Čičerikin ploščati kruh s pečeno bučo, ocvrtim žajblom in ovčjim sirom

Tukaj je! Sezona buč je tukaj! Po pisani poletni zelenjavi, so na vrsti kremne, maslene, okusov polne živo oranžne buče. In teh ni malo. Najpogostejši sta zagotovo maslenka in hokaido buča, obstaja pa jih še mnogo več. Buče so primerne za kuhanje, pečenje in to tako za slane kot za sladke jedi.

Meni najljubša priprava buč je peka v pečici. Kuham jih skoraj nikoli ne (razen za kremno juho), sicer jih vedno pečem. Narežem jih na majhne kocke ali večje krhlje, premažem z oljem, potresem z začimbami, ki si jih v tistem trenutku zaželim in pečem, dokler se ne zmehčajo in se že nekoliko obarvajo. V pečici buče karamelizirajo, okusi pa se s tem močno okrepijo. Pečeno bučo lahko nato uporabiš v različnih jedeh, v različnih kombinacijah. Na strani, kjer se trenutno nahajaš lahko najdeš številne recepte z njimi. Pobrskaj in poišči svojega najljubšega. Pa naj bo za juho, prigrizek, predjed, prilogo ali celo za sladico! 😉

Tokrat čisto preprost recept. Pravzaprav gre za neke vrste pizzo. Brezglutensko, polno beljakovin. Z ekološkimi bučami kmetije Avšič, enim najokusnejših sirov kar sem jih kdaj poskusila (resno, brez heca) ter visokokakovostnim oljčnim oljem. Seveda lahko recept prilagodiš svojim željam in okusu. Nekvašeno testo lahko pripraviš iz katere druge moke, namesto ovčjega sira pa uporabiš staran kozji ali pa kravji sir.

Tudi če si vegan/ka ti recepta ni potrebno preskočiti – sir pač nadomestiš z enim izmed veganskih sirnih nadomestkov, ki jih v zadnjem času lahko najdeš že v marsikateri trgovini.

Še kako pa drži, da kvaliteta in izbor posameznih sestavin precej vplivata na končni rezultat, ne le tega recepta, pač pa tudi vseh ostalih. Ko sem že mislila, da sem pri Pustotnikovih kupila zares dober sir (in vedno sem tudi ga), me je nova izbira povsem presenetila. Izbrala sem staran ovčji sir – božanski je! Ne ustraši se, ker gre za sir iz ovčjega mleka – obljubim, okus je neverjetno podoben kakšnemu zares kvalitetnemu kravjemu siru, le da je bolj zdrav ter veliko lažje prebavljiv. Ovčji in kozji siri so v svetu že dolgo veliko bolj cenjeni in to z razlogom! Škoda, da pri nas (še) ni tako. Je pa res, da je sir, ki sem ga uporabila v stiku z vročino hitro postal skorajda povsem prozoren. Ravno zato, da je na fotografiji vseeno dobro viden, sem ga med peko hitro dodala še eno plast 🙂 In ni mi žal. Vsekakor ga ni bilo preveč in v kombinacijo s sladko zapečeno bučo in hrustljavim žajblom je naravnost odličen.

Žajblovi listi so prijetno hrustljavi zato, ker so se rahlo ocvrli v olju. Že tako aromatičen okus žajbla dodatno izboljša izbira olja. Olivno je pri tem receptu obvezno in ti npr. kakšnega sončničnega ne priporočam. Kakršnokoli oljčno olje bi bilo verjetno zadovoljivo, a če izbereš zares okusnega (in verjemi, razlike v okusu posameznih oljčnih olj so neverjetne!), bodo tudi žajblovi listi okusnejši. Pa ne le žajbelj, okusnejše bo tudi s česnom aromatizirano olje, ki ga za piko na i rahlo pokapljaš po kruhkih. In je tisti, ki resnično naredi zdnjo piko na i. Če iščeš zares okusno olje, ga lahko najdeš na strani ekološke oljarne Morgan, kjer lahko izbiraš med različnimi tipi in okusi olj. Preveri, se splača!

This image has an empty alt attribute; its file name is e-7-768x1024.jpeg

Takšne kruhke lahko ponudiš kot predjed ali pa prigrizek k večernemu gledanju televizije. Še kozarček dobrega belega vina in večer bo popoln! 🙂

Sestavine:

Za testo…

  • 90 g čičerikine moke
  • 65 g tapiokine moke
  • ščepevc soli
  • 125 ml vode
  • 10 ml oljčnega olja

Za pečeno bučo…

  • približno polcentimetrskih krhljev hokaido buče
  • oljčno olje
  • sol in poper

za hrustljav žajbelj…

  • šopek svežih žajblovih listov
  • nekaj žlic oljčenag olja

Za česnovo olje…

  • večji strok česna
  • olje, ki je ostalo od peke žajblja

Za nadev…

  • cca. 150 g na tanko narezanega (ovčjega) sira
  • pečeni bučni krhlji
  • polovica na tanke rezine narezane rdeče čebulice
  • hrustljavo pečeni žajblovi listi
  • žlica česnovega olja
  • groba morska sol
  • sveže mlet črni poper

Postopek:

Pečico segrej na 220 stopinj Celzija, pekač pa obloži s peki papirjem.

V skledi z rokami zmešaj na krhlje narezano bučo in nekaj oljčnega olja. Bučo prestavi na pekač, soli in popraj. Peci približno 15- 20 minut (odvisno od pečice in debeline krhljev), oziroma dokler se ne zmehča in rahlo zapeče. Med peko krhlje s pomočjo vilice enkrat obrni.

Medtem ko se zelenjava peče, pripravi testo. V skledi zmešaj moki s ščepcem soli, prilij vodo in olje. Dobro premešaj, najprej z žlico, nato malce zgneti z rokami. Pusti, da nekaj minut počiva.

Pečeno bučo prestavi na krožnik, odstrani peki papir, iz pečice vzemi pekač, temperaturo pa znižaj na 175 stopinj Celzija. Na kuhinjski površini na svež peki papir postavi testo. Najprej ga z rokami splošči, nato ga prekrij s še enim kosom papirja za peko in preko papirja tanko razvaljaj. Zgornji papir previdno odstrani, s pomočjo spodnjega pa testo preloži na pekač. Peci približno 15 minut. Testo s pomočjo paprija prestavi na pult, na pekač položi nov papir ter nanj na glavo obrni testo, da se bo pozneje lahko zapeklo še na drugi strani.

Medtem ko se peče testo pripravi žajbelj in česnovo olje.

V zelo majhni kozici na srednji temperaturi segrej olje. Ko je dovolj vroče, vanj v eni plasti položi liste, da rahlo zasvrščijo. Peci jih kakšno minuto ali dve (odvisno od temperature olja), a le toliko, da še ohranijo lepo barvo. Nato liste prestavi na krožnik, kjer bodo postali hrustljavi, olje odstavi, a ga prihrani.

V skledico s pomočjo stiskalnika česna iztisni poljubno velik strok česna. Prelij ga z oljem, ki je ostalo od peke žajbla, premešaj in postavi na stran.

Testo obloži s tankimi rezinami sira, pečeno bučo, rdečo čebulico in žajblovimi listi in vrni v pečico še za približno 5-10 minut, oziroma dokler se sir ne stopi in testo ne speče (kar je odvisno od debeline valjanja).

Pečene čičerikine kruhke pokapljaj s česnovim oljem, pri čemer lahko uporabiš le olje ali pa tudi delčke česna. Vse skupaj potresi še z nekaj grobe morske soli in sveže mletega črnega popra ter razreži na poljubno velike kose.

Dodaj odgovor