Mesne kroglice na jogurtovi omaki s tahinijem

Priznam. Kar nekaj časa nisem hotela jesti rdečega mesa. Tako kot mnogi sem bila prepričana, da ta ni ravno najboljša izbira. Pa sem se motila! Če izbereš pravo meso, z znanim poreklom in ekološkim načinom kmetovanja, ti je telo lahko le hvaležno. Nekateri (predvsem vegani) se boste nad tem zgražali, a nič zato. Vsak naj dela po svoje in v skladu s tistim kar misli, da je zanj najprimernejše. Nismo vsi za vse 😉

In ker tudi jaz dolgo nisem jedla rdečega mesa, sem se, kadar sem si mesa zaželela, obrnila na piščanca. Mesa nikakor ne jem vsak dan, vsaj enkrat ali dvakrat tedensko pa zagotovo pride na vrsto. Več let sem prisegala na piščančje fileje, nakar sem ugotovila, da so drugi deli piščančjega mesa veliko okusnejši. Temnejše meso, pečeno na kosti, v sebi zadrži vso sočnost in okus. Najraje imam piščančja bedra- zgornji in spodnji del, sploh ni pomembno. Pečenemu na štedilniku navadno odstranim kožico, zadnje čase pa ga veliko raje pečem v pečici, kjer ta postane tako hrustljava in okusna, da bi jo bilo greh zavreči. Sploh če je natrta s kakšnimi finimi začimbicami.

Nazaj k rdečemu mesu. Natančneje h govedini. Jedla sem jo le občasno, kuhano, v domači goveji juhi. To sem pred kratkim začela pripravljati tudi sama (do sedaj sem se vedno povabila kar k mami 😉 ). Kuham jo iz kosti in tako pripravim kolagensko kostno juho, ki je blagodejna za kar nekaj mojih težavic. Za črevesje, kosti in sklepe, čeprav je tista prava kostna juha (ki jo mimogrede kuham vsaj 12 ur) balzam za marsikaj. Pečeno goveje meso zaenkrat še ni na mojem meniju. Verjetno zato, ker se bojim, da mi bo namesto sočnih zrezkov, uspelo pripraviti le izsušeno pečeno meso.

Sem se pa pred kratkim navdušila nad govejimi jetrcami. Resno! No, na te se še vedno povabim domov, saj mami zares pripravi najboljše. Z veliko rdeče čebulice- mmm… Božansko! Še pred enim letom si ne bi mislila, da bom kdaj jedla jetrca. Nikoli jih nisem marala, že samo vonj pražnja mi je smrdel. Sem si pa letos, ravno zaradi kostnih juh, naročila velik paket ekološke govedine. In ker so bila vmes tudi jetrca, sem jim dala priložnost – in mi žal. Mlado meso, vzrejeno v Sloveniji, pašeno na travnikih v neokrnjeni naravi, brez hormonskim dodatkov. No, takšno meso je tisto pravo. Jetrca pa so najboljša stvar za kri in ja, za jetra. Moje telo pa to trenutno potrebuje.

In sedaj mleto meso. Hmmm… Kot majhna sem ga sicer jedla, a le v klasičnih domačih polpetih. Pa morda v šoli v kaki omaki za špagete. Čevapčičev nikoli nisem imela rada, deloma tudi zato, ker nikoli nisem vedela kako sveže je meso v resnici in v kolikšni meri so le začimbe tiste, ki jih naredijo ‘okusne’.

Sem pa na spletu naletela na zanimiv recept. Za preproste mesne kroglice. Ali polpetke. Servirane na jogurtovi omaki s tahinijem. Zato sem kupila, brez skrbi, ekološko mleto govedino in se to nedeljo lotila dela. Pravzaprav se je priprava začela že v soboto zvečer, saj je fino, da zmes za polpete čez noč počiva in se tako okusi res dobro prepojijo. Predhodna priprava sicer ni nujna, jo pa priporočam.

Pri peki polpetov je pomembno, da jih na vsake nekaj minut obračaš in s tem preprečiš, da bi se na eni strani prehitro prepekle, na sredini pa ostale še surove. Večkratno obračanje bo mesne kroglice ohranilo sveže, iz vseh strani pa bodo pečene povsem enakomerno.

Ko je pečeno meso pusti nekaj minut počivati. Lahko jih na rahlo prekriješ z alu folijo če te skrbi, da se ne bi prehitro ohladile. Po peki je meso nekoliko zakrčeno s počivanjem pa sprotsti vse svoje okusne sokove in šele takrat postane zares sočno in okusno.

Naredila sem 8 manjših polpet. Polovico naj bi jih prihranila za naslednji dan, ko zaradi daljšega delovnika ne bom jedla doma in bom morala kosilo nesti s seboj v službo. Proti mrzlemu mesu nimam nič, sploh če ga razrežem ter vržem v pisano solato, ki ji dodam še nekaj drugih okusnih sestavin. Tako sem za jutri že pripravila radič z motovilcem, koščki polovice avokada, nekaj žlicami (doma pripravljenega) humusa in makaroni. Tudi hladne testenine mi v takšni kombinaciji nikakor ne zdijo slaba izbira. Naredila sem tudi že preliv, povsem enostavnega, iz limone, oljčnega olja in soli ter na ponvi popražila bučna semena, s katerimi bom tik pred zdajci potresla bogato solato. Zdaj pa mi manjka le še ena stvar – mesne kroglice. Zakaj? Ker mi jih pač ni uspelo prihraniti za jutri 😉 Resda sem zaradi trenutno kar malce preveč sita in mi verjetno ob mesnih kroglicah, lončku kremaste omake in krožniku pinjol, ki sem jih sproti pogumno dodajala mesnim kroglicam (res noro dobro pašejo zraven), ne bi bilo potrebno pojesi še kupa v kostni juhi kuhane prosene kaše. Ta je bila sicer res odlična priloga današnjemu receptu, brez težav pa jo lahko zamenjaš za riž, pire krompir, kvinojo ali pa jogurtovo pomako pomažeš s kakšnim finim, sveže pečenim kruhom.

