Ni kolač, pa tudi kruh ni. Vsaj ne tipični kruh. Ker ta pač ne vsebuje jajc, pa tudi večje količine jogurta in olja ne. Torej vendarle je kolač? Niti ne. Vsaj če si prepričn/a da je kolač le vrsta sladkega peciva.
Uživam ga kot kruh. Premazan z maslom, kremnim sirom ali pretlačenim avokadom. Seveda z nekaj slanimi dodatki, ker marmelade pač nanj ne bi mazala (čeprav, zakaj morda ne? 😉 ). Tako kruhke obložim z mlado zelenjavico – rdečimi redkvicami, nastrganim korenčkom. Kruhek ponudim ob jajčni omleti, vmešanih ali na oko pečenih jajcih. Enako dober je čisto in popolnoma sam. Za moj okus ravno prav začinjen. Začimbe ne bodo vplivale na kruh drugače kot le, da bo ta pač le bolj pikanten. Zato brez problema lahko povečaš količino soli ali popra ali pa svojemu slanemu kolaču dodaš ščep kajenskega popra ali suhih drobno mletih čilijevih kosmičev.
Recept sem si izposodila iz tuje spletne strani. Recepti, ki so pripravljeni iz osnovnih mok, ki ne vsebujejo glutena so mi veliko bližje kot tisti, v katerih so uporabljene že pripravljene brezglutenske mešanice. Le malo je namreč takšnih, ki bi bile hkrati tudi zdrave, saj je v njih vse preveč sestavin, zaradi katerih je peka morda res veliko bolj enostavna, konček izdelek pa puhast in mehek kruh (ali testo), a sama zaenkrat raje vztrajam le pri mokah, ki že tako ali tako ne vsebujejo glutena. Kot sta na primer ajdova in prosena. Obe lahko kupiš (če imaš celiakijo, vseeno preveri, da imata tudi certifikat, ki potrjuje, da sta mleti v mlinu, kjer se ne meljejo tudi žita z glutenom), moki pa lahko zmelješ tudi sam/a. In ne, ne potrebuješ posebnega mlinčka, zgolj dovolj zmogljiv mikserček ki bo ajdo in proso fino zmlel. Za boljši rezultat tako pripravljeni moki pred nadaljno uporabo presej, da se znebiš morebitnih večjih delčkov kaše.
O ajdi. Večkrat povem da uporabljam le tisto svetlo, zeleno ajdo in ne rjave, pražene. Ker vem, da ne bereš čisto vsake moje objave, naj na to opozorim tudi tokrat. Veliko okusnejša je, pa če jo pripraviš zgolj kot kašo (mimogrede ajdo zlahka kombiniraš tudi s sladkimi sestavinami – poišči ideje na moji strani) ali pa kot moko. Sama svetlo, sveže mleto ajdovo moko kar kupim, saj jo tudi sicer redno uporabljam.
Koprive? Fuj? Nikakor ne! Koprive so nežnega okusa, veliko bolj kot na primer špinača. In čeprav imajo te ogromno vitaminov, mineralov in antioksidantov ter preprečujejo številna bolezenska stanja, pa jih koprive pri vsem tem le še prekašajo. Pa še povsem brezplačne so. Greš na sprehod, nabereš šopek kopriv (seveda tam, kjer ni prometa) se mimogrede nadihaš svežega zraka, pozneje koprive pripraviš v juhi, rižoti, palačinkah, namesto blitve ob kuhanem krompirju ali pa jih uporabiš pri peki kruha in zdravje se ti nikakor ne more izmuzniti 😉
Kruh je nekoliko gostejši, a vseeno mehak. Reže se kot kolač in se prav nič se ne drobi! Zahvala gre jajčkom, ki naravno brezglutenskima mokama pomagajo da se v zmesi lepo povežeta.
