Jagenjčka sem prvič jedla pred leti na Kreti. Grške mlade ovčice so zares okusne. Hranijo se zgolj z izbranimi zelišči, ki jih na otoku ni malo. Njihova aroma je tako omamna, okus prav tako. Ravno zato, ker se živali prosto pasejo in hranijo z obilico okusnih rastlin, mesa Grki navado sploh ne začinijo. Sol in poper ja, zelišča ne. Jih ne potrebujejo, ker je že meso samo po sebi dovolj aromatično. Seveda pa znajo svojo jagnetino pripraviti tako zelo dobro, da se ji preprosto ne moreš upreti. Jaz sem prvi košček poskusila previdno, priznam, a moja izkušnja z lokalnim kmetom, ki nam je meso počasi pekel v naravi zakurjenem ognju, je bila tako pozitivna, da sem ga od takrat nekajkrat pripravila tudi sama doma.
Jagnetine ne kupim, enkrat letno jo prinese oče, od prijatelja, ki svoje ovce pase visoko v gorenjskih hribih. Meso je okusno in mehko, vseeno pa ni tako aromatično kot tisto grško. Kar je seveda nadvse razmuljivo, saj tukaj pač ne razstejo enake rastline kot na otoku. Zato si pri pripravi mesa vedno pomagam s kopico zelišč, ki jih najdem na vrtu. Tokrat z mešanico svežega rožmarina in timijana ter velikim ščepcem suhega origana. Česen in olivno olje sta obvezna, sveži lističi mete pa poskrbijo za svežino in okus, ki ga obožujem.
Kosi morda niso tako lepi, meso pač razarežemo kar doma, kakor ga pač znamo. Vsekakor pa se moram pri naslednji pošiljki mladega mesa ‘zagrebsti’ za kak kos več in ga tako pripraviti večkrat kot zgolj enkrat ali dvakrat letno.
Ob jagenjčku odlično paše mlad v pečici pečen krompirček in ta je tudi tisti, ki ga ob mesu največkrat pripravim. Tokrat ga je zamenjal ekološki sladki krompir s kmetije Avšič. Narežem ga na krhlje in spečem v pečici. Zelo enostavno. Sem si pa tokrat servirala še veliko žlico doma pripravljenega hummusa in malce pikantne rukole in z izborom sem bila res zadovoljna!
Hummus namreč obožujem. In kar srce me boli, ko vidim, da ga ljudje kupujejo v trgovini – čičirikin namaz je tako zelo enostavno narediti tudi doma! Veliko cenejši bo in povsem brez raznih adetivov. Poleg tega lahko sam/a prilagajaš začinjenost in ne glede na to kako pikanten ali blag bo, ne glede na to, ali mu dodaš kumino, mleto rdečo papriko, kurkumo, curry začimbe, suha zelišča ali pa kak dodatek čisto po svojem okusu, doma pripravljen bo zagotovo neprimerno boljši kot kupljen. Vse kar moraš storiti je da dobro kuhano (lahko tudi voženo, odcejeno in sprano) čičeriko zmiksaš z malce tahinija, soli, popra, žlico oljčenga olja in nekaj limoninega soka. Razmerja so povsem odvisna od tvojega okusa in želene gostote hmmusa. Lahko mu dodaš tudi nekaj vode, če ne želiš, da bi bil hummus premasten ali prekisel. Poskusi!
Za eno osebo potrebuješ…
Sestavine:
- 2 manjša kotleta mlade jagnetine
- 1-2 jedilni žlici nasekljanih zelišč (npr. rožmarina in timijana)
- žlička suhega origana
- strok česna
- oljčno olje
- sol in poper
- nekaj žlic hummusa
- srednje velik gomolj sladkega krompirja
- pest sveže rukole
- malce svežih lističev mete
- cvet drobnjaka
Potopek:
Sesekljana sveža zelišča, suh origano, iztisnjen ali fino nariban česen, sol, poper in oljčno olje zmešaj ter z mešanico natri meso in ga v marinadi pusti kakšno uro.
Krompir skrtači (luplejnje ni potrebno), razreži na krhlje, pokapljaj z oljem, začini po okusu in želji, ter na pekaču, obloženem s peki papirjem speci do želene mehkobe. Pri 220 stopinjah bo slabe pol ure več kot dovolj (je pa seveda odvisno od velikosti krhljev).
Ponev segreje, prilij olje in na njem iz obeh strani popeci kotlete. Če so kosi mesa majhni, bo 5 minut na vsaki strani dovolj, da bo meso pečeno, a ne suho. Mesa naj po peki nekaj minut počiva. Ravno dovolj, da pripraviš krožnik.
Nanj naloži hummus in pečen sladki krompir. Dodaj meso, potresi ga s svežimi lističi mete in okusnim drobnjakovim cvetjem. Čez pest rahlo pikantne rukole prilij nekaj kapljic olja, vse skupaj pa serviraj s krhlji limone.