Piščančje kroglice na feti in limonin riž z olivami

Poletje je čas za mediteranske okuse. Ne govorim o receptih s paradižnikom in baziliko, ki sta zagotovo sestavini, na kateri se najprej spomniš. Mediteranska hrana je sveža, lahka, sočna ter polna okusov tudi brez svežih pomodorov. Ni zapletena in sploh ni nujno, da za okusen mediterasnki krožnik potrebuješ veliko sestavin, sploh pa ne veliko dragih sestavin. Tako kot jih ne potrebuješ niti za recept, ki ti ga poklanjam tokrat. Za sočne mesne kroglice, polnovreden riž z limoninim priokusom, sladkim svežim grahom in ravno prav slanimi oljkami. Vse skupaj servirano na kremni feti. Ker, zakaj pa ne?

Krema iz sirčka ni obvezna, lahko jo izpustiš. A če si vsaj malo gurmana, nikar. Mesne kroglice, začinjene z obilico suhega origana ter sveže nasekljanega rožmarina me nekako spominjajo na Grčijo. Enako kot feta. Zmiksaj jo z nekaj kvalitetnega oljčnega olja in malce grškega jogurta. Ali pa, tako kot jaz, namesto grškega uporabi gost kozji jogurt (mimogrede, cenovno ugodnega in zares okusnega kupim v Hoferju. Pa še bio je 😉 ). Medtem ko bo polivka iz oljčnega olja, balzamičnega kisa in suhih paradižnikov posrbela za dodaten pridih mediterana, bo krema iz fete sira dodala lepo mero slanosti in sočnosti. Pod toplim rižom in vročimi mesnimi kroglicami se bo sir prijetno stopil in se spremenil v okusno kremasto dobroto.

Pa še to: doma sem že nekaj časa imela zorjen slani kozji sir sirarne Videc. Ker so mi povedali, da gre pravzaprav za tip feta sira, sem ga v tem receptu z veseljem uporabila. Namaz je bil izredno okusen in ker mi je nekaj sira še ostalo, bom zadevico zagotovo ponovila. Prepričana sem, da bo naravnost odličen že na preprosih popečenenih kruhkih, obloženih s kakšno rezino sveže kumarice in koprca ali pa z rdečo papriko, origanom in popečenimi pinjolami ali pa, morda, le z mešanico hrustljavo popečenih semen. Sir lahko nadomestiš tudi s kupljeno feto, izberi tisti pravi, originalni in tako zelo okusni feta sir.

Za piko na i pa še polivka. Očitno vseeno ni šlo čisto brez pomodorov 😉 Ker svežega domačega paradižnika še ni, prav tako pa moj namen ni bil, da bi v jedi prevladovali, so prav prišli na soncu sušeni paradižniki. Že pred več kot pol leta sem jih kupila pakirane v vrečki, ki zadrži vlago in s tem sočnost in mehkobo. Ne uporabljam jih prav velikokrat, tu pa tam pa pridejo zelo prav. Služijo zgolj kot začimba, kot pika na i. Zato je že majhna količina suhih paradižnikov v jedi povsem dovolj. Njihov okus je namreč izredno izrazit in se svežim ‘paradajzom’ ne more niti primerjati. S sušenimi paradižniki sem tokrat naredila polivko, ki sem jo nakapljala čez mesne kroglice. V olju sušene paradižnike je verjetno lažje najti, zato brez problema lahko uporabiš tudi takšne. Za boljši okus pa ti svetujem, da vsaj del olja odliješ ter ga nadomestiš s kvalitetnim oljčnim oljem.