Kruh je odličen tudi s čičirikinim (hummusom) ali kakšnim drugim zelenjavnim namazom. Pa na debelo premazane z maslom ali kot že omenjeno, sirnim namazom. Primerno debele rezine (naj ne bodo pretanke) se odlično obnesejo tudi v toplem sendviču. Če še nisi poskusil/a kombinacije avokada, sira in sveže bazilike (ki jo lahko nadomestiš s špinačo oz. s koprivami), je skrajni čas, da to narediš. Avokado naj bo dobro zrel, sir pa kar se da kvaliteten in če je le mogoče domač, slovenski, iz zaupanja vredne kmetije. Ker uživam le kozje sire sem tokrat izbrala takega, ki me še nikoli ni razočaral. Kmetija oz. sirarstvo Videc ima v svoji ponudbi različne kozje mlečne izdelke, ki so na voljo v večjih oz. bolje založenih trgovinah, lahko pa jih naročiš tudi prek spleta. Zaenkrat še nisem poskusila čisto vseh, vem pa, da je poleg tega sirčka naravnost fantastična tudi njihova albuminska skuta. Če kozjih izdelkov nisi vajen/a, se ne prestraži in jih raje poskusi. Veliko prijetnejšega in nežnejšega okusa so kot mariskateri kravji. Če so ti slednji vseeno ljubši, nič hudega, kruha lahko pripraviš tudi z takšnim jogurtom, ponudiš pa s kravjim sirom.
Sestavine:
- 120 g svetle ajdove moke
- 120 g prosene moke
- 1 čž eko pecilnega praška
- 1/2 sode bikarbone
- 1 polna žlička soli
- 1/2 – 3/4 žličke sveže mletega popra
- 1/2 – 3/4 žličke mlete kurkume
- 3 jajca
- 115 ml oljčnega olja
- 175 ml gostega (kozjega) jogurta
- 20 ml limoninega soka
- fino nastrgana lupinica bio limone
- 1 šop koprvinih listov (cca 20g)
- nekaj vejic svežega peteršilja (cca 10g)
- žlica nasekljanih zelišč po izbiri (meta, origano, bazilika… cca 5g)
- po želji: bel in črn sezam in nekaj listov koprive za okras
Postopek:
Pečico segrej na 180 stopinj Celzija. Podolgovat pekač obloži s peki papirjem in ga premaži s kokosovim oljem.
V večji skledi zmešaj suhe sestavine: presejeni moki, pecilni prašek, sodo, sol, poper, kurkumo.
V drugi skledi z ročno metlico dobro premašaj jajca z jogurtom in oljem, dokler zmes ni enakomerno kremasta. Dodaj še sok in lupinico limone ter drobno nasekljana zelišča in koprive. Premešaj.
Mokre sestavine počasi prelij med suhe in nežno, a dobro premešaj. Zmes vlij v pekač.
Peci približno 50-60 minut oziroma dokler zobotrebček po vbodu v kruh (kolač) ne ostane suh.
Nekoliko ohladi, nato kruh s pomočjo peki papirja prestavi na rešetke. Papir previdno odlepi od hlebčka, ga popolnoma ohladi in šele nato razreži.
Kruh je še boljši, če uporabiš kvalitetne sestavine, kot so na primer ekološka jajca in mlečni izdelki ter kakršno je oljčno oje Morgan, ki nikakor ni pregrenko ali žarko, kot se pri cenenih olivcih pogosto zgodi.
Za peko toplo priporočam emajliran pekač Riess, na katerem se mi še nikoli ni prav nobeno pecivo (ali kruh) sprijelo. Peki papir sicer vseeno rada uporabim, že zato, da je manj pomivanja ter da kruh hitro lahko vzamem iz pekača, kjer se na rešetki lahko primerno ohladi. Hlajenje na rešetki je pomembno zato, da zrak pride tudi pod kruh, ta pa se tako enakomerno in hitreje ohlaja. Emajlirane posode so tako ali tako zakon! Ekonomične, večne in zaradi svojega materiala tudi zelo zdrave.
Mimogrede… če ti namesto kruha bolj prijajo krekerji, preveri recept, ki sem ga objavila nekaj let nazaj. Tile ploščati hrustljavi kruhki so narejeni iz ovsenih kosmičev in seveda kopriv 😉 Koprive lahko vključiš tudi med druge jedi. Odlična je omleta s šparglji, suhimi paradižniki, avokadom in feto ter kvinojini polpetki z olivami.
Hrustljavo zapečeni kruhki s kremastim sadežem in topljivim sirom so krasen sopotnik kremni zelenjavni juhi (domači seveda, ne tisti z vrečke). Sendvič ali dva ter krožnik tople juhice si privošči za hitro in zdravo večerjo. Prepričana sem, da ti bo všeč 😉