. Ko je zmes gladka, dodaj še koščke sadeža, poovno vključi mešalnik, na koncu pa v mangovo kremo vmiksaj še stopljeno kokosovo olje. S kremo napolni pekač, jo poravnaj, s pekačem pa nekajkrat udari ob delovno površino, da se krema lepo razporedi in v njej ne bo zračnih mehurčkov. Za dobro uro postavi v zamrzovalnik, da se primerno strdi in ne meša z vijolično plastjo.

Za kremo iz robid zmiksaj čez noč namočene, nato pa sprane in odcejene oreščke z vsemi ostalimi sestavinami, razen z robidovo kremo in oljem. Ko je zmes gladka, dodaj še kremo robid (ali robide, če kreme ne boš pripravljal/a – o tem malo višje), ponovno vključi mešalnik, na koncu pa v robidino kremo vmiksaj še stopljeno kokosovo olje. Vlij na mangov sloj, poravnaj, s pekačem pa nekajkrat udari ob delovno površino, da se krema lepo razporedi in v njej ne bo zračnih mehurčkov. Za kakšno uro postavi v zamrzovalnik in torti pomagaj, da se hitreje strdi.

Nato sladico še nekaj časa ohlajaj – bodisi v hladilniku (vsaj kakšen dan) ali pa jo pusti v zamrzovalniku. Pazi le, da jo pred rezanjem postavi na sobno temperaturo za toliko časa, da boš z nožem lahko zarezal/a vanjo. Ponudi takoj, preostanek pa vrni v hladilnik/zamrzovalno skrinjo, kjer že narezani koščki lahko počakajo precej dolgo časa.

Zdaj pa še nekaj o kolagenu. Vrečkice, ki jih vidiš na fotografijah so polne zdravju koristnih snovi in zato zelo lepo sovpadajo s pametno izbiro živil, zdravimi recepti in brezgrešnimi sladkimi torticami kakršna je tale 🙂 In ne, kolagen nikakor ni modna muha!

Kolagen je namreč snov, ki zastopa velik del našega telesa. A kaj, ko z leti (že po 25em!) začne močno upadati. Na to ne vpliva le starost pač pa veliko škodljivih zunanjih dejavnikov ter seveda naše škodljive navade. In vsi imammo kakšno. Ker je kolagen pomemben za lase in nohte, je gradnik mišic, kože, kosti, zob in tkiv, hkrati pa vliva na hormonsko ravnovesje, ga je potrebno dodajati.

Danes je na tržišču ogromno takšnih pripravkov, a vse zagotovo ne gre metati v isti koš. Osebno prisegam le na enega, saj sem edino s tem zares zadovoljna. Prepričana sem, da si že slišal/a za noveliushydrocollagen, sestava njihovega pripravka pa je povsem drugačna od drugih. Omenjen kolagen je eden redkih, če ne edini, ki ga telo dejansko lahko absorbira. Velikim sem ga že priporočila in prav vsi so z njim zelo zadovoljni.

Kolagen se najprej vsrka tam, kjer ga v telesu najbolj primanjkuje. Zato imaš lahko po rednem uživanju kaj hitro veliko bolj močne, goste lase in čvrste nohte, če pa tega ne zaznaš takoj, ne pomeni, da kolagen ni opravil svoje naloge. Prepričana sem, da je poskrbel za mišice, izboljšal kostno gostoto ali pa pridno ureja tvoje hormončke.

Še to – v omenjenem ribjem kolagenu (in mimogrede, ne gre za reklamo, pač pa toplo priporočilo!) ni zaznati čisto nič morskega – še več, okus je božanski! Čeprav ne vsebuje sladkorja in kakršnihkoli drugih nepotrebnih dodatkov, je prijetnega sladkega okusa, z rahlo citronasto noto. Lahko ga vmešaš v kozarcu vode ali pa dodaš kakšnemu toplemu napitku (brez skrbi, učinek se na toploti ne bo uničil!). Žitna kavica z riževim mlekom, matcha latte ali zlato mleko so napitki, ki so z vrečko kolagena le še okusnejši. Telo pa bo bonusu v obliki nujno potrebnega kolagena izredno hvaležno.

Dodaj odgovor