Piščančji file z jabolki in žajblom v gorčični omaki

Nisem vegetarijanka, a mesa vseeno ne jem pogosto. Takrat ko ga, poskrbim, da je to res okusno in sočno. In čeprav navadno pečem kar cele kose piščanca (ki je hkrati moje najljubše meso), si tu pa tam zaželim tudi nežnejše belo meso. Fileji so enkratna izbira tudi takrat, ko se ti mudi, saj so pripravljeni veliko hitreje. Pa še s kostmi se ti ni treba ubadati – če te to slučajno moti 😉

Najlažja pot do sočnega piščančjega fileja je omaka. Zgolj pečen hitro lahko postane trd in suh. Ravno zato je fino, da ga že med pripravo preliješ z nekaj tekočine in tako ohranjaš sočnost.

Ta tekočina naj ne bo voda, saj s tem ne boš dosegel/dosegla posebnega oksusa. Saj veš – piščanec je sam po sebi dokaj medlega, praznega okusa – če ga seveda pred peko ne mariniraš v kupu začimb. Na srečo imaš ogromno druge izbire. Piščančja osnova je najosnovnejša, a roko na srce, te verjetno nimaš vedno na zalogi. Smetanove omake so najbolj znane, a meni nekako niso ljube. A tukaj se ne konča. Možnosti je veliko, pomembna je le kreativnost (ali pa googlanje po spletu 😉 )

In ravno internet je tisti, na katerem sem tudi sama opazila kombinacijo kisa in gorčice – glavni sestavini današnje omake. Navadno ne uporabljam ne enega ne drugega…

Kis v solati že dolgo nadomeščam z limono, na kis se spomnim le občasno – poleti v paradižnikovi solati ter kadar ne jem doma in možnosti za limono ni. Izberem jabolčnega, saj mi ustraza veliko bolj kot vinski. Moj najljubši je slovenske znamke Vila Natura. Kis sem kupila v Kalčku in kar sem pri ‘kislih’ proizvodih zdi pomembno – pakiran je v steklenici ne v plastenki. Kvaliten balzamičen kis je tudi božanski – a je rezerviram za ‘posebne’ priložnosti (oz. posebne recepte).

Gorčice nikoli nisem marala – no vsaj ne kot priloge čevapčičem ali kuhani hrenovki (ki ju prav tako nisem jedla že uf, precej let). Sem pa gorčico pred kratkim uporabila kot dresing za okusno solato iz pečenega krompirja in leče, kjer me je prav pijetno presenetila. Zakaj me ne bi tudi pri omaki?

Morda se ti kombinacija jabolk in mesa zdi nenavadna, pa ni. Dušena jabolka so dobro znana priloga perutnini ali kakšni pečenki, sploh v času martinovega. Čeprav so sladka (sploh po kuhanju), to sladkobo razbije ravno kombinacija kisa in gorčice. Skupaj s čebulico in nekaj mladih špinačnih listov.

K mesu pa lahko kombiniraš tudi kakšen drug sadeži. Limone so itak zakon, recept za pripravo mesa z limonami najdeš na spletu, tako kot tudi malce bolj eksotično kombinacijo z ananasom.

Krasne so tudi pomaranče, skupaj s koromačem. Zdaj ko je sezona pa poskusi s slivami! Recept za piščančja bedrca s slivami in žafranom te zagotovo ne bo razočaral!

Piščanec s sladko kislo omako je dober že sam po sebi, če pa potrebuješ še nekaj dodatne energije priporočam, da ga ponudiš skupaj s kuhanim rižem.

Moja dva najljubša sta polnoznranti ali pa dolgozrnati, beli jasminov riž. Še najmanj mi je všeč tisti, ki je primeren za rižote – manjši, bolj okrogel, bel riž. Ta vsebuje veliko škroba, ki ga med kuhanjem spusti in če ga na ognju pustiš le malce dlje kot je potrebno, se hitro zlepi v neokusno kepo. Pri polnovrednih rižih se to ne zgodi. Tako kot tudi ne pri dolgozrnatih, četudi so beli. Zrna po kuhanju lahko z vilico fino razrahljaš in tako uživaš v riževi prilogi, kakršna mora biti.

Izbira številka 2 je kruh. Seveda, če je ta svež, okusen in po možnosti zdrav domači kruh, s katerim potem lahko ‘pomažeš’ vse ostanke sočne omakice.