Količina: 6-8 mesnih kroglic (odvisno od velikosti)

Sestavine:

Za mesne kroglice…

  • pol rdeče čebule
  • 225 g ekološke mlete govedine
  • 1 majhno jajce
  • 35-45 g (brezglutenskih) drobtin*
  • 1 strok česna
  • 2 JŽ nasekljanega peteršilja
  • četrtino čž sode bikarbone
  • pol čž mlete kumine
  • pol čž soli
  • poper
  • avokadovo (ali oljčno) olje za peko**

Za jogurtovo omako…

  • 100 g čvrstega, še bolje grškega jogurta
  • 15 g tahinija
  • 1 JŽ limoninega soka
  • ščepec mlete kumine
  • 1 fino nariban česen
  • sol in poper (po okusu)

Dodatki…

  • pest pinjol (rahlo popraženih na suhi ponvi)
  • nekaj jagod granatnega jabolka
  • nasekljan peteršilj

*brezglutenske drobtine lahko narediš tudi sam/a, tako kot sem jih naredila jaz. Na zraku ali v pečici na nizki temperaturi dobro posuši nekaj kosov kruha, nato jih zmelji v mikserčku. Narejeno.

**pri visokih temperaturah najraje uporabljam avokadovo olje. To je namreč resnično odporno in brez težav prenese vročino. Pri tem ne postane škodljivo ko se to zgodi pri mnogih drigh vrstah olj. Ekološko avokadovo olje lahko dobiš v bolje založenih trgovinah. Sama sem ga kupila že na večih koncih, nazadnje pa v trgovini Kalček.

Postopek:

V mikserčku sesekljaj čebulo. Nato jo stresi v cedilo in s hrbtno stranjo žlice iz nje iztisni sok. Pretresi v večjo skledo in dodaj mleto meso, drobtine, česen, jajce, kumino, sesekljan peteršilj, sodo bikarbono ter sol in poper. Z obema rokama res dobro premešaj (zgneti) vse sestavine. Pokrij s prozorno kuhinjsko folijo in postavi za nekaj ur v hladilnik, še bolje pa kar čez noč.

Za omako dobro zmešaj vse sestavine dokler ne dobiš povsem gladke omake. Poskusi jo in začinjenost prilagodi svojemu okusu.

Iz zmesi oblikuj kroglice. Vzemi del zmesi, jo v roki zopet zgneti, nato pa med dlanmi oblikuj kroglico. To narahlo spošči z dlanjo. Kroglice polagaj na peki papir.

Ponev za žar dobro segrej. Prilij olje in na njem iz obeh strani popeci kroglice. Po potrebi jih s spatulo (ravno žlico) še malce potisni ob podlago. Čas peke je odvisen od temperature in velikosti (debeline) mesnih polpetk. Vse skupaj pa za vse skupaj ne bo potrebnih več kot 10 minut. *

Kroglice preloži na krožnik, rahlo prekrij za lu folijo in pusti, da meso počiva približno pet minut.

Kroglice nato naloži na pripravljeno jogurtovo omako, potresi z rahlo popraženii pinjolami, nasekljanim peteršiljem, za orientalsko piko na i pa še z nekaj jagodami granatnega jabolka.

Kroglice uživaj z rižem ali katerim drugm žitom ali preprosto s svežim domačim kruhom.

*nekateri imajo raje še nekoliko rožnato govedino, za druge more biti meso vedno dodobra pečeno. Za najboljši okus vseeno pazi, da meso ne bo ali presurovo ali pa že povsem izsušeno.


Ker vnaprej pripravljena hrana (doma pripravljena seveda), v današnjem hitrem tempu pride še kako prav, ti toplo priporočam, da recept podvojiš in še nepečene polpetke zamrzneš. Preprosto jih položi med manjše kose peki papirja, da se ne bodo zlepile skupaj ter shrani v neprodušno zaprti vrečki. Dan preden jih nameravaš pripraviti, jih iz zamrzovalnika prestavi v hladilnik, da se počasi odtalijo, nato pa le še speci.

Za konec pa le še informacija o serviranju. Ker pogosto dobivam vprašanja o tem, kje sem kupila krožnike, skodelice in raznorazne skledice, naj ti tokrat odgovorim že kar takoj, velja? Manjši skledici in zanimiva (in zeloooo praktična) odlagalna žlica, ki jo lahko uporabljaš za kuhalnico ali pribor so iz trgovine 1001 dar. Vsi trije krožnike – velik, globok in tisti malo manjši pa so iz avstrijske Ikee 🙂

Dodaj odgovor