Če te fotografije ne prepričajo, mi verjemi na besedo. Tale kruhek, ki bolj kot to spominja na pecivo, je tako zelo okusen, rahel, sočen in mehak, da se v ustih kar stopi. Nekdo bi morda težko verjel da je tudi povsem brez glutena, saj za takšno pecivo navadno velja, da je suho in ‘zbito’, pa je. Kar je še bolje – uporabila sem sestavine, ki že same po sebi ne vsebujejo glutena, tako je kruhek povsem naraven in brez uporabe že pripravljenih brezglutenskih mešanic. Te so sicer zagotovo enkratna izbira za odličen kruh (ne bi vedla, ker z njmi še nisem pekla), žal pa pogosto vsebujejo številne sestavine, ki po mojem vanje nekako ne sodijo. Verjamem da usešno poskrbijo za rahlo strukturo, telesa pa zagotovo ne oskrbijo s polnovrednimi hranili, tako kot če osnovne sestavine izbereš sam.
Tudi če nimaš celiakije oziroma nisi na ‘dieti brez glutena’, ti tale recept lahko uspešno popestri vsakodnevni jedilnik. Priprava nikakor ni težka, morda zahteva malce več časa, a se nikar ne usptraši. Če ti bo prvič všeč, drugič naredi dva hlebčka hkrati, rezine kruha zamrzni in tekom tedna postopoma odtali na sobni temperaturi. Tako bo malica ves čas pripravljena. Kruhek je nekje med sladkim in slanim, zato nanj lahko naložiš različne stvari. Fantastičen je s koščkom masla ali gheeja ali pa nežno albuminsko skuto. A iskreno – meni je najboljši čisto sam. Mehak in sočen je kot nekakšno pecivo (za kar so verjetno kriva jajca, maslo in jabolčna čežana, ki se skrivajo v njem), zato je sam po sebi zadosten.
Brez skrbi – špinače se sploh ne čuti 😉 Vem, da mnogi niso ravno navdušeni nad to teno zeleno super zelenjavo, zato je tole enkraten način da jo vtihotapiš v svojo prehrano. Špinača je namreč izredno bogata s številnimi vitamini in minerali, je pa zelo fino, da izbereš svežo nabrano mlado ekološko špinačo. Tista s prodajnih polic, ki že tedne čaka na tvoj nakup, v sebi zagotovo nima niti pol toliko kot domača, na vrtu namrana špinača. Če vrta (ali špinače na njem) nimaš, brez skrbi. Na tržnici poišči ekološkega ponudnika ali pa tako kot jaz, obišči kmetijo Avšič, kjer jo imajo trenutno v izobilju njihovo domačo, ekološko mlado špinačko. Tam mimogrede lahko kupiš še bio jajčka ter jabolka, ki jih za recept prav tako potrebuješ. Zagotovo pa bi se našle tudi večje glavice česna – ta je namreč tisti, ki ‘kruh pecivu’ daje poseben in bogat priokus.
Verjamem da bo kruh všeč tudi otrokom. Morda zanje uporabi manj česna (ali pa ga preprosto izputi in dodaj žličko čežane več) in zanje speci domač sočen kruhek, ki bo prav prišel na marsikaterem spomladanskem sprehodu
Pripravo kruha si lahko še nekoliko poenostaviš in sicer tako, da česen pripraviš že kak dan prej. In ko ga že enkrat pečeš – zakaj ne bi v pečico postavil/a nekaj glavic več? Iztisnjen ter v zaprtem kozarčku shranjena česnova pasta je okusen dodatek, odlična začimba marsikateremu kosilu. Z njim lahko obogatiš testenine, rižote ali pa ga serviraš s pečenim krompirčkm in kosom najljubšega mesa.
Nekoliko nižje te čaka recept za kruh, najprej pa postopek priprave česna in preproste čežane.
ČESEN
Iz zapisanih količin bo česna dovolj za kruh, kot rečeno, pa ga lahko pripraviš več in tako ali drugače uporabljiš še v naslednjiih dneh.
Za česen…
- 2 večji glavici česna
- olivno olje
- sol
Glavice česna postaviš na bok, ter jim odrežeš vrh. Vsi stroki morajo biti zarezani. Postaviš jih na pekač, obložen s peki papirjem, preliješ z oljem ter soliš. Peki papir zmečkaš skupaj tako, da so česnove glave ujete v nekakšno culico.* Pustiš na pultu cca. 10 minut. tako pripravljen česen nato pečeš v ogreti pečici na 175 stopinjah približno 45 minut oziroma dokler se popolnoma ne zmehčajo. rahlo ohladiš, nato pa česen iztisneš v skledico.