Če pa ti hidrati ne odgovarjajo (kar sicer težko razumem 🙂 ), potem si ob piščancu privošči vsaj skledo sveže zelene solate.

Recept je za eno osebo. Vem, spet 🙂 A zato, ker kuham le zase. A to naj te prav nič ne moti. Recept je, tako kot vsi ostali, popolnoma prilagodljiv tudi za več oseb.

Sicer pa je pri kuhariji vedno tako… Vse je odvisno od tega koliko poješ oz. kako lačen oz. lačna si. Pri tem receptu pa tudi kakšne so sestavine, ki jih uporabiš… Jabolka so različno sladka/kisla ter seveda različne velikosti, tako kot tudi čebula. Velika razlika pa je tudi v jabolčnem kisu. Nekateri so bolj medlega okusa, tisti dražji so navadno močnejši. Obožuješ gorčico? Potem jo lahko uporabiš več. Jaz same nikoli ne jem, v kakšnih finih prelivih pa je izvrstna. Ker sicer nisem njen velik fen, s količino tudi tokrat nisem pretiravala. In nenazadnje, vse je odvoisno od tvojega okusa. Lahko uporabiš tako malo ali tako veliko jabolk kot želiš, če ti je všeč čebula, jo dodaš več, sicer manj. Enako je s špinačo ter omako. Količina je bolj kot ne poljubna, spodaj pa bom zapisala koliko česa sem uporabila jaz.

Za eno osebo (beri zgoraj) torej potrebuješ…

Sestavine:

  • 1 srednje veliko jabolko* 
  • pol večje bele čebule, narezane na tanke rezine
  • nekaj svežih žajblovih listiv (oz. 1 JŽ nasekljanega svežega žajblja)
  • 125 g piščančjih prsi, narezanih na debelejše trakove
  • pest, grobo narezane špinače (cca. 25 g)
  • 75 ml jabolčnega kisa
  • 1 JŽ gorčice**
  • 10 ml vode 
  • sol in poper
  • kokosovo olje za peko

* moja izbira je ekološko jabolko vrste Gala. Odlične lahko dobiš na kmetiji Avšič.

** dijonska gorčica je najbolja izbira, a običajna bo povsem ok

Postopek:

Pečico segrej na 185 stopinj Celzija.

V manjši! ponvi (ki jo lahko pozneje prestaviš v pečico)*** na kokosovem olju na srednji temperaturi nežno poduši rezine čebule, le toliko, da posteklenijo. Nato dodaj krhlje jabolka ter nasekljan žajbelj ter med mešanjem praži še kakšne 2 – 3 minute – toliko, da se jabolko malce omehča, a še vedno ostane čvrsto.

Vse skupaj preloži na krožnik, v ponev dodaj še nekaj maščobe ter iz obeh strani na hitro popraži meso, ki si ga prej dobro soli/a in popral/a. Dve minuti na obeh na vsaki strani bo dovolj. Nato v ponev vrni čebulo, jabolka in žajbelj, premešaj in še kakšno minutko popraži.

Medtem v kozarčku z metlico dobro zmešaj kis z gorčico in vodo. Če je kis močan, ga lahko dodaš malce manj in v skladu s tem povišaš količino vode. Če je tvoja ponev velika, naredi več mešanice – da jo bo dovolj, da prekrije sestavine in med peko ne povre. V ponev dodaj večino grobo naseljane špinače ter vse skupaj zalij s pripravljeno mešanico. Kuhaj nekaj minut, nato pa ponev prestavi v pečico ter vse skupaj peci še približno 20 – 25 minut, oziroma, dokler niso sestavine primerno kuhane. Pazi da omaka ne povre (kar se lahko zgodi, če uporabiš večjo ponev).

Jed okrasi s malce sveže špinače, soli in popraj pa po okusu. Sestavine serviraj skupaj z gorčično omakico.

***daleč najboljše in hkrati najbolj zdrave posode so po mojem mnenju emajlirane posode blagovne znamke Riess, ki jo lahko dobiš tudi v Sloveniji! So izredno kvalitetne in večina je priimerna tudi za peko v pečici, saj so narejene večinoma res le iz emajla (ki je, mimogrede vrsta stekla). Posode so praktično neuničljive, v njih se (s pravilno uporabo) nič ne prime, pa tudi s čiščenjem ni težav. Posode lahko dobiš v različnih barvah (in vzorcih, če želiš) in si s tem hkrati polepšaš tudi kuhinjo 😉

One comment

Dodaj odgovor