Korenčkove palačinke

Za korenčkove palačinke potrebuješ le nekaj sestavin. Lahko si jih privoščiš že za zajtrk ali malce pozneje, kot brunch na kak lenoben nedeljski dan. Prav tako so odličen prigrizek, ki bo kadarkoli v dnevu potešil lakoto in uspešno nadomestil običajen sendvič. Korenčkove palačinke lahko ponudiš samostojno, skupaj z jajčkom, hummusom ali skutnim namazom… namesto rezin kruha pa jih za večerjo grizljaš ob kakšni fini kremni juhici.

Palačinke, kjer seveda v glavni vlogi nastopa korenje, sem si pripravila nekaj dni nazaj, ko v hladilniku nisem imela skoraj nič več zelenjave. Že pri kosilu jo ogromno porabim in to ne gelde na to kaj pripravljam. Moji obroki so navadno tašni, s katerimi bi se zagotovo nasitila dva. Pretežno so sicer precej zdravi in po izbiri sestavin lahki, le količina je močno povečana 🙂

Nisem ena tistih, ki bi za večerjo jedla minimalne porcije ali pa jih celo izpustila. Po velikosti so moje večerje povsem enako velike kot kosila, a so sestavljene pretežno iz zelenjave. Tej včasih dodam pest testenin, ajdovo ali proseno kašo, kvinojo ali nekaj manjših rezin domačega drožastega brezglutenskega kruha.

Za 8-10 palačink…

Sestavine:

  • 2 jajci
  • 1 srednje veliko korenje (cca. 75 g)
  • 25 g kokosove moke*
  • 1 JŽ limoninega soka
  • sveže naribana lupinica polovice bio limone
  • 1 JŽ drobno sesekljanega svežega drobnjaka
  • 1 JŽ nasekljanega koperca (alternativno koromačevega zelenja)
  • 1/4 čž sode bikarbone
  • sol in poper
  • mandljevo mleko (po občutku)
  • kokosovo olje za peko
  • povsem po želji… pa lahko v zmes dodaš še nekaj kurkume, morda mlete rdeče paprike, čilija ali začimbe po svoji lastni izbiri…

*kokosova moka ni enako kot fino mleti kokosovi kosmiči

Postopek:

V sesekljalnik vrzi na večje konce narezan, olupljen korenček in zmiksaj. Dodaj vse ostale sestavine in zmiksaj v gosto zmes. Ta mora biti sigurno veliko gostejša kot za tanke palačinke, v kakršne lahko zaviješ nadev. Mleko zato dodajaj postopoma in po občutku.

V ponev kani zadostno količino maščobe in ko se segreje na njej speci palačinke. Za eno palačinko uporabi dobro žlico pripravljene zmesi.

V ponvi lahko popečeš več palačink hrati, pazi le, da bo med njimi dovolj prostora. Na vsaki strani potrebujejo le kakšni dve minuti. Obrni jih previdno, za ravno kuhinjsko spatulo.

Serviranje: s hrustljavo pečenim jajčkom in rezinami avokada. Oziroma – po želji 😉

Predal v hladilniku, ki je namenjen zgolj zelenjavi, ni majhen. A ne glede na to, kako zelo ga napolnim, mi zelenjave vedno (pre)hitro zmanjka.

Trenutno po trgovinah ne hodim. Včasih mi kaj prinese teta, ki je prodajalka in po službi mimogrede do mene pripelje še stvari, ki ji jih naročim. Res sem lahko srečna in iz srca hvaležna da imam to možnost! Moja teta je res the best. Nikoli ji nič ni težko in vsako uslugo naredi z velikim nasmehom na obrazu.

Sicer pa hrano naročam prek spleta. Predvsem tisto, ki je v njeni manjši trgovini ni. Sveže mleto moko (kruh pečem vsak teden) in ekološko ali pa vsaj domače sadje in zelenjavo. Ravno v tem treutku je nekje na poti moja gajbica svežih sestavin. Do takrat pa se bo potrebno znajti drugače. Pa čeprav s skromnim korenčkom.

Palačinke so rahle, puhaste, a kar precej nasitne. Skupaj z avokadom in ravno prav pečenim jajčkom so naravnost odlične. Avokado sem na srečo imela še s kmetije Avšič. Tam ponujajo čisto majhne, a tako zelo okusne tropske sadeže, da jih drugje kar težko dobiš. Jajčk pa pri meni itak ni nikoli preveč. V trgovini jajc nikoli ne kupujem. Z njimi me navadno zalaga oče, ki jih kupi na eni izmed kmetij. Obožujem frtalje, omlete, vmešana jajca, mehko kuhana in poširana jajca in tista, ‘na oko’ pečena. Sploh če je rob beljaka fino hrustljavo zapečen, rumenjak pa mehak in še napol tekoč. Mmmm…

Dodaj odgovor