
Ok. Tile cmočki so naravnost fantastični! Nežni, lahki, puhasti kot oblaček. Omaka, ki sem jo pripravila zanje ni daleč od neštetega. Sladki okusi graha in masla, skupaj s šparglji (ker so seveda v sezoni in jih je potrebno izkosristiti), za svežino pa malce limonine lupinice in svežih zelišč. Hitro pripravljen obrok je lahko odličen uvod v kosilo, v večji količini pa zlahka nadomesti glavni obrok – za lahko kosilce ali ravno prav nasitno večerjo.

Tako pripravljene cmočke bodo imeli radi vsi. So odlična izbira tako za tiste res najmlajše otroke (so nežni, prijetno sladki in tako mehki, da se kar stopijo v ustih) kot za odrasle (ki jih seveda na koncu lahko začinijo z malce več soli in nekaj sveže mletega popra). Za vse, ki obožujejo izrazite okuse, priporočam še nekaj sveže nasekljanega drobnjaka. Na vrtu je eden prvih izmed svežih zelišč in če ga nimaš ti, se zagotovo dobi na sosedovem vrtičku (seveda z njegovim dovoljenjem 😉 ).

Cmočke ali njoke, če ti je ljubše, lahko po želji tudi nežno popečeš in si tako pripraviš malce drugačno različico skutne dobrote. Kuhane (ali popečene) cmočke lahko kombiniraš praktično s katerokoli zelenjavo, kuhano ali popečeno, z gobicami ali pa koščki pečenega piščanca. Ker razen z nekaj soli sami po sebi niso začinjeni jih enostavno lahko uporabiš tudi za ‘sladko varijanto’. Njokce popeci na naravno sladki kokosovi maščobi ter jim dodaj nekaj žlic marmelade, sočne sveže jagode ter popražene drobtinice z vanilijo in cimetom ali pa jih prelij s stopljeno čokolado.

Cmočki pravzaprav niso narejeni iz običajne skute, pač pa iz njene lažje različice – ricotte oz. albuminske (sirarske) skute. Ta je veliko lažje prebavljiva in po mojem mnenju tudi veliko okusnejša. Seveda lahko izbereš običajno kravjo albuminsko skuto, ker meni tovrstni mlečni izdelki ne ustrezajo ravno najbolj, pa si občasno (sploh v toplejši polovici leta, saj zima za kakršnekoli mlečne izdelke ni okej) privoščim kozjo. Ta je zares okusna, nežna in sladka, je veliko bolj zdrava, lahko prebavljiva, z precej manj laktoze kot kravja pa še tistega ‘živalskega’ priokusa ni čutiti. Za ta recept sem uporabila kozjo albuminsko skuto sirarne Pustotnik (to ni reklama, je pa priporočilo). Pustotniki imajo svoje prodajalne v Ljubljani in v njihovem domačem kraju, prisotni so na številnih tržnih dnevih po celi Slovenii, zdi pa se mi, da so začeli tudi z dostavo na dom.
Dodala sem še nekaj poltrdega kozjega sira, ki sem ga, prav tako od ene izmed slovenskih kmetij (žal se ne spomnim katere, saj originalne embalaže nimam več) kupila v eni izmed bližnjih trgovin. Tudi pri siru velja, da lahko uporabiš kravjega, če to želiš. Cmočki pa bodo malce bolj začinjeni če boš zmesi primešal/a slan parmezan.

Kljub temu, da sledi recept, pa velja opozorilo. Bolj kot da se točno držiš zapisanih sestavin, raje zaupaj svojemu občutku. Skute so namreč različno mastne (goste ali redke), jajca so različno velika. Jaz sem tokrat uporabila tiste, ki se jih kupila na ekološki kmetiji Avšič in so verjetno že zato ker so bio, malce manjša. Glede na preostale sestavine postopoma dodajaj moko, dokler ne boš zadovoljen/zadovoljna z gostoto. Vsekakor zmes ne sme biti pretrda, ravno toliko, da iz nje med rokami lahko oblikuješ cmočke. Manj moke kot bo, lažji in mehkejši bodo cmočki.

