Veganski parmezan iz brazilskih oreščkov (in brezglutenski špageti z oljčnim oljem, pečeno cvetačo in belim fižolom)

Hrustljavi oreščki so ena krasna zadevica. Enostaven prigrizek, ki ti sredi dopoldneva da dovolj energije da zdržiš še tisto uro ali dve, preden lahko končno oddideš domov in skuhaš nekaj toplega. Odlični so tudi zvečer, ob kakšen dobrem filmu. Namesto čipsa in smokijev na primer.

Vseeno pa z njmi ni dobro pretiravati. Tako kot pravzaprav z nobeno stvrajo. A je težko. Verjamem (vem!) da nisem edina, ki ko enkrat odpre vrečko oreščkov (ali česarkoli drugega), jo pač ‘mora’ izprazniti. Tu pa tam s tem ni čisto nič narobe, vseeno pa so oreščki bolj dodatek kot samostojna (glavna) jed.

Sploh če niso namočeni. Surovi oreški namreč znajo biti precej težki, sploh če je tvoje telo bolj občutljivo. Tudi presne sladice po mojem niso ravno najboljša izbira, sploh če so narejene iz starih, žarkih, s pesticidi onesnaženimi oreščki. Zato, ko gre za oreščke, v večini primerov kupujem ekološke. In če se le spomnim, jih pred uporabo čez noč namočim, da postanejo lažje prebavljivi in da z namakanjem zbudim vse njihove speče hranilne sestavine. Namočeni res da ne hrustajo tako zelo, so pa veliko bolj zdravi. A kaj ko na to pogosto pozabim oziroma ‘napada’ na majhne zalogajčke ne načrtujem naprej. Ker pa oreškov vseeno ne jem tako zelo pogosto, oziroma jih uporabljam bolj kot ne kot dodatek drugim jedem, se tolažim, da si s tem ne delam prevelike škode 😉

This image has an empty alt attribute; its file name is 3-1-768x1024.jpeg

Rada imam mandlje in lešnike. Arašidov ne maram (z njimi imam zelooo slabe izkušnje!), orehi ja, a občasno. Bolj kot domači orehi so mi žal všeč tisti uvoženi, ameriški pekan orehi. Veliko slajši so in vsaj za želodec blažji. Zelo dolgo pa nisem marala brazilskih oreškov. Potem pa sem jih, kar naenkrat, ne vem kdaj, vzljubila. Ekološki so resda nekoliko dražji, a za občasno razvajanje si jih z veseljem privoščim.

Brazilski oreščki so eden najboljših virov selena (čeprav to ni edino kar se dobrega skriva v njih). Selen pa je ključen za lepe in zdrave nohte, lase in kožo. Torej so brazislki oreščki zagotovo orešček za lepoto 😉

Najraje jih imam v kombinaciji z banano. Nekaj namočenih oreščkov in banana. Super in enostavna kombinacija. In zdrava, hranilna malica. Sicer pa brazilske oreščke še največkrat res uporabljam kar povsem surove. Le rs kuhinjskim papirnatim servietom jih malce obršem, grobo sesekljam in dodam solatam ali z njimi potrese razne žitne jedi. Z njihovo pomočjo sem nekoč naredila res okusno drobnjakovo omako, tokrat pa neke vrste posip (veganski parmezan), ki sem ga uporabljala kar nekaj dni. Na solati, pečenih jajcih in kot posip na testeninah. Skupaj s še nekaj sestavinami sem jih preprosto vrgla v mikserček in v minutki je bil posip že pripravljen.

This image has an empty alt attribute; its file name is 4-1-768x1024.jpeg

Vegani v svojih receptih pogosto uporabljajo aktivirane kvasne kosmiče, ki imajo (menda) okus po siru. Zato bi se takšni kosmiči v tem receptu zagotovo dobro počutili. Osebno me aktivirani kvasni kosmiči (še) niso prepričali. Poskusila jih resda nisem, sem pa prebrala kar nekaj negativnih stvari o njih, predvsem iz vidika ranjenega črevesja, zato morda zame vseeno ne bi bili najbolj primerni. Morda pa se kdaj zanje vseeno odločim. Seveda boš o tem preko kakšnega recepta zagotovo obveščen/a tudi ti 😉 Do takrat pa bo moj veganski parmezan ostal brez ‘sirnega’ priokusa.

Sestavine:

  • 65 g brazilskih oreščkov
  • 1 strok česna
  • 1 čž fino naribane bio limonine lupinice
  • 1 čž drobno sesekljanega peteršilja
  • sol

Postopek:

Vse sestavine vržeš v mikserček in s pulznimi vrtljaji miksaš toliko časa, da nastane tako grob ali fin posip kot želiš.

Z vrtljaji vseeno ne pretiravaj, sicer se bo vse skupaj spremenilo v pasto 😉

Nasvet, pa čeprav neobvezno: naribano limonino lupinico in sesekljan peteršilj pred miksanjem pusti nekaj časa počivati, dase malce izsušita. Za hiter rezultat ju pretresi na krožniček ter ga postavi na radiator. Rahlo izsušeni sestavini v posipu ne bosta ustvarili vlage in posip bo dalj časa svež.

Te zanima še recpet za testenine? Čisto enostaven je in zelo okusen. Sploh z ‘brazilskim’ parmezanom 🙂

Za eno osebo…

Sestavine:

  • 65 g špagetov (po potrebi brezglutenskih- moji so mešanica riževe in čičerikine moke)
  • oljčno olje
  • strok česna
  • sol
  • 120 g pečene cvetače*
  • vložen bel fižol (ekološki, vložen v kozarcu ne pločevinki)
  • limonin lupinica
  • svež peteršilj

*pečeno cvetačo pripraviš tako, da cvetačo raztrgaš na posamezne, manjše cvetove, preliješ z 1 žlico oljčnega olja in 1 žlico limoninega soka ter potreseš s soljo. Z rokami premešaš in razporediš po pekaču, obloženem s peki papirjem. Pečeš približno 20 minut na 200 stopinjah.

Postopek:

V velike loncu vrele in rahlo osoljene vode skuhaj špagete. Na ponvi segrej oljčno olje, dodaj fino nasekljan česen in ščep solo in na nizki temperaturi segrej, da česen zadiši. Dodaj odcejene testenine (malce vode prihrani), premešaj, dodaj fižol, naribano limonino lupinico ter malce peteršilja. Po potrebi dodaj nekaj kapljic vode, v kateri so se kuhale testenine. Vmešaj pečeno cvetačo, premešaj in serviraj. na koncu pa testenine seveda postresi z nekaj žlicami posipa iz brazilskih oreškov.

Recept je nastal v sodelovanju s trgovino Kalček in oljčnim oljem Morgan.

Dodaj odgovor