Čeprav morda ne izgleda ravno tako, pa je tale jed pripravljena ekstremno hitro. Na mizi bo v prej kot pol ure, zato je idealen obrok kadar nimaš časa ali pa se ti preprosto ne ljubi kuhati.
Hkrati je tale recept primeren za vse tiste, ki želiti jesti dobro, a zdravo. Za vse, ki se ne mislite povsem odpovedati mesu (niti rdečemu ne), a vseeno zmanjšati njegovo količino. Meso sicer ni prav nič škodljivo, takšno je vsaj moje mnenje. Je pa zelo pomembno od kod izvira oziroma kakšno življenje je živela žival. Zato vedno izberem ekološko meso, kar velja predvsem za rdeče meso. Z njim vseeno ni potrebno pretiravati. Sama ga na primer jem, a redko. Obožujem sicer goveje oz. kostne juhe – tiste prave, ki se kuhajo najmanj 8 ur. Rdeče meso še največkrat uživam kuhanega, recimo dvakrat mesečno. Veliko raje imam piščanca, a tu pa tam, je treba poskusiti tudi kaj novega.
Nad mletim mesom dolgo nisem bila najbolj navdušena. Sploh že začinjene mešanice različnega mletega mesa mi nikoli niso bile čisto nič simpatične. Veliko raje kupim le eno vrsto mesa, preverjeno kvalitetno ter brez dodanih začimb, ki lahko hitro spremenijo videz mesa in prekrijejo dejstvo kako sveže v resnici je. Mleto govedino sem imela v skrinji. Malci večji paket sem kupila, ko sem pripravljala mesne kroglice in ker mi ga je nekaj ostalo, sem ga zamrznila. V teh dneh, ko večina gospodinjstev pri svoji kuhi porablja takšne in drugačne zaloge, je zamrznjeno meso prišlo prav tudi meni.
Morda se zdi, kot da je v jedi veliko mesa. Kar zopet ne drži povsem. Del mesa (natančneje polovico) so zamenjali sveži šampinjoni. Gobice so odličen vir vitamina D, ki ga vsi močno potrebujemo. Poleg tega pa vsebujejo še kopico drugih vitaminov, mineralov in antioksidantov. Šampinjoni nimajo izrazitega okusa, zato se lepo kombinirajo s katerimkoli živilom. Zlahka se navzamejo intenzivnejših okusov drugih sestavin, zaradi strukture pa te v tej mešanici zlahka pretentajo, da si namesto v meso pravzaprav zagrizel vanje. Šampinjoni so vse leto zlahka dostopni in so zelo poceni živilo. Ker so v tem mesnem nadevu zavzeli precejšnjo vlogo pa so hkrati še uspešno poskrbeli za uporabljeno manjšo količino mesa.
Skleda je pravzaprav zelo zelo zdrava. Mesa je dokaj malo, vse ostalo pa je zelenjava (in sadje, če upoštevaš, da je avokado pravzaprav sadež 😉 ). In ja, avokada je tukajle kar precej. Sama sem za en večji krožnik porabila kar enega in pol. Ga imam pač tako zelo rada 🙂 Avokado je pravo superživilo saj je poln zdravih maščob, ki jih telo nujno potrebuje (in se jih nikakor ni potrebno bati!) In, če izbereš pravega, je avokado naravnost božanski. Količine pa v tem receptu sploh niso pomembne. Pripravi toliko mesne omake ter toliko avokadovega pireja, kolikor ti je ljubo.
Kar se tiče priloge oziroma tretje glavne sestavine, pa takole – idejo za jed sem dobila na spletu. V originalu je skleda sestavljena iz cvetačnega riža, kar pravzaprav ni nič drugega kot na hitro zmiksana cvetača. Sama sem imela (dober?) namen cvetačo zamenjati za dolgozrnati, bel jasminov riž (ki je, mimogrede eden mojih najljubših). No na koncu sem vseeno pripravila kar riž iz cvetače, saj je bilo riža v shrambi čisto premalo, v hladilniku pa kot nalašč velika glava cvetače, ki je čakala kdaj jo bom končno uporabila. In veš kaj? Čeprav sem imela glede izbire malce pomisleka, sem se odločila povsem prav. Cvetačni riž je bil sočen in okusen, začinjen po mojem okusu (kar seveda zopet prilagodiš sebi). In če bi namesto njega v globok krožnik naložila riž, vsega skupaj niti približno ne bi mogla pojesti sama. Spodnje količine namreč veljajo za eno osebo, zlahka pa nasitijo tudi dva, malo manj lačna osebka 😉
Sestavine:
- 100 g mletega mesa
- 100 g sesekljanih svežih šampinjonov
- rahlo pikantna paradižnikova omaka
- 350 g cvetačnega riža
- 1 limona
- nasekljan peteršilj
- 1 večji avokado
- nasekljana rdeča čebulica
Za paradižnikovo omako…
- 1 JŽ (avokadovega) olja
- 1 – 2 stroka česna, nasekljanega
- 10-15 g suhih paradižnikov
- 100 ml pasiranega paradižnika
- malce nasekljanega svežega čilija ali mletega suhega čilija (neobvezno)
- sol in poper po okusu
Priprava:
Za paradižnikovo omako na olju nežno popraži česen. Nato dodaj sesekljan suh paradižnik, malce soli, sveže mlet črni poper ter po želji malce nasekljanega čilija. Premešaj in kakšno minutko nežno praži, nato pa vsebino stresi v mešalnik oz. sesekljalnik. Na hitro zmiksaj, nato prilij kupljene pasirane paradižnike (ali pelate). Ponovno premiksaj, pripravljeno omako pa nato preloži v manjšo skledico.