Ker se glutena iz zdravstvenih razlogov skušam kar se da izogniti, sem namesto bele uporabila riževo moko. Navadno belo riževo moko. Mislim, da bi tudi s pšenično šlo enako dobro. Glede količine pa pri mešanju seveda zaupaj svojim rokam.
Cmočki so torej pripravljeni iz lahko prebavljivih mlečnih izdelkov ter z naravno brezglutensko moko. Ker v njih ni krompirja (ki je navadno v receptih za njoke), je priprava zares enostavna in prav nič zamudna. Saj veš, pri njokih moraš najprej skuhati krompir, ga ohladiti, pretlačiti, na pomokani površini razvaljati v dolgo ‘kačo’, jo narezati na primerne velikosti in šele nato njoke tudi skuhati. Tukaj pa vse lepo zmešaš, med rokami oblikuješ ter skuhaš. Bolj enostavno ne gre 🙂

Iz omenjenih količin lahko narediš cca. 40 manjših cmočkov, kar zadostuje kot predjed za 3-4 osebe (kot na fotografijah) ali za 2 za lahko kosilo ali prijetno večerjo.
Sestavine:
- 200 g (kozje) albuminske skute
- 25 g (kozjega) poltrdega drobno naribanega sira
- 1 manjši rumenjak
- 1 manjše jajce
- sol
- cca. 40-45 g riževe moke
Postopek:
V skledi z vilico pretlači skuto, dodaj sir, jajce, ruemenjak in sir. Dobro premešaj, najprej z vilico, nato z rokami. Če želiš zares gladko zmes lahko uporabiš palični mešalnik ter z njim gladko spasiraš skutno mešanico.
Postopoma dodajaj moko (priporočilo za ustrezno količino najdeš v zgornjem tekstu). Z rokami oblikuj kepo ter jo po želji za pol urce postavi v hladilnik.*
Zavri večji lonec vode, nekoliko znižaj temperaturo, nato pa v vrelo vodo postopoma dodajaj manjše cmočke, ki jih kar sproti oblikuješ med dlanmi.** Ko priplavajo na površje so gotovi. S penilko jih preloži na krožnik. Krožnik naj bo malce moker, cmočki pa naj se med seboj ne dotikajo. Tako boš preprečil/a da bi se zlepili med seboj in prehitro posušili. Nadaljuj dokler ne porabiš vse zmesi.
*ta korak ni obvezen, je pa to priložnost, da se zmes malce učvrsti ti pa v miru pripraviš omako.
**ne pretiravaj in v lonec ne vrzi vseh cmočkov naenkrat. Jaz sem jih v srednjem velikem loncu kuhala največ sedem hkrati.

Želiš pripraviti takšno omako, kot jaz? Potem sledi še recept zanjo. Količina je za eno – dve porciji, zato sestavine po potrebi ustrezno povečaj…
Sestavine:
- 100 g špargljev
- 100 g zamrznjenega graha
- nekaj listov sveže mete*
- nekaj listov sveže bazilike
- 1 JŽ (kozjega) masla
- sok polovice manjše limone
- fino naribana bio limonina lupinica
- sol
*pazi! Obstaja veliko različnih vrst met in vsaka imajo svoj okus. Lističe najprej poskusi, da se prepričaš, da imaš v roki takšno, ki ti odgovarja. Sama sem jih v preteklih letih nekaj že kupila, a še nikoli nisem uspela dobiti tako okusne kakršna je tista, ki se sama od sebe vsako leto zasadi v domačem vrtu. Menda je poprova, nisem pa prepričana. Meni je naravnost fantastična in vse dokler je na voljo jo uporabljam v različnih jedeh, sploh pa tam, kjer je tudi grah. Grah in meta (sploh pa če je zraven še feta 😉 ) sta namreč super kombinacija.
Za piko na i…
- nekaj svežih lističev mete in bazilike
- sveže mlet črni poper
- oljčno olje*
Postopek:
V res majhni količini slane vode do skuhaj na majhne koščke narezane šparglje ter grah. Polovico zelenjave z žlico vzemi iz lonca dokler malce prej, da obrdži strukturo, preostalo zelenjavo pa skuhaj povsem do mehkega. Zadnjih nekaj sekund dodaj sveže lističe mete in bazilike, nato pa skupaj z vodo, v kateri so se sestavine kuhale (v primeru da je vode preveč, jo malce odlij) vse skupaj zmiksaj v mikserju ali s paličnim mešalnikom. Po želji omako precedi skozi cedilo, da na koncu dobiš gladko in svilnato omako.
Ponev segrej ter na njej nežno raztopi maslo. Dodaj malce sveže naribane limonine lupinice, nato še precejeno omako. Ko se segreje, dodaj malce limonega soka. Premešaj, poskusi in po okusu posoli. K omaki dodaj tisto polovico graha in špargljev, ki si jih predčasno vzel/a iz kozice. Serviraj skupaj s cmočki in svežimi zelišči. Po želji dodaj še nekaj sveže nastrgane limonine lupinice ter sveže mlet črni poper. Začini s kvalitetnim oljčnim oljem.*
*če še nisi poskusil/a, ti toplo priporočam večkrat (in ravno včeraj!) ponovno nagrajena ekološka oljčna olja Morgan. Obožujem njihovega limoninega, ki se je k nežnim cmočkom zares odlično podal!
