Ekstra čokoladni muffini, brezglutenski in veganski

Včasih pač potrebuješ dozo sladkega. Ne. Popravek. Včasih pač NUJNO potrebuješ dozo nečesa ČOKOLADNEGA! Čokolada je ena izmed stvari, za katero ima večina ljudi isto mnenja. Preprosto božanska ja. In pustimo zdaj to, kakšna je – naj bo mlečna, temna ali bela (ki sicer sploh ni čokolada)… zagotovo obsataja takšna, na katero si nor/a tudi ti. Čokolada je tudi ena izmed stvari, ki jo lahko uživaš v praktično kakršnikoli obliki. Kot hladno čokoladno mleko, vročo čokolado, v torti, pecivu, pudingih, moussih, v sladoledu… Ali preprosto – kot košček (bodimo iskreni, vsaj eni tablici!), kjer je sama po sebi povsem zadostna in ne potrebuje nobene dodatne obdelave.

Je pa pri čokoladi (in pozneje čokoladnih sladicah) tako kot pri masikateri drugi hrani. Močno se razlikuje v sestavinah, okusu in kvaliteti. Lahko je povsem osiromašena, polna dodatkov, mleka (ali še slabše mleka v prahu), sladkorja, nekvalitetnega, s pesticidi polnega kakava… Ali pa obratno – visoko kvaliteten, morda celo ekološki kakav za čokoladen proizvod, ki vsebujej občutno manj sladkorja (ali pa belega zamenja eno izmed bolj zdravih sladil). Ti so seveda zato tudi dražji, a vsaj za bolj prefinjene brbončice veliko okusnejši. Zares kvalitetna čokolada ne vsebuje praznih kalorij – še več – telo oskrbi z veliko mero magnezija in zdrave energije.

Hecno, a ravno kvalitetna tablica, ki vsebuje zgolj zdravo sladilo, kakav, kakavovo maslo in morda ščepec prave vanilije, marsikomu ni tako ljuba kot njene mlečne različice. A to je stvar okusa, predvsem pa navade. Zase vem, da sem kot otrok oboževala tisto najbolj znano, v vijoličen papir zavito mlečno čokolado. Poleg prav tako znane slovenske različice, ki prihaja iz našega, Gorenjskega konca, je bila pravzaprav edina, ki je bila na voljo. Tekom let se mi je okus precej spremenil. Še vedno obožujem čokolado in si brez nje pravzaprav ne morem predstavljati življenja, a, odkar sem prvič poskusila tablico temne čokolade, na mlečno niti pomislim ne več. Temna mi je resnično veliko ljubša. In dejansko ima okus po čokoladi in ne po mleku, v katerega so mimogrede zamešali nekaj kakava. In čeprav se tudi tablice temne čokolade močno razlikujejo, sem našla nekaj takšnih, ki so mi zares ljube. In verjemi, poskusila sem jih kar nekaj 😉

Veliko je takšnih, ki prisegajo bodisi na sadne bodisi na čokoladne sladice. Jaz ne. Rada imam oboje, zato pa nikakor ne katerihkoli. Prvič zato, ker imam kar nekaj omejitev glede prehrane (povezanih z zdravjem, ne trenutnimi ‘trendi’), drugač pa, ker mi je pomembno kaj (vsaj večino časa) dam vase. In ker se moram izogibati ravno takim sestavinam, s katerimi se najlažje peče, sladice pa naredijo rahle kot puh, je moja peka nekoliko težja, recepti pa drugačni. Zavoljo zdravja se sladicam ne bom odrekla, zato iščem načine, kako enako okusne dobrote pripraviti na bolj zdrav način. Moje prepričanje in vodilo: zdrave sladice nikakor ne smejo biti dolgočasne, puste in premalo sladke. Potem to niso sladice. Verjemi, z malo domišljije so lahko hkrati božanske in še telesu prijazne.

Ker glutena skorajda ne uživam, se včasih, sploh ko ne jem doma prekršim, a v svoji kuhinji čim manjkrat. Najlažje bi bilo, če bi navadno moko zamenjala z že pripravljenimi brezglutenskimi mešanicami. Proizvajalci natančno odmerijo količine posameznih vrst mok, da je peka z njimi čim enostavnejša. A na žalost poleg mok takšne mešanice vsebujejo še številne dodatke, ki pa skoraj nikoli ne sodijo v kategorijo zdravih sestavin. Te sicer pomagajo, da je peka zares preprosta in skorajda ne občutiš da pravzaprav ne ješ pšenice, a sestavine, ki jih sama včasih niti izgovoriti ne morem, me nekako ne prepričajo. In tako peka zopet postane izziv. Kako iz naravno brezglutenskih sestavin in brez nenavadnih dodatkov ustvariti nekaj dobrega. A se da. Če nimaš časa, da bi preizkušala različne formule in recepte, ne skrbi. Si na pravem mestu. Na moji strani lahko najdeš veliko zdravih sladic. Niso vse veganske, kar nekaj pa jih je. Tudi kakšna z glutenom se najde, a večinoma ga ne vsebujejo. Pobrskaj po spletni strani, Instagram profilu ali FB strani, za lažji pregled receptov pa si lahko pomagaš še z mojim osebnim Pinterest profilom (Katja Ropoša), kjer v mapici cook eat and smile najdeš sličice (in povezave), vsega, kar sem na tej strani kadarkoli objavila. Moja najljubša čokoladna sladica je tale čokoladna torta (klik), narejena iz, ja, sladkega krompirja. Naredila sem tudi že čokoladne torte, brownije in kolačke iz kvinoje, pa iz čičerike, iz avokada… Če uživaš še v čem drugem kot čokoladi, ti je na voljo lepo število sadnih zdravih posadkov, v tem času pa nikakor ne spreglej še sladic, v katerih sem uporabila sladke sezonske buče. Tile kolački so super (klik), tako kot tudi ta medeno bučni kruh oz. kolač (klik).

