Polpeti so ena najboljših zadevic. Res! Lahko jih narediš že dan prej, potem pa le še spečeš in kosilo je pripravljeno. Pri pripravi se igraš s sestavinami in tako narediš različne mesne ali ribje polpetki, zgolj zelenjavne ali pa veganske – takšne, za katere ne potrebuješ niti jajc.
Polpete lahko serviraš na kupu dišečega belega jasminovega riža, če jih oblikuješ v kroglice, jih brez težav ponudiš namesto mesnih (ali veganskih) kroglic na vrhu špagetov s paradižnikovo omako. Za prilogo polpetom pripraviš bodisi pire krompir ali pa krompir spečeš v pečici in tako poskrbiš za odlično hrustljavo prilogo. Če polpete skupaj s kakšnim finim kremnim namazom, svežim listom solate, koleščkom paradižnika in nekaj rezin avokada položiš med dve okrogli rezini kruha in ja, polpet uporabiš za zdrav domač burger.
Večino polepet lahko ješ tudi hladnih, čeprav so, vsaj meni, boljši topli. Tako kot današnji. Brezglutenski, veganski polpeti, pripravljeni iz črnega fižola, šampinjonov in ovsenih kosmičev. Fižol sicer lahko skuhaš sam/a, ali pa tako kot jaz, ubereš bližnjico ter uporabiš vloženega. Kupiš ga lahko v trgovini Kalček, pazi le, da ga pred uporabo dobro spereš in se tako izogneš neprijetnemu napenjanju. Namesto jajc pa za spremembo uporabi kar chia semena. V stiku z vodo želirajo in premešana med ostale sestavine uspešno delujejo kot vezivo. Chia semena so tudi zelo zdrava, saj so polna beljakovin in zdravih omega 3 maščob. Jaz sem svoje naročila kar po spletu in sicer pri Nutrisslimu.
Črn fižol je izjemno zdrav. Zaradi svojih številnih vitaminov in mineralov je dober predvsem za močne in zdrave kosti, poskrbi za zdravo srce ter deluje protirakavo. Tako kot vse stročnice vsebuje veliko rastlinskih beljakovin in vlaknin, poleg tega pa se ponaša s številnimi antioksidanti.
Sestavine:
Za polpete…
- 225 g vloženega črnega fižola
- 85 g svežih rjavih šampinjonov
- 40 g ovsenih kosmičev*
- 1 JŽ mešanice nasekljanega peteršilja in česna
- 1 JŽ (avokadovega) olja**
- sol in poper
- 1 JŽ chia semen (cca. 10 g)
- 25 ml vrele vode
Za bučni pire…
- 350 g olupljene in na kocke narezane maslene buče
- 10 ml oljčnega olja
- 15-20 ml limetinega soka
- 1/2 – 1 čž mlete kurkume
- sol in poper po okusu
Za solatno prilogo…
- tanko narezano rdeče zelje
- različno zelenje (solata, kodrolistnati ohrovt, sveža bazilika…)
- koščki avokada
- nekaj kapljic limete
- oljčno olje
- sol
*po potrebi uporabi brezglutenske ovsene kosmiče
**avokadovo olje je odlično za peko, saj prenese ektremno visoke temperature, pri tem pa ohranja vse zdrave maščobe
Postopek:
Polpeti….
Že takoj segrej pečico in sicer na 100 stopinj.
Fižol res dobro speri pod tekočo vodo. Odcedi in 2/3 fižola stresi v mešalnik. Dodaj drobne ovsene kosmiče, peteršilj s česnom, olje, predhodno razrezane gobe, sol in poper. Zmiksaj. ne čisto gladko, a dovolj, da ustvariš zmes za polpete. Preloži v skledo.
V majhno skledico stresi chio ter prelij z vrelo vodo. premešaj in pusti stati 5 minut, da semena želirajo.
V zmes vmešaj preostanek fižola (po želji ga z vilico lahko rahlo pretlačiš) ter chia ‘jajce’. Z žlico dobro premešaj in pusti stati kakih 15 minut, da se sestavine povežejo.
Pekač obloži s peki papirjem. Iz zmezi oblikuj več manjhih polpet ter jih položi na pekač. Peci približno 45 minut (več, če narediš večje polpete), te pa med peko s pomočjo vilice enkrat obrni.
Pire…
Medtem ko čakaš da se sestravine za zmes povežejo je dovolj časa, da pripraviš pire. Bučo olupi, narezi na manjše koščke ter jo pretresi na soparnik ter sopari do mehkega*. Pretresi v mešalnik**, dodaj limeto, olje, kurkumo, sol in poper. Zmiksaj v pire, poskusi ter po potrebi popravi kislost/slanost.
*če soparnika nimaš bučo skuhaj v minimalni količini vode,nato jo dobro odcedi in nadaljuj s pripravo kot je opisano zgoraj.
**pire lahko narediš tudi s pomočjo paličnega mešalnika
Solatka…
Za solato tanko nareži rdeče zelje. Lahko si pomagaš z rezalnikom oz. t.i. mandolino, gre lažje in hitreje. Avokado nareži na majhne koščke ter operi poljubno solatno zelenje in zelišča. Vse skupaj premešaj z nekaj olivnega olja in soka limete ter začini s soljo.
Kot vidiš, sem se tokrat odločila za pire. Ne krompirjev, pač pa bučni. Jesen je namreč čas zanje. Okusne ekološke buče lahko dobiš na kmetiji Avšič, kjer so sploh zelo znani po bučah. Vzgajajo rzalične vrste buč,v vsako leto pa prirejajo tudi dan buč, t.i. bučarijado. To leto bo v drugi polovici oktobra.