Preprosta zelena zelenjavna kremna juhica

Včasih sem bila bolj ‘pridna’ in sem juhe kuhala pogosteje. Sploh v zimskem času in sploh zvečer. Večerje so pri meni še vedno tople, le juha je redko na meniju. Če že, potem v obliki enolončnice, ki ji dodam nekaj polnovrednih riževih rezancev, jo na koncu pogumno prelijem z oljčnim oljem ter pokapljam s slanim tahinijem. Sicer pa še največkrat pridejo na vrto rižote.

S kremnim juham pa smo letos bolj… tako-tako 🙂 Ne vem zakaj, saj jih imam blazno rada. Tudi priprava je bolj enostavna kot za ražene žitne jedi. Pri kremni juhi namreč ni pomembno kako ‘lepo’ narežeš zelenjavo, saj jo na koncu tako ali tako spasiraš v kremno zmes. Pri rižoti je estetika malce bolj pomembna. Sploh če ti ni vseeno kako izgleda hrana, ki jo neseš v usta 😉

Zadnjič sem se po dolgem času oglasila na kmetiji Avšič. Nisem si mislila da bodo v tem letnem času imeli na voljo toliko različne sveže ekološke zelenjave! V tem času vsa seveda ni njihova, nekaj je uvožene, a vseeno preverjeno ekološke. Tako sem se hitro znašla s polno košarico različnih vitaminov polnih živil. Brokoli, por, koromač, bučke, stebelna zelena, ki jo mimogrede naravnost obožujem! In to je praktično vse, kar potrebuješ za okusno gosto kremno juho. Še nekaj olja, malce začimb in pest zamrznjenega graha. Nobenega krompirja, nobene smetane. Slednjo sicer čisto na koncu lahko dodaš krožniku tople zelenjavne juhice, tako, za piko na i. Verjamem da bi prav lepo zaokrožila celotno sliko. Tako vizualno kot gurmansko. Jaz sem se seveda zopet malce poigrala 🙂 Če je že juho tako enostavno pripraviti, zakaj ne bi naredila še nekaj ‘za zraven’. Na kmetiji sem vzela tudi vrečico sončničnih semen. Te sem za nekaj ur namočila, nato pa z oljem, limono, vodo, soljo in malce naribanega česna zmiksala v gosto ‘vege kislo smetano’. Zakaj pa ne? 😉

Sončnična semena so bogat vir E-vitamina, polna so beljakovin in številnih mineralov. Sama nanje kar malce pozabljam, čeprav so lahko prav krasen dodatek npr. testeninam ali solatam, še posebaj če so malce popečene. Iz njih pa lahko narediš tudi preprost in zdrave slane namaz (s kopercem, čemažem ali le s semeni), jih namesto pinjol uporabiš pri pripravi zeliščnega pesta. Sončnice lahko uporabiš kot sestavino domače granole ali sladek namaz, s katerim prav prijetno popestriš toplo skledo ovsenih kosmičev.

Na to, kako okusna bo juhica, pa močno vpliva tudi izbira posode. Ne verjameš? Tudi jaz nisem! Vse dokler del kuhinjskih posod zamenjala za emajlirane. Emajl je pravzaprav neke vrste steklo, zato je kuhanje v taki posodi zelo zdravo, poleg tega pa veliko okusnejše. Živila, pripravljena v emajlirani posodi (moja je vrhunske znamke Riess) obdržijo ves okus in verjamem da tudi veliko več vitaminov in mineralov.

Škoda bi bilo, da zpravljaš denar za ekološko pridelana živila – zelenjavo, pa tudi jajca, meso in ribe, če jih nato ‘uničiš’ v nekvalitetnih, starih, spraskanih in včasih zaradi tega celo strupenih posodah. Namesto da ponvice menjaš vsake dva meseca, raje investiraj v nakup kvalitetne posode in verjemi da ti ne bo žal. Na voljo je več različnih materialov, ki zagotavljajo ekonomično in zdravo kuhanje. Mene je prepričal emajl, sploh za to, ker je takšna posoda praktično neuničljiva in zato večna.

Sestavine:

  • 2 JŽ avokadovega olja*
  • 45 g pora
  • 1 strok česna
  • 125 g stebelne zelene (brez listov)
  • 125 g koromača
  • 85 g brokolija
  • 200 g bučke
  • 75 g zamrznjenega graha
  • 450 ml vode ali zelenjavne osnove

*avokadovo olje je super, ker tudi segreto na visoke temperature ne postane škodljivo. Seveda lahko uporabiš tudi oljčno olje ali še bolj, kombinacijo oljčnega olja in masla.

Sončnična ‘vege’ kisla smetana…

  • 50 g sončničnih semen
  • 75 ml vode
  • 10 ml limoninega soka
  • 10 ml oljčnega olja
  • malce fino naribanega česna
  • velik ščep soli

Postopek:

Vso zelenjavo dobro operi in nareži.

Posodo z oljem rahlo segrej, nato pa na njen nekaj minut med stalnim mešanjem praži por, da uvene. Por med mešanjem soli, nato pa mu dodaj stebelno zeleno. Čez minutko še koromač in brokoli ter fino nariban (ali nasekljan) strok česna. Ne pozabi mešati, da se okusi enakomerno nežno popražijo in povežejo. Vsakič ko dodaš novo zelenjavo, v lonec vrzi še ščepec soli. Zelenjavo praži nekaj minut, nato dodaj bučke in zamrznjen grah.

Pokrij, pusti da se nekaj minutk vse lepo poduši, nato pa zelenjavo zalij z vročo zelenjavno osnovo ali vodo. Povišaj temperaturo in ko juha zavre, temperaturo znižaj in nežno kuhaj dokler se vsa zelenjave ne zmehča.

Spasiraj jo s paličnim mešalnikom, za minutko vrni na štedilnik, premešaj, poskusi, začinjenost prilagodi svojemu okusu, nato pa postrezi.

Dodaš lahko malce kisle smetane, jogurta ali sončnične ‘kisle smetane’. Vse skupaj prelij še z nekaj kapljic oljčnega olja, potresi z izbranimi semeni, svežimi ali suhimi zelišči ter začini s sveže mletim črnim poprom.

Sončnična ‘vege kisla smetana’…

Sončnične za nekaj ur namoči v vodi z nekaj kapljic limone. Nato semena skozi cedilo splakni pod tekočo vodo. Vrzi jo v sesekljalnik/mešalnik, na hitro zmiksaj ter dodaj š vse ostale sestavine. Ko po miksanju dobiš gosto gladko zmes, poskusi ter prilagodi svojemu okusu. Morda potrebuješ več slanosti, kisline ali pa vode, s katerimo okus hitro malce omiliš.

Dodaj odgovor