Kvinojini polpetki z olivami in mladimi koprivami

Poznaš tisti občutek ko moraš kosilo narediti praktično iz nič? Ne v smislu povsem od začetka in brez pomoči vnaprej pripravljenih živil, pač pa brez kakšne posebne izbire sestavin. Verjamem, da se s takšnimi težavami tu pa tam zagotovo srečaš, zdaj, ko obiski trgovin niso ravno najboljša ideja pa verjetno še toliko pogosteje.

Res sem vesela in hvaležna vsem poštarjem in GLS-jevcem, ki direktno na dom pridno razvažajo pakete vseh velikosti in vsebin. Me je pa občutek, da bom v obdobju izolacije prihranila nekaj denarja, vsekakor varal. Ker sem več doma sem posledično (še) več za računalnikom kot po navadi in ker ne želim hoditi po trgovinah iščem spletne strani, ki ponujajo dostavo živil na dom. In takrat ne naročim le ’tiste malenkosti’ zaradi katere bi navadno skočila v trgovino, pač pa, ko že ravno kupujem in naročam, v košarici hitro pristane še marsikaj, kar sprva nisem imela namena kupiti. Ne, ne delam nepotrebnih zalog, me pa hitro premamijo različne dobrote, to pa 🙂 Naslednji problem je ta, da res veliko kuham. In čeprav mi, ko bi me videli, ne bi nikoli verjeli, tudi veliko pojem. Zato živil hitro, prehitro zmanjka.

Obiski GLS-jevcev so torej v naših koncih zelo pogosti, včasih pa se vseeno zgodi da pride dan, ko paketa še ni, jesti pa je vseeno treba. Tako sem danes iz shrambe in hladilnika nabrala nekaj stvari, ki niso pokvarljive in zato veliko lažje na zalogi. Poleg tega, da sem naredila hummus (in to iz suhe čičerike, ki sem jo sama skuhala, ne iz kupljene kot to navadno počnem – pač, imam več časa 😉 ) sem pripravila polpetke. Vegetarijanske, ker mi je tudi mesa že zmanjkuje…

Kvinojo imam zelo rada, zato je ta vedno na zalogi. Tokrat je bila odlična osnova za današnje kosilo. Uporabila sem tudi vložene olive, jajce in drobtine (tudi te sem naredila kar sama) in nekaj mladih spomladanskih kopriv. Ta popolnoma brezplačna zelenjava, ki jo lahko nabereš skorajda kjerkoli (jaz sem po svoje koprive odšla ne več kot nekaj korakov stran od hiše) je hkrati ena z vitamini, minerali, rudninami in antioksidanti najbogatejših rastlinic. Skromne koprive so tako vse prej kot to. Že majhna količina je dovolj, da v svoje telo vneseš pester nabor koristnih snovi. Hkrati delujejo razstrupljevalno, kar mi te dni, ko se praktično ‘bašem’ s sladkarijami (kupljenimi- dokler še so in domačimi- ki vedno bodo 🙂 ) to pride še kako prav.

Koprive vsebujejo ogromno beljakov, vsebujejo več kalcija kot kravje mleko, skoraj desetkrat več železa kot špinača, pa baker, magnezij in kalij. So polne vitaminov, sploh vitamina C, ki ga v tem obdobju nujno potrebujem(o).

Koprive lahko uporabljamo surove ali kuhane. Pripravljamo jih kot špinačo, v kremnih juhah, namesto peteršilja v rižotah, testeninah, mesnih ali zelenjavnih polpetih.

Preden se lotiš pravzaprav kakršnega koli kuhanja, naj te opomnim, kako pomemba je higiena rok. Vem, da si navodil o tem kako, s čim in kako pogosto si moraš uivati roke že sit(a), a ko gre za rokovanje z živili, je to še toliko bolj pomembno. Ne samo zdaj, ko se soočamo z novimi virusi, temveč vedno.

Priznam, da včasih nisem nikoi uporabljala razkužil, tudi tekoče milo bolj kot ne redko. To navadno sem v preteklem mesecu močno spremenila. Ker pa imam že tako ali tako na rokah grozno suho kožo, sem se odločila za slovenski proizvod naravnega antibakterijskega gela, zraven pa kupila še super dišečo in skoraj povsem naravno kremico za roke in nohte, ki si jo nanesem po gelu in zaradi katere težav z razpokanimi rokami nimam (več). Če iščeš kvalitetno zaščito rok brez nepotrebnih kemikalij, pokukaj na spletno stran kozmetike Butters. Priporočam!

Sestavine:

  • 85 g kvinoje
  • 30 g mladih koprivinih vršičkov
  • 30 g nasekljanih izkoščičenih oliv
  • pol manjhne sesekjane čebulice
  • 45 g (brezglutenskih) drobtin
  • malce limoninega soka
  • sveže naribana lupinica eko limone
  • sol in poper
  • 1 žlica medu
  • 1-2 jajci*

*odvisno od velikosti. Za optimalen rezultat, jajčno zmes dodajaj sproti in počasi (beri spodaj).

Postopek:

Kvinojo res dobro speri in skuhaj po navodilih. Pazi na primerno količino vode! Kvinoja jo mora po kuhanju skorajda vso popiti. Obdržati mora svojo obliku, saj prekuhana, v gmoto spackana res ni okusna. Če je tekočine po kuhanju preveč jo previdno odlij, nekaj vlaga pa bo kvinoja vskala še med samim hlajenjem. Ko se povsem ohladi, jo z vilico razrahljaj, da ločiš semena. Med tem časom na hitro sopari lističe koprive.

V skledi zmešaj vse zgornje sestavine, razen jajc. Ohlajeno kvinojo, nasekljane koprive, olive, čebulico. Primešašj malce medu in limoninega soka, pa drobtine*, limonio lupinico, sol in poper. Poskusi in prilagodi svojemu okuusu. Ko boš z njim povsem zdovoljen/zadovoljna, v zmes jajca*, ki si jih pred tem razžvrljkala v sposodici. Zmes postavi za nekaj časa v hladilnik. Nato z rahlo vlažnimi dlanmi oblikuj polpete in jih polagaj na krožnik, obložen s peki papirjem. Vrni v hladilnik da se malce učvrstijo.

Polpete peci približno 5 minut na vsaki strani. Seveda na segreti ponvi ter na kakšni kakovostni maščobi.

*glede na vse ostale sestavine, kompaktnost zmesi sproti prilagajaj s primerno količini drobtin in jajc

Za prilogo priporočam kombinacijo kuhanega mladega krompirja in dobro zrelega avokada. Oboje dobiš na ekološki kmetiji Avšič in verjemi, da avokade, ki jih uvažajo, skoraj nikjer ne moreš dobiti bolj okusne (ali pa iamm le jaz srečo z izbiro sadežev? ). Prilogo začini z malce olja, limoninega soka, soli in popra. Limono in olje sem sama nadomestila kar z Morganovim oljčnim oljem z okusom limone. Preprosto obožujem ga in je nakup, za katerega mi nikoli ni žal.

Ob polpetih pa enkratno paše tudi humus. Zakaj ga tokrat ne bi zmiksal/a z nekaj svežimi lističi mladih koprivc? 😉


Dodaj odgovor