Pita z rdečo peso in grahom

Oh, ti kiši. Kako jih imam rada! Doma pripravljene slane pite so res nekaj najboljšega! Brez problema se lahko igraš tako z recepti za testo kot tistimi za nadeve. Skorjica je verjetno najboljša iz klasičnega recepta za pite, ki vsebuje belo moko, jajce, maslo in sol.

In s tem ne mislim da je najboljša po okusu, še zdaleč pa ne po tem, da je testo iz bele moke najbolj prijazno tvojemu telesu. Nekaterim pšenična moka sicer ne povzroča težav, meni jih. Če teh težav nimaš, lahko mojo današnjo idejo vzameš zgolj kot inspiracijo, predvsem za izbor nadeva.

Če pa imaš raje malce bolj zdrave jedi in takšne, ki ne vsebujejo glutena, se tudi recepta za testo lahko držiš. To sicer ni tako prožno, kar je zaradi pomanjanja lepka (tako se imenuje beljakovina v glutenu – lepek = lepilo – žal tudi za črevesje), je pa zato vseeno okusno, malce bolj rahlo in drobljivo, a to nikakor ni moteče.

testo sem pripravila iz kombinacije ajdove (najboljšo, sveže mleto v prostoru, kjer ni ne ščepca glutena, ima Mok’ca) in Kalčkove riževe moke (najraje imam znamko Doves Farm, ki ponuja mešanico bele in rjave riževe moke), jajce je potrebno za vezivo, namesto masla pa sem tokrat uporabila kar oljčno olje. Po pravici zato, ker