
Očitno se mu tudi jaz nisem mogla izogniti. Prehladu namreč. Letošnji začetek leta je bil res v znamenju številnih viroz, ki so se seboj prinesle različne težave. Od glavobolov in vročine do nadležnega smrkanja in utrujajočega kašlja. V naši družini so se s takšnimi in podobnimi težavami srečali že vsi, zato je bilo le še vprašanje časa, kdaj bo viroza doletela mene.
Pa se je začelo. Z glavobolom, ki mu je sledil zamašen nos in ko se je ta pričel čistiti, se mu je pridružil še kašelj. Grozovit kašelj. Kašelj, kakršnega že dalj časa nisem imela. Napadi kašlja, ki so (ponovno) pozvročili glavobol in marsikatero neprespano noč. V zadnjem tednu sem pojedla toliko protibolečinskih tablet (pa sem sicer ena tistih, ki ne vzamejo tablete takoj, ko začutijo najmanjši napad bolečine)ter, predvsem ponoči, ko je bilo najhuje, polizala toliko pastil, ki so (na bi) vsaj malo omilile dražek kašelj ter pekoče žrelo. Hecno, a kašelj se je (se, ker še vedno nisem povsem ok) najbolj dodatno okrepil po jedi. Ko sem se fino najedla sem najprej vsaj eno uro kašljala ko nora, preden se je vse skupaj vsaj malce pomirilo. Hmmm…

Na srečo, pa nisem imela vnetega žrela in s tem tudi bolečin pri požiranju hrane ne. Kljub slabemu počutju sem imela velik apetit, morda še večji kot sicer. Ali pa sem več jedla zato, ker sem cele dneve ležala v postelji in se tudi s tem malce kratkočasila? Kakorkoli, dober apetit je v času bolezni super, saj imaš tako več moči in več šans, da premagaš nadležen prehlad.
Je pa res, da nisem imela moči (niti volje) prav tolgo stati za štedilnikom. Tako sem pridno porabljala že pripravljene zamrznjene doma pripravljene obroke (še sreča da kdaj pa kdaj skuham še kaj za v skrinjo) in se pustila razvajati mamičini kuhariji.


Zajtrki so bili tako zelo enostavni. Kruh z maslom in medom se mi je zdel še najboljša ideja. Vsaj toliko sem se potrudila, da sem medu primešala fino nariban ingver, mlet cimet, malo c-vitamina v prahu (ali nekaj kapljic limone), kakšn strt klinček, malce strtega cvetnega prahu in nekaj kapljic propolisa. Vse za zdravje! No, da ne bom delala krivice, tudi sicer je ta mešanica odlična – priporočam vsako jutro eno žličko, za preventivo 😉
Zato sem bila še toliko bolj vesela, ko sem se začela počutiti malce bolje. Za ‘nagrado’ sem si po zajtrku po dolgem času privoščila še en, dodaten zajtrk. In se v kuhinji zopet malce poigrala.
Proseno kašo imam tako ali tako zelo rada. Najraje jo pripravim tako, da kuhano vmešam v še vročo čežano, dodam začimbice in suhe brusnice ter vse skupaj potresem z nasekljanimi lešniki, orehi, kokosom ali pač nečim, kar je v tistem trenutku pri roki. Tokrat jabolk nisem imela, samo proso pa je, če smo iskreni, precej pusto in dolgočasno. Zato… zato sledi recept za zelo okusno kašo, kuhano v mandljevem mleku z dodatkom vanilije in medu (nujno, saj veš, za grlo 😉 ), ki sem ji primešala eno najboljših in hkrati najbolj zdravih marmelad, potresla z mandlji in pistacijo ter dodala še žlico okusnega mandljevega masla. Ker je fino kremasto in ker vsebuje polno zdravih maščob in beljakovin.