*po večini se za pečenje česna uporablja alu folija. Nisem privrženec pečenja v aluminiju, zato uporabim kar peki papir in do sedaj me še ni razočaral.
ČEŽANA
- dva manjša jabolka
- kapljica vode
Jabolka olupi, razkoščiči ter nareži na tanjše rezine. Prestavi v kozaico, dodaj kakšno kapljico vode (ravno toliko da se ne primer) in jabolka skuhaj povsem do mehkega. nato jih pretlači z vilico (ali uporabi palični mešalnik).
Pred kruhom pa še beseda ali dve o sestavinah… Glavne ‘moke’ so mandljeva, lanena, ajdova in ovsena. Da bo kruh še oksunejši ti toplo priporočam da:
a) uporabiš cele mandlje in cela lanena semena ter jih v sesekljalniku v moko zbiksaš sam/a (ter tako ohraniš svežino in se izogneš morebitni žarkosti oreščkov in semen)
b) uporabiš svetlo ajdovo moko – jaz jo vselej naročam v trgovini Mokca (to ni reklama, je le delitev koristne informacije), kjer sproti na kamnitem mlinu meljejo svetlo, nepraženo, zeleno ajdo, ki je nekaj povsem drugega kot tista, kupljena v trgovini. Če imaš dober mešalnik pa tudi (nepraženo!) ajdo v moko lahko zmiksaš kar sam/a.
c) namesto kupovanja ovsene, v gladko fino moko zmiksaš kar ovsene kosmiče. A pazi! da bo kruh zares brez glutena, uporabi tiste, ki certificirano glutena ne vsebujejo. Danes jih ni težko dobiti, kar zagotovo veš, če imaš kakršnekoli z glutenom povezane težave (opozorilo: če imaš hudo obliko cliakije, se o uporabi kakršnegakoli ovsa vseeno posvetuj z zdravnikom)
Sestavine:
- 90 g ovsene moke (zmiksanih brezglutenskih ovsenih kosmičev)
- 90 g svetle ajdove moke
- 35 g mletih mandljev
- 20 g mletih lanenih semen
- 2 čž suhega origana (oziroma po okusu)
- sol in sveže mlet črni popra (oziroma po okusu)
- polovica čž sode bikarbone
- dobra polovica čž pecilnega praška (priporočam ekološkega)
- 2 večja ali 3 manjša jajca
- 125 g jabolčne čežane (recept zgoraj)
- 120 – 125 ml riževega napitka (lahko tudi običajnega mleka)
- 50 g masla (nežno stopljenega)
- 75 ml olivnega olja (lahko tudi sončničnega)
- 25 g nasekljanega, mehkega pečena česna (recept zgoraj)
- dve pesti oprane, osušene sveže špinače, drobno nasekjane (cca. 75 g )
Postopek:
Pečico segreje na 175 stopinj Celzija. Podolgovat pekač (cca. 22x 8 cm) premaži z oljem ali maslom ter obloži s peki papirjem,* s pomočjo katerega boš kruh po pečenjo zlahka vzel/a iz njega.
V prvi skledi zmešaj suhe sestavine: ajdovo in ovseno moko, mlete mandlje in lanena semena, sodo bikarbono, pecilni prašek, suh origano (med prsti ga prej pomencaj, da sprostiš pravo aromo in okrepiš okus) ter sol in poper.
V drugi posodi razžvrkljaj jajca, dodaj mleko, čežano, stopljeno (in ohlajeno) maščobo ter dodatno nasekljane iztisnjene mehke česnove stroke. Dobro premešaj ter vlij med suhe sestavine. S kuahlnico počasi premešaj, da se sestavine lepo združijo. Nato nežno vmešaj še drobno nasekljano špinačo.
Z zmesjo napolni model za kruh, ga potolči ob podlago da se enakomerno razporedi in približno 50 – 60 minut peci v ogreti pečici. kruh je pečen, ko je lepo obarvan, zobotrebec pa po vbodu vanj ostane suh.
Kruh 10-15 minut ohlajaj kar v pekaču, potem ga s pomočjo peki papirja vzemi ven*, preverni na glavo (obvezno na rešetko, da zrak kroži tudi spoda), ostrani papir in pred rezanjem popolnoma ohladi.
*peki papir naj sega visoko, malo čez stranice pekača. Tako boš kruh zlahka vzel/a ven. Če krajši stranici ne premažeš dovolj ali ju ne obložiš s peki papirjem, se kruh lahko na pekač malce prime. Nič hudega, s pomočjo noža stranici kruha loči od pekača.