Presna jagodno bazilikina torta

Dvoslojno presno tortico, z jagodno kremo in kremo iz sveže bazilike sem načrtovala že skoraj en mesec. Hotela sem jo narediti za rojstni dan, za okroglo obletnico moje mame. Sicer ni ne vem kakšna ljubiteljica presnih dobrot, no, vsaj tako pravi sama… A ji ne verjamem čisto povsem, saj vsakič, ko kakšno naredim, košček z užitkom poje (pa na kakršnekoli torte ni pretirano mahnjena).

Tortica me tako po okusih kot videzu spominja nanjo. Je sladka, sveža in nežna. In oh, kako zelo dobra je! Narejena je bila zanjo, čeprav sem večji del pojedla sama 🙂 Ko gre za sladice se vseeno malce pazi, meni se pač ni treba. Svoj rojstnodnevni košček je vseeno pojedla z velikim užitkom, ki ga je spremjalo, zanjo povsem nenavadno godenje ob zaužitih grižljajih, kar je znak, da ji je torta zares teknila. Še več, dan pozneje me je prosila! še za enega. Ona, ki sice ni ljubiteljica nikakršnih vrst tort. Kako vesela sem, da sem izbrala pravo kombinacijo sestavin. In da je bilo torte dovolj, da sva se obe z njo lahko sladkali še naslednji dan.

Sem pa imela, kot že tolikokrat, veliko smole pri fotografiranju.

Namreč – tortico sem pripravila že nekaj dni prej ter jo hranila v zamrzovalniku. Razrezati in fotografirati sem jo želela na njen rojstni dan. In kot nalašč je bil dan deževen in temen, pa še časa za fotografiranje je bilo veliko premalo. Morala sem ujeti tisto urico, ko jo ni bilo doma. Iz službe sem priletela naravnost domov in iz skrinje vzela tortico (ter se pozneje tolkla po glavi zakaj to nisem storila že zjutraj, ko bi se tekom dopoldneva počasi v hladilniku počasi odtalila). Tako sem pred rezanjem tortico na sobni temperaturi lahko pustila največ pol ure. Veliko premalo, da bi se primerno odtalila, da bi nož lažje zdrsel skoznjo in bi bili kosi videti nekoliko bolj kremasti.

Sicer so vsaj meni všeč presne torte, ki so zares dobro ohlajene, oziroma, še malce zamrznjene. Mehke, ‘spacane’, mi ne teknejo tako zelo, tako da sem prve koščke z veseljem pojedla še preden se je slavljenka vrnila domov. Ups. Čakanje pa že tako ni moja največja vrlina. Tudi ko imam čas, a mi nekaj zadiši, pač ne morem čakati 🙂

Je pa res, da zamrznjene različice ne izgledajo tako lepo, kot bi želela. Seveda mi je okus pomembnejši, a včasih te za kakšne recept želim navdušiti, zato bi fotografije sicer svilnate, gladke in sočne tortice prišle zelo prav. Upam, da sem (in te še bom) za pripravo vseeno navdušila. Ker tortica je res enkratna. Ravno prav sladka in nežna. Pomladna.

Nisem pa se le sladkala. Zraven sem naredila še ‘domačo nalogo’. Pregledala sem joga kartice za otroke, s katerimi bom v naslednjem tednu razveselila šolske otroke. In se nad njimi totalno navdušila! Ne le da so zbrane v priročni škatlici ter opremljene z zares simpatičnimi, pravljičnimi ilustracijami, tudi zelo koristne so. Ne le za otroke, tudi zate, sploh če o jogi, tako kot jaz, nimaš prav veliko pojma. Na vsaki je namreč zapisano ime asane (oziroma položaja), kako se jo izvaja ter pri čem koristi. Preveri jih na strani maliganesa.si, kjer jih lahko tudi naročiš. So delo mlade slovenske vzgojiteljice in inštruktorice joge za otroke in če kaj, potem podpiram slovenske ustvarjalce! Verjamem, da bi tudi vsem mojim mladim prijateljem takšna sladica teknila enako kot kalorične in hranilno osiromašene torte.

No, namesto da bi se zvijala v presto, izvajala položaj kita, žirafe ali pajka, sem prakticirala položaj metulja 🙂 Sedenje s skrčenimi koleni in stopali postavljeni eno ob drugi mi gre namreč kar dobro 🙂 In veš kaj? To ni le počivanje, poza izboljšuje prožnost stegenskih mišic in kolen, krepi mišice medeničnega dna in sprošča spodnji del hrbtenice. Ha! Pa sem vseeno naredila nekaj zase (in si pozneje skupaj z mamo brez slabe vesti lahko privoščila še en majhen košček -zakaj pa ne? 😉 )

Nazaj k sladkišu… Res je, da so presne sladice veliko bolj zdrave od pečenih, s sladkorjem belih tort, pripravljenih iz bele moke in obilice masla. Vseeno pa presno ne pomeni, da je sladica brez kalorične vrednosti. Še več, takšne sladice so energetsko izjemno bogate in so majhni koščki navadno dovolj, da potešijo potrebo po ‘sladkem’. Če paziš na kilograme, tudi pri tovrstnih posladkih ohrani zdravo mero. Tako ali tako pa pravijo, da je tudi vsega dobrega lahko enkrat preveč 😉