Danes so na vrsti ekstra čokoladne porcijske sladice. To nikakor niso suhi muffini, ampak sočni kolački, ki želijo kar malce spominjati na brownije, saj je testo nekoliko bolj vlažno. Zgornja krema je sploh naravnost fantastična. Datlji, kakav in mandljevo maslo. Mmmm… Krema, ki je odlična tudi kot namaz na kruhu. Preverjeno 😉 In če boš pozoren /pozorna, iz spodnjih sestavin lahko vidiš, da kolački ne vsebujejo glutena, mlečnih izdelkov, jajc in sladkorja. In brez skrbi, rahli, sočni in sladki so! 😉

Za 6 kolačkov…

Sestavine:

Za kolačke…

  • 125 g suhih, izkoščičenih datljev
  • cca 225 ml vode
  • 20 g presnega kakava v prahu
  • 1 zvrhana čž pecilnega praška
  • pol čž prave burbonske vanilije v prahu
  • ščepec soli
  • 100 g ovsene moke*
  • cca. 50 ml riževega mleka (ali drugega rastlinskega napitka)**

*v Kalčku sem kupila ovseno moko, ki je veliko bolj fine strukture kot če bi doma zmiksala ovsene kosmiče, zato je za peko veliko primernejša. Če ne smeš uživati glutena kupi takšno, ki je certificirano brez glutena, torej oves tako med uspevanje kot med redelavo ni prišel v stik z drugimi žiti

*riževo mleko je že samo po sebi sladko, zato ga pri sladicah najraje uporabljam

Za kremo…

  • 120 g suhih, izkoščičenih datljev
  • cca. 50 ml rastlinskega napitka
  • 120 g mandljevega masla (iz oluščenih, belih mandljev)*
  • 25 – 30 g presnega kakava v prahu
  • ščepec soli
  • 1 čž javorjevega sirupa (čisto na koncu, po želji, po potrebi)**

*mandljevo maslo pred uporabo dobro premešaj, saj se gosti in oljnati del pogosto ločita

**poskusi in prilagodi okusu. Sladkoba kreme je odvisna od sladkosti datljev, od izbire rastlinskega napitka (nekateri so bolj sladki kot drugi) ter seveda od tvojega okusa.

Postopek:

Za kolačke…

Če datlji niso resnično mehki ali pa imaš slabši mešalnik jih najprej za nekaj ur namoči v vodi.

Pečico segrej na 175 stopinj Celzija. Datlje odcedi ter skupaj z vodo v zmogljivem mešalniku gladko zmiksaj. Lahko pa uporabiš kar del tiste sladke tekočine, ki je ostala po namakanju. Dodaj še vse preostale sestavine za kolačke in z nizkimi vrtljaji vmešaj. Nikar ne zmiksaj preveč, sicer kolački ne bodo tako okusni. Zmes mora biti dokaj gosta.

S kokosovim oljem res dobro premaži silikonski pekač za muffine ali papirčke za muffine, če uporabljaš te. Ker v kolačkih ni maščobe, je olje pomembno, da se kolački ne bodo spirjeli. Peci jih približno 25 minut, ozorima dokler zobotrebec bo vbodu v testo ne ostane čist.*

Pekačke čisto rahlo ohladi v pekaču, nato jih povsem do hladnega ohlajaj na rešetki.**

*ker testo ne vsebuje živalskih sestavin, čas peke lahko malce priagodiš svojemu okusu. Če želiš, da je testo še sočno, rahlo ‘pacljivo’ oziroma podobno tistim za brownije, lahko pečeš malce manj. Če imaš raje dobro zapečene kolačke in testo, ki je malce bolj suho, čas peke podaljšaj.

**ohlajanje na rešetki omogoča kroženje zraka tudi pod kolački, kar je precej pomembno.

Za kremo…

Datlje po potrebi namoči, nato jih odcedi ter pretresi v zmogljiv mešalnik. Dodaj mleko, sprva 50 ml, čisto na koncu, ko že dodaš preostale sestavine, pa po potrebi lahko dodaš še malce mleka.

Ko ni več celih koščkov datljev, v mešalnik dodaj še vse preostale sestavine za kremo in zmešaj v gosto kremo. Poskusi in po okusu dodaj še žličko javorjevega sirupa. Kremo preloži v dresirno vrečko z nastavkom za brizganje ali pa v močno prozorno kuhinjko vrečko***, to nato potisni v en vogal, na vrhu pa zaveži. Postavi v hladilnik za približno eno uro. Vrečki nato odreži vogalček in s kremo okrasi kolačke.

Po želji lahko kremo posuješ z nasekljanimi oreški, kokosom, mrvicami…

***priporočam vrečke, ki se zapirajo z potegom (kot zadrgo), saj so res močne in bodo zdržale gosto kremo

Dodaj odgovor