Grki bi verjetno raje kot piščančje meso uporabili jagnetino. Kako tudi ne, njihova je zares okusna. Živali se namreč prosto pasejo po področjih z obilico aromatičnih zelišč. Meso je tako že samo po sebi tako okusno, da ga skorajda ni potrebno začiniti. Pri nas se veliko lažje dobi piščančje meso, pa tudi veliko bolj priljubljeno je. Mletega piščančjega mesa v svoji bližini nisem našla, namesto njega sem kupila piščančje bedra brez kože in kosti, jih narezala na kocke ter na hitro zmiksala v multipraktiku. Temno piščančje meso je oksunejše ter za odtenek bolj mastno kakor (kar pa naj te nikakor ne skrbi), zato se lepo sprimejo skupaj in za pripravo mesnih kroglic ne potrebuješ jajc. Zato pa tudi drobtin ne. Zgolj nekaj zelišč in začimb.

Riž. No riž zagotovo ne sodi v mediteransko kuhinjo, kar pa ne pomeni da ga tam ne uporabljajo. Mediteranska kuhinja ni le italijanska, kot bi marsikdo pomislil, zato bi za prilogo mesnim kroglicam namesto tipičnih testenin lahko uporabil/a tudi karkoli drugega. Ješprenj, piro ali celo kus kus. Ker pa ta žita vsebujejo gluten, sama pa ga večinoma ne uporabljam, sem tokrat izbrala riž. Rjavega, za več vitaminov in vlaknin. Prej ga vedno namočim, nato sperem ter šele nato skuham. To ni nujno, je pa tega moje telo veliko bolj veselo. Rižu sem dodala le malce česna, nekaj limoninega soka ter na maslu popečenih limoninih rezin, pa pest domačega svežega graha (ki ga lahko zamenjaš tudi s tistim iz zamrzovalnika) in seveda oliv. Navadno sicer kupim neizkoščičene, tokrat sem izbrala takšne brez koščic. Manj dela 😉

V nekaj pa sem prepričana. V Grčiji bi težko dobila tako okusno oljčno olje, kot ga imamo pri nas. S slovenske istre prihaja svetovno nagrajeno oljčno olje Morgan in že kar neja časa sem njihova velika ‘fenica’. Večkrat ga omenim tudi tukaj, med svojimi recepti. In ne, ne gre za plačano reklamo, pač pa za toplo priporočilo produkta, zaradi katerega bo vsaka jed le še toliko boljša. Grki bi bili veseli, če bi svoje jedi lahko začinili s takšnim ‘olivcem’!

Sestavine:

za mesne kroglice…

  • 250 g piščančjega mesa (mletega ali piščančjih beder brez kože in kosti)
  • 1/2 manjše šalotke
  • strok česna
  • sol in poper
  • 1JŽ suhega origana
  • 1JŽ drobno sesekljanega svežega rožmarina

za riž…

  • 150 g rjavega riža
  • žlica masla
  • nekaj rezin bio limone
  • 1 večji strok česna
  • pest svežega (ali zamrznjenega) graha
  • pest izkoščičenih zelenih oliv
  • sok polovice bio limone
  • žička drobno sesekljanega koprca

za fetino kremo…

  • 100 g fete
  • 45 g gostega jogurta (grškega ali kozjega)
  • 1 JŽ oljčnega olja

za preliv…

  • 30 ml oljčnega olja
  • 1JŽ limoninega soka
  • 1JŽ balzamičnega kisa
  • 1čž nasekljanega koperca
  • 20 g drobno sesekljanih suhih paradižnikov*
  • sveže mlet poper (po okusu)
  • ščep mletega čilija (neobvezno)

za piko na i…

  • rezine majhne hrustljave kumare
  • sveža zelišča (origano, meta, koperc)

*če uporabljaš suhe paradižnike, ki so že vloženi v olju, del olja odlij ter ga nadomesti s kvalitetnejšim oljčnim oljem

Postopek:

feta…

Najprej pripravi kremo iz fete. V mikserju do gladke zmesi zmiksaj vse tri sestavine. Količino jogurta in olja lahko prilagodiš glede na to kako goste so sestavine oz. kako gosto kremo želiš. Kremo preloži v skledico in spravi v hladilnik.