Za en dokaj nasiten zajtrk potrebuješ…
Sestavine:
Za kašo…
- 100 g prosene kaše
- cca. 350 ml nesladkanega mandljevega napitka*
- ščep prave burbonske vanilije v prahu
- cca. 1 žlico medu
*količina je zgolj okvirna, tekočino dodajaj po občutku ter glede na to kako kuhano proso želiš ter ali želiš na koncu gostejšo ali redkejšo kašo
Dodatki…
- nekaj žlic borovničevega džema**
- nekaj narezanih belih mandljev
- nekaj nasekljanih, neslanih pistacij
- jušno žlico mandljevega masla***
- malce medu (po želji)
**o izbiri džemov oz. marmelad, si preberi čisto na koncu tokratne objave
***izbrala sem belo mandljevo maslo, torej maslo, narejeno iz predhodno oluščenih oreščkov. Izbereš lahko tudi maslo iz celih mandljev ali pa takšno z dodatkom cimeta

Postopek:
Če iz kaše želiš odstrniti kar čim več snovi, ki grenijo in ovirajo prebavo jo čez noč namoči v vodi, ki si ji dodal/a malce limoninega soka, sicer ta korak izpusti. V obeh primerih proso pred kuhanjem pretresi na večje cedilo in dobro speri pod tekočo vodo. Proso nato skuhaj v mandljevem napitku do želene mehkobe. Če želiš redkejšo kašo, dodaj več tekočine, sicer manj. V primeru da imaš v hladilniku že nekaj na vodi kuhane prosene kaše, jo v mandljevem mleku le še pogrej. Med kuhanjem kaši dodaj ščep prave burbonske vanilije, ko je kaša pripravljena pa jo rahlo ohladi preden vanjo vmešaš med. Količino sladila prilagodi svojemu okusu.
Kaši dodaj borovničev džem (če želiš zares vročo jed, lahko džem v kozici na še hitro preveš – zajtrk bo tako le še boljši), potresi z narezanimi mandlji in pistacijo, dodaj veliko žlico kremastega mandljevega masla ter po želji prelij še z malce medu.
Premešaj. Uživaj.
*oreščki so veliko bolj zdravi in lažje prebavljivi če jih pred uživanjem za nekaj ur namočiš v vodi. Oreščke speri in nato uporabi. Mandlji se bodo po namakanju lepo olupili in zaradi kožice zagotovo ne bodo več grenki. Prav tako bo iz pistacije spolzela njena notranja kožica. Tudi če nimaš neslane pistacije, ne skrbi, z namakanjem se sol popolnoma izniči. Če so ti ljubši hrustljavi oreščki, pa namakanja ne priporočam. Povsem surovi namreč hrustajo bolj.


Še nekaj o izboru marmeladu. Za borovnice že vsi vemo, da so pravo pravcato superživilo, kajne? Okusne majhne temno vijolične jagode, so polne antioksidantov (da bomo le še bolj zdravi), vitaminov in mineralov. Poleg tega so neverjetno okusne. In če misliš, da temu ni tako, ko gre za marmelado, za katero vsi vemo da je navadno polna sladkorja, naj ti povem, da je ta, ki jo vidiš na fotografijah, izjemno okusna tudi brez ščepca belih kristalčkov. Slajena je namreč zgolj z jabolčnim sokom, ki je poleg borovnic tudi edina sestavina marmelade, ki sem jo tako kot vse ostale sestavine kupila v ekološki trgovini Kalček. Ne spomnim se ali so imeli še kakšen drug okus ali ne – naslednjič zagotovo preverim 🙂
Če v tem trenutku v svojo vročo jutranjo kašo nimaš možnosti primešati ravno te marmelade, nič hudega. Lahko izbereš katero drugo, glej le, da bo vsebovala čim manj sladkorja in čim višji sadni delež. Ne glede na to ali bo borovničeva, malinina, slivova ali jagodna.
Seveda pa greš lahko še korak dlje in si namesto kupljene priraviš kar svojo. Sveže ali zamrznjeno jagodičevje počasi segrej, z vilico grobo pretlači in kuhaj, dokler se ne zgosti. Rahlo ohlajeni marmeladki po želji primešaj poljubno slaadilo (med, agavo, datljev ali javorjev sirup), če želiš gostejšo in z omega 3 maščobami poln sadni džem pa še žličko chia semen.