In še… presne sladice so zdrave le v primeru, da so pripravljene iz zdravih sestavin. S tem tokrat mislim predvsem na izbiro ekološčkih oreščkov, suhega in svežega sadja, pa tudi vseh ostalih sestavin, ki jih uporabiš zanje. Mislim, da tortica ne bi bila ravno najboljša izbira, če bi zanjo uporabila stare, žarke mandlje, nenamočene (in s tem ‘neočiščene’ ter težje prebavljive) indijske oreščke, če bi za podlago uporabil/a stare, trde suhe fige, kremo pa pripravil/a iz trgovinskih jagod. Ravno jagode namreč sodijo med ene najbolj onesnaženih vrst sadja. Nimajo lupine, zato vsa škropiva zlahka prodrejo vanje. Dišeče, živo rdeče jagode s trgovinskih polic, torej niso ravno prava izbira. Domače, slovenske, ekološke jagode… No, te so nekaj povsem drugega. Sezona jagod se je že začela, zato poišči pravega ponudnika. Dokler jh na našem (gorensjekm) vrtu še ni, jih kupujem v Ljubljani, na eni izmed ekoloških tržnic (kmetija Avšič).

Ker imajo na tej kmetiji poleg svežega sadja in zelenjave tudi ogromno sadik in dišavnic, sem mimogrede vzela še lonček bazilike, iz katere sem pripravila zgornjo kremo. Bazilika v sladici? Seveda! Zelišča niso le za slane jedi. Meta je odlična s čokolado in malinami, melisa z marelicami in breskvami. Bazilika obožuje jagode oziroma jagode obožujejo njo 😉 Sladko rdeče sadje ter osvežilno zelišče se res lepo dopolnjujeta. Že barvno izgleda lepo, poleg tega pa bazilika tortico prijetno osveži.

Če imaš tako kot jaz raje sladice, ki niso presladke, pa za okras lahko uporabiš še nekaj, kar bo sladko jagodno kremo še dodatno osvežilo. Sladico lahko potreseš z nekaj fino naribane (ekološke!) limonine lupinice (ali limetine, ki bi zaradi svoje živahno zelene barve tukajle prav lepo izgledala)… Lahko jo osvežiš s svežimo, rahlo kiselkastimi robidami (ko bodo) ali pa jo potreseš s kakšnim sadnim prahom, ki je na voljo skozi vse leto.

Ravno pred kratkim sem prvič poskusila Majine hrustljavčke. Gre za liofilizacijo – nizkotemperaturno sušenje, pri katerem se po posebnem postopku odstrani voda, ohrani pa se struktura, barva, aroma in sestava živila, ki tako ohrani vse vitamine in minerale. Hraniš jih na sobni temperaturi, najbolje v steklenem kozarcu, in lahko uporabiš praktično kjerkoli. Na palačinkah ali vafljah, jutranjih kašicah, smoothijih, sladicah… V svoji ponudbi imajo različne sadeže, zelenjavo, gobe, zelišča in celo užitno cvetje (ti najmanjši cvetki na fotografijah – tudi ti so njihovi). Namesto celih hrustljavčkov, sem tokrat uporabila borovničev prah. Obožujem borovnice in komaj čakam na sveže. Do takrat pa bodo v takšni obliki prišle še kako prav! V jagodni tortici so uspešno poskrbele za kanček kiselkosti, za malce več svežine, za tisto majhno presenečenje, ki te čaka na koncu koščka.

Zraven rojstnodnevne jagodne tortice bi se spodobil kozarček penine. Vem. Namesto njega si sama veliko raje natočim kozarec vode (tokrat sem mu dodala ščep borovničevega prahu), skupaj z vrečko hidrokolagena. Nora sem na Noveliushidrocollagen. Zakaj? Ne le da je daleč najboljši, saj ga telo dejansko lahko absorbira ter uporabi za kožo, lase, nohte, vezna tkiva, sklepe in še marsikaj… je tudi noro okusen! Verjemi, resnično je!

Za torto premera cca. 15, 5 cm. V večji bo tortica nižja, v manjši višja.

Sestavine:

Za podlago…

  • 60 g mandljev
  • 70 g sončničnih semen
  • 100 g mehkih suhih fig*
  • 1/4 lupinice bio limone
  • ščepec soli
  • 1 JŽ javorjevega sirupa (dobrih 5 ml)

Za jagodno kremo…

  • 125 g jagod
  • 60 g indijskih oreščkov
  • 1/4 lupinice bio limone
  • 1-2 JŽ sveže iztisnjenega limoninega soka
  • 30 ml javorjevega sirupa
  • 1/2 čž prave burbonske vanilije v prhu
  • 50 g kokosove kreme oz. musa (recept najdeš na koncu objave)
  • 1JŽ kokosovega olja

