Omleta s paradižniki, brokolijem in feta sirom

Si kdaj, recimo čez vikend, vzameš čas in si za zajtrk vzameš malce več časa? Ne le za uživanje v prvih jutranjih dobrotah, temveč že za pripravo. Jaz si. Med vikendi se rada razvajam, še najraje s palačinkami – tankimi ali debelimi, z različnimi sladkimi prilogami. Včasih si pripravim kosmiče, tako da jih po kuhanju zapečem še v pečici – tako so kremasti odznotraj, hrustljavi navzven. Seveda skupaj s kakšno čežanico in suhimi brusnicami, pa orehi. Za piko na i še žlica gostega jogurta s cimetom ali pa žlica mandljevega masla. Božansko.

This image has an empty alt attribute; its file name is b-1-1024x768.jpeg

Rada imam sladek začetek dneva, ni pa treba da je vedno tako. Zelo rada imam popečene kruhke z različnimi nadevi pa tudi jajčka. Najbolj pogosto pripravim vmešana, skupaj z veliko različne popražene zelenjave in skoraj vedno z nekaj kremastega avokada za piko na i. Ter seveda kopico svežih ali suhih zelišč. Včasih jajčka posujem še s hrustljavimi semeni, vedno pa prelijem s kakšnim res okusnim oljem. Olivno je super, enako, če ne še boljše je tisto pravo, stoodstotno bučno olje.

This image has an empty alt attribute; its file name is c-1-768x1024.jpeg

Tudi za tokratni zajtrk so bile v igri jajčka. V omleti z zelenjavo, feto in dvema različnim mokama. Obedve sta brezglutenski, čeprav bi verjetno lahko uporabil/a tudi katerokoli drugo, pa bi bilo vseeno okusno. Moja izbira sta ajdova in riževa moka, ti pa izberi kombinacijo, ki ti je najljubša. Vseeno priporomčam, da se beli moki izogneš in raje posežeš po prijaznejših žitih – že pira ali kamut sta super, pa tudi pri brezglutenskih imaš zdaj že kar nekaj različnih možnosti. Ajdova moka je nekoliko bolj specifičnega okusa, zato jo, če ti ni všeč, zamenjaj s katero drugo. je pa res, da so ajdove moke med seboj lahko precej različne. Moko kupujem na treh različnih mestih ,za katera vem, da me moka nikoli ne bo razočarala. Na kmetiju blizu Kranja kupujem polnozrnato, v Mokci sveže mleto ‘zeleno’ ajo, prav takšno (čeprav ne sveže mleto) imajo v Kalčku – ekološko, blagovne znamke Bauck Hof, ki je preverjeno brez glutena.

Paradižniki so letos začeli zoreti nekoliko pozneje, kot navadno (ali pa sem jih le tako težko čakala?), a zdaj pridno uspevajo. Če nimaš domačega vrtička, vsaj sezonsko zelenjavo kupuj od domačih pridelovalcev. Sama najpogosteje obiščem kmetijo Avšič, kjer imajo veliko svoje, nekaj pa tudi uvožene zelenjave. Prav vsa pa je kvalietna, okusna in še ekološka! NJihovi češnjevi paradižnički so odlični, zadnjič pa sem tam vzela še nekaj brokolija, s katerim sem ‘presekala’ okus paradižnikov.

V svojo omleto sem dala same češnjevce – večino rdečih, nekaj sladkih rumenih (hvala sosedi). Poleg svežih pa sem narezala še nekaj suhih paradižnikov. Čeprav gre za eno in isto vrsto zelenjave, pa je razlika v okusu svežih in suhih paradižnikov precejšnja. Suhi so veliko bolj intenzivnega okusa, prijetno slani in če izbereš takšne, ki niso vloženi v olju, pač pa pakirani v neprodušni vrečki, kjer ohranijo svežino in so kljub odsotnosti maščobe izjemno mehki, si na pravi poti do najboljšega okusa. Ene takšnih sem pred časom dobila v Kalčku in od zdaj naprej bom vedno kupovala le te. Če te zanima kateri so (znamka, količina, poreklo…), ti z veseljem odgovorim.

Paradižniki, brokoli in… nekaj mlade špinače. Odlično! A tu je še nekaj, brez česa tale rahla, pa čeprav dokaj debela omleta ne bi bila tako okusna. Feta! Slan mladi sir, praviloma kombinacije kozjega in ovčega mleka je preprosto nepogrešljiv.

Količine? Ja, lahko ti povem koliko jajc, moke in mleka (ker navadnega ne uživam, sem uporabila riževega) sem porabila za pripravo tega nebeškega zajtrka, glede zelenjave, pa se boš mogel/mogla odločiti kar sam/a. Lahko jo namreč uporabiš toliko kolikor želiš. Glede na to, da moj pekač ni bil pretirano velik in zato omleta nekoliko debelejša kot sem si želela, bi bila tudi sama lahko malce bolj pogumna pri količini zelenjave. Verjamem, da te ne bi moglo biti preveč.

Povsem proste roke imaš tudi pri feti. Če ti je sir všeč, kar pogumno!

Sestavine:

  • 4 jajca
  • 500 ml mleka (ali rastlinskega napitka)
  • 90 g ajdove moke
  • 85 g riževe (polnovredne) moke
  • 1 čž soli
  • 2 čž pecilnega praška
  • cca. dve pesti češnjevih paradižnikov
  • nekaj polovičk mehih in sočnih suhih paradižnikov
  • pest grobo nasekljane špinače
  • vsaj 50 g fete
  • sol (po potrebi)
  • sveže mlet črni poper

Postopek:

V blenderju zmiksaj jajca z mlekom.

V skledi zmešaj suhe sestavine: obe moki, sol in pecilni prašek. Tekoče sestavine dodaj suhim ter z metlico dobro premešaj, da se znebiš morebitnih grudic. Pusti, da zmes počiva približno 15 minut.

Pečico segrej na 200 stopinj Celzija, pekač premaži z maslom in/ali oljčim oljem.

Paradižnike nareži na rezine ali majhne krhlje, suhe paradižnike na rezine. Brokli natrgaj na majhne cvetove, po želji ga predhodno v kropu na hitro blanširaj ter nato splakni pod mrzlo vodo. Špinačo operi, če so listi večji, jih natrgaj.

Zmes še enkrat premešaj ter vlij v pekač, nato pa dodaj pripravljeno zelenjavo. Na koncu nadrobi še nekaj fete, po želji soli (a pazi, malce slano je že testo, suhi paradižniki, predvsem pa feta) ter dodaj nekaj sveže mletega črnega popra.

Peci cca. 25 minut oziroma dokler omleta ni povsem pečena. Pred rezanjem rahlo ohladi.

Okrasi s svežimi pardižniki, malce dodatne fete in svežih šinačnih listov.

Dodaj odgovor