Cvetačo nareži na manjše kose, jo vrzi v (očiščen!) mešalnik in z nekaj pulznimi vrtlajaji naseljaj na majhne, po velikosti riža velike koščke.
Na segreto ponev (pomivanje od praženja česna in suhih paradižnikov ni potrebno) dodaj olje in mleto meso. S kuhalnico ga razdrobi na manjše koščke in praži dokler nekoliko ne porjavi. Nato dodaj gobe, praži nekaj minut, da se razpustijo, zmehčajo in morebitna odvečna tekočina, ki jo pri praženju spustijo, izhlapi. Nato prilij omako, premešaj in kuhljaj nekaj minut, da se omaka primerno zgosti. Če se ti zdi potrebno, pri kuhanju dodaj malce vode.
Med tem časom pripravi cvetačni riž ter avokadov pire. Zmiksno cvetačo pretresi v soparnik, pod katerega daš ponev z vrelo vodo. Soparnik pokrij in cvetačo duši toliko časa, da se pregreje ter postane prijetno mehka (a še vedno obdrži obliko riža). Za pire z vilico pretlači dobro zrel avokado. Premešaj ga s sokom polovice limone, žlico nasekljane čebulice in svežim peteršiljem. S soljo začini po okusu.
Vroč cvetačni riž premešaj z sokom druge polovicoe limone. Premešaj jo z nekaj nasekljanega peteršilja in pogumno začini s soljo. Poskusi in prilagodi okusu.
V skledo pretresi cvetačni riž ter ga serviraj s pripravljeno mesno omako ter avokadovim pirejem. Po želji potresi še z nekaj nasekljane rdeče čebulice.
V zadnjih tednih smo tolikokrat slišali kako pomembno je umivanje rok in to povsem drži. Sploh pri pripravi hrane. Če si želel/a kupiti antibakterijski gel, si verjetno iskal/a zaman. Ljudje smo ob začetku izbruha novega virusa hitro vse pokupili, kar ga je še bilo, pa smo morali prepustiti zdravstvenim delavcam, ki ga resnično potrebujejo. Vseeno je razkuževanje rok priporočljivo tudi za vse tiste, ki smo po navodilih države pridno doma. Sama sem izbrala antibakstreijski gel Butters. Ker gre za kozmetični izdelek, ga še vedno lahko brez težav kupiš (kot vidim, je trenutno celo v akciji!) Seveda ga naroči preko spleta, ker kako drugače danes niti ni priporočljivo.
Ti pa toplo priporočam da ne glede na to, kateri gel uporabljaš (ali si pač le toliko bolj natančno in pogosteje umivaš roke z milom) priskrbiš eno fino kremico, ki bo poskrbela, da tvoje roke ne bodo povsem izsušene in popokane. Kozmetike sicer ne kupijem ravno pogosto. Prisegam na nekaj osnovnih zadevic, med katerimi je tudi krema za roke, saj se ne glede na trenutno situacjo tudi sicer spopadam z suho kožo in razpokanimi dlanmi (sploh pozimi!). Moje zadnje odkritje je krema iste znamke, ki jo omenjam zgoraj, ki vsebuje naravne sestavine kot so karitejevo maslo, mandlejvo in jojobino olje, keratin in propolis. Primerna je tako za roke kot nohte, najbolj pa mi je všeč to, da jo doziraš na pritisk.
Pa še to: to ni reklama za kozmetične proizvode, pač pa topel nasvet za ohranjanje higiene, zdravja in lepe kože, ki ga bodo zagotovo veseli vsi, ki tako kot jaz veliko kuhajo, si močijo roke in posledično trpijo zaradi vse preveč razpokanih rok.