Za kremo z baziliko…

  • 15 g listov sveže bazilike
  • 60 g indijskih oreščkov
  • 1/4 lupinice bio limone
  • 1-2 JŽ sveže iztisnjenega limoninega soka
  • 30 ml javorjevega sirupa
  • 1/2 čž prave burbonske vanilije v prahu
  • pločevinka kokosovega mleka
  • 30 ml kokosovega olja

Za okras…

  • čisto po želji: sveže ali suho cvetje, lističi bazilike, sesekljani oreščki, sadje v prahu (o moji izbiri nekaj vrstic višje)

Postopek:

Predpiprava: čez noč v večji količini vode namoči indijske oreške (2x 60 g). Pločevinko kokosovega mleka za 12 ur postavi v hladilnik. Pripravi kokosovo kremo (recept najdeš na koncu objave), če ne boš uporabil/a že kupljene. Kokosova krema se prodaja tudi kot kokosov mus ali kokosova mana. Mislim, da jo pod okriljem lastne blagovne znamke ponuja Spar, a je nisem iskala. Sem raje naredila kar svojo 🙂

Za podlago…

V sesekljalniku z nekaj pulznimi vrtljaji razdrobi mandlje in sončnična semena. Nato dodaj narezane fige, fino naribano limonino lupinico ter ščep soli. Zmiksaj. Prilij še javor, toliko da se zmes lepo poveže in sprime skupaj. Z njo nato obloži pekač s snemljivim dnom* ter postavi v hladilnik, da pripraviš še kremi.

Jagodna krema…

Zmiksaj jagode s predhodno namočenimi, nato pa splaknjenimi in odcejeneimi indijskimi oreščki, limonino lupinico in sokom, javorjevim sirupom ter vanilijo. V kozici zavri vodo, nanjo postavi kozico (tako da se ne dotika gladine vode) ter v njej nežno stopi kokosovo kremo ter olje. To dvoje nato počasi dodajaj zmesi, dokler ne dobiš gladke mase. Prelij jo na podlago in postavi v zamrzovalnik (za vsak nekaj ur).

Bazilikina krema…

Zmiksaj vse sestavine razen kokosovega mleka in olja. Pločevinko postavi na glavo, jo odpri in odlij vso tekočino (lahko jo prihraniš za smoothije, juhe ali druge jedi). Ostane ti zelo čvrsta kokosova krema. Odmeri jo 100 gramov ter skupaj z oljem v kozici nežno raztopi. Oboje dodaj kremi ter ponovno premiksaj. Tretjino kreme preloži v skledo** in postavi v hladilnik, preostanek pa prelij čez zamrznjeno jagodno plast. Postavi v zamrzovalnik da se dodobra učvrti.

Okras…

Po želji: preostanek kreme s ročnim mikserjem stepi, preloži v dresirno vrečko ter na torto nabrizgaj nekaj kupčkov. To seveda ni obvezno – vso kremo lahko uporabiš kot vrhnji sloj, ‘okraske’ pa povsem izpustiš.

Preden torto osvobodiš iz objema pekača, jo pusti na sobni temperaturi da nekoliko odstopi. Če bo v zamrzovalniku čez noč ali več dni, bo trajalo malce dlje, sicer manj.

Torti dodaj še nekaj svežih lističev bazilike ter jo po želji potresi s prahom suhega jagodičevja.

Pred rezanjem ne bodi tako neučakan/a kot jaz. Daj tortici vsaj toliko časa, da z nožem lahko zarežeš v dobro ohlajeno kremo. Kose nato hrani v hladilniku in ponudi dobro ohlajene.

*priporočam uporabo modela s snemljivim obokom, a ni nujno. Če ga nimaš, nič hudega. Kakršen koli pekač, stekleno ali plastično posodo obloži s prozorno kuhinjsko folijo tako, da stranice gledajo čez rob. S pomočjo folije lahko rahlo odtaljeno tortico zlahka prestaviš na krožnik.

**kremo prihrani zgolj v primeru da iz preostanka želiš narediti okraske. Sicer za zgornji sloj porabi vso.

In še obljubljen ‘recept’ za kokoksov mus oz. kremo, ki jo potrebuješ za jogodno plast. Recept v narekovajih, ker prav veliko sestavin resnično ne potrebuješ. Le dovolj fino naribanega kokosa, da ga sesekljalinik (ki je za pripravo musa najboljša izbira) lahko uspešno spremeni v gosto pasto. Če je tega premalo, se bo mešanik vrtel v prazno… Torej, več kokosa, lažje delo. Odvečni mus, ki ga ne boš porabil/a za tortico, lahko uporabiš kot dodatek kosmičem, palačinkam ali drugim sladkim jedem.

Potrebuješ:

  • vsaj 100 g fino naribanega kokosa

Postopek:

Kokos stresi v mešalnik in vsaj 10 minut miksaj. Vmes ga večkrat ustavi, podrzaj kokos s stranic in ponovno priključi. Postopek res traja malce dlje, a je priprava zares enostavna. Mus je pripravljen, ko iz kokosa nastane čim bolj gladka krema.

Dodaj odgovor