preliv…

Za preliv z metlico dobro zmešaj olje z limono in balzamičnim kisom. Vmešaj še sveže mlet črni poper (ter po želji čili), drobno sesekljan koperc ter drobno sesekljane suhe paradižnike.

riž (predpriprava)…

Riž dobro speri in skuhaj po navodilih. Ne skuhaj ga čisto do konca, naj bo še malo ‘al dente’. Kuhan riž nekoliko ohladi, nato ga razrahljaj z vilico.

mesne kroglice…

Če namesto mletega uporabiš meso piščančjih beder brez kože in kosti (kot jaz), potem ga najprej nareži na kocke, vrzi v sesekljalnik in na hitro zmešaj. Predeni v skledo, dodaj zelišča in začimbe ter z rahlo naoljenimi rokami oblikuj kroglice.

Pečico segrej in vanjo postavi krožnik. Skuhaj riž (glej naslednji korak), medtem ko se kuha popeci meso.

Ponev skupaj z oljčnim oljem na štedilniku segrej na srednjo temperaturo. Ta bo prava ko mesna kroglica rahlo zasvršči. Kroglice popeci z vseh strani. Piščančje meso mora biti dobro pečeno, zato jih čim večkrat in previdno obračaj. Naj se pečejo lepo počasi. Dobrih 15 minut pa bo verjetno povsem dovolj. Pečeno meso postavi na vroč krožnik iz pečice. Pokrij s folijo ali postavi v ugasnjeno, a še vedno toplo pečico.

riž…

V ponvi, kjer se je peklo meso (ponve ne spiraj) dodaj maslo in ščepec soli. Na maslu kakšno minutko popeci rezine limone, nato jih dodaj na krožnik z mesom.

V ponev vrzi nasekljan česen in premešaj. Ko zadiši, dodaj skoraj kuhan riž in grah. Zalij z malce limoninega soka (in če je potrebno malce vode). Riž tako pregrej in skuhaj do popolnosti. Nato rižu vmešaj odcejene olive in nasekljan koperc. V ponev vrni vroče mesne kroglice.

serviranje…

Na krožnik naloži nekaj žlic fetinega namaza, nekaj žlic riža in nekaj mesnih kroglic. Dodaj pečene rezine limone, za svežino pa sveže kumarice in zelišča. Pokapljaj s pripravljeno polivko.

Tako kot tudi drugi recepti, tudi današnje mesne kroglice zagotovo sodijo v katergorijo zdravih, polnovrednih in okusnih jedi. K čemur pripomore tudi izbira posode. Srce se mi trga ko poslušam ljudi, ki na kvalieteto posode sploh ne pomislijo ker se jim pač ne zdi pomembna. Pa je daleč od tega. Še tako dobre, sveže, ekološke in kvalitetne sestavine na koncu ne bodo vredne pol toliko, če bodo pripravljene na starih, spraskanih, bognedaj teflonskih ali kakšnih drugih ‘strupenih’ ponvicah.

Steklo je zagotovo najbolj varna in zdrava izbira. Emajlirana posoda je v osnovi posoda iz stekla. Je izredno ekonomična, odporna je proti praskam, kuhanje v takšni posodi pa obdrži vse okuse sestavin. Tako na krožnik zares dobiš okusov poln zdrav obrok. Osebno prisegam na Riess emajlirano posodo. Njihova je tudi tale luštna črna ponvica, ki jo lahko vidiš na nekaterih fotografijah. Všeč mi je, ker jo lahko postavim tudi v pečico, kjer hrana ostane na toplem. V tako čedni posodi lahko hrano tudi serviraš. Sploh če nisi ljubitelj/ica pomivanja 😉

Emajlirana posoda resda ni najcenejša, a verjemi, investicija se ti bo hitro obrestovala. Posoda je praktično neuničljiva in zato praktično večna. Hrana bo vselej okusna, vesele pa ne bodo le tvoje brbončice ampak bo nakupa posode veselo tudi tvoje zdravje.

Dodaj odgovor