
Poleti skorajda ni kosila brez sklede sveže solate. Najboljša je tista, ki pride direktno iz vrta in se s pozimi kupljeno solato iz najbližjega supermarketa ne more niti primerjati. Solato je najbolje jesti ravno pri kosilu in ne zvečer, kot to mnogi počnejo ravno v vročih dnevih. Surova zelenjava zvečer namreč ni priporočljiva, je težje prebavljiva. Veliko bolje je zvečer pripraviti kakšno fino juhico, s skledo solate pa spet nadaljevati prihodnji dan.

Solate obožujem in ko gre za solate sem navadi precej kreativna. Receptov na strani sicer ni veliko, ker pač v skledo pade tisto, kar je trenutno pri roki in vsemu skupaj ne posvečam ravno velike pozornosti. Ko je čas trših, bolj grenkih ko so na primer regrat, radič ali endivja, takrat je v skledi vedno še obilica drugih in večinoma toplih stvari. Pečen sladek krompir ali navaden kuhan krompir, pečena zimska buča ali cukini bučke, ki jih, namesto da bi narezala surove, s pomočjo posebnega rezalnika spremenim v ‘špagete’ ter skupaj z malce česna in suhega origana popečem na kapljici olja. Pa kakšno jajce tudi fino popestri solato in kuhana, še vroča rdeča pesa. Zelo pogosto v solato vržem še koščke kremastega avokada, včasih malce sira ali na koščke ali trakce popečena piščančja prsa. Namesto fižola veliko raje uporabim čičeriko, ki je ena mojih najljubših stročnic.

Ne glede na vrsto solate in letni čas, se v solato se lepo podajo tudi različna semena, sploh popečene bučnice ter oreški. Poleti so solate polne paradižnika, paprike in svežih kumaric.

So pa tudi solate brez solat. Vsaj brez zelenolistnate solate. Najbolj znana je zagotovo šopska, jaz pa sem si danes pripravila solato, v kateri je skorajda glavno vlogo odigrala stebelna zelena.

Če te še ne poznaš, je skrajni čas da jo začneš uporabljati v svoji kuhinji. Medtem ko mi gomoljna sploh ne gre po grlu, pa je stebelna zelena nekaj povsem drugačnega. Narezano na majhne koščke jo skupaj z drugo zelenjavo popražim kadar pripravljam različne rižote. Tudi v testeninah je odlična, pa v zelenjavnih juhah.
Surove skorajda nikoli ne jem, danes pa je ravno surova zasijala na odličnem, osvežilnem in lahkem skorajda že poletnem solatnem krožniku. Zelo lepo, sočno in svežo sem dobila na kmetiji Avšič, kot tudi večino drugih današnjih sestavin. ja, letos na našem vrtičku vse malce zaostaja, vsa zdi se mi da je tako. In še sreča, da ekološko zelenjavo lahko kupiš.
Seveda pa zelena na krožniku ni sama, družbo ji namreč delajo čisto prve mlade čvrste in sočne kumarice (teh res ni potrebno lupiti), mlad krompirček (tokrat kar kifeljčar) ter kremasti avokado. Vse skupaj sem začinila s prelivom in oljčnega olja in limone, skupaj z nekaj soli, popra ter žlico nasekljanega koprca, ki se vsako leto kar sam pridno zasadi v vrtu. Sezona svežega koprca ni ravno dolga, sem pa lani ugotovila, da ga brez težav posušim in nato uporabim tudi čez leto. Najboljši je vseeno svež, v družbi kumar in jogurta za odličen tatziki, zelo rada pa ga imata tudi krompir in avokado. Solati sem dodala še kanček sira, čeprav tega sprva nisem načrtovala. Košček sem našla v hladilniku in z njim hito dopolnila solatni krožnik. Škoda ker sem ga imela le še malo, saj bi ga v nasprotnem primeru dodala precej več. Namesto kozjega (moj trenutno najljubši je Tincel), lahko uporabiš tudi kak drug sir, tudi parmezan bi bil fin, če pa si vegan/ka sir preprosto izpusti. Solata bo tudi takšna odlična.


Količine so za en lahek poletni krožnik…
Sestavine:
- 100 g stebelne zelene
- 50 g mladih svežih kumar
- 75 g avokada
- 100 g mladega krompirja ali kifeljčarja
- 3 JŽ oljčnega olja
- 2 JŽ limoninega soka
- večji ščep soli
- sveže mlet poper
- 1 zvrhana JŽ drobno sesekljanega koprca
- žlica fino naribanega sira

Postopek:
Krompirček skuhaš in ohladiš.
V skledici zmešaš olje, limono, sol, poper ter nasekljan koperc. Avokado narežeš na koščke ter ga vmešaš v preliv, da ohraniš lepo zeleno barvo.
Na pol cm debele rezine narežeš stebla zelene, na srednje tanke rezine pa kumare. Narežeš še ohlajen krompir. Vso zelenjavo dodaš avokadu, premešaš, skledo pokriješ s krožnikom in za vsaj eno uro postaviš v hladilnik. Tam lahko čaka tudi čez noč, solato pa za malico vzameš v službo.
Solatni krožnik po želji še malce začiniš, bodisi s soljo, poprom, kopercem in /ali drobno naribanim (kozjim) sirčkom.

Stebelna zelena je hrustljava in osvežujoča, tako kot kumare in se odlično poda kremastemu avokadu, kiselkasti limoni, aromatičnemu koprcu in odličnemu kozjemu sirčku. Kuhan krompir nima izrazitega okusa, zato lepo sprejme vse preostale okuse. Menda je mrzel krompir tudi veliko bolj zdrav. Ali to drži ali ne , ne vem. Vem le, da je enako okusen kot vroč in z rožmarinom ter grobo soljo pečen krompir, kot kifeljčarja sicer najraje jem.
Solata je pripravljena hitro, potrpeti moraš le toliko da se skuha krompir (kar pri kifeljčarju in prvemu mlademu krompirju ne traja dolgo) in se ohladi. Je pa potreben čas, da se vse skupaj marinira. Ena ura v hladilniku bo že dovolj, da se okusi prepojijo, hladna solata pa te bo v vročih dneh prav fino pohladila. Privošči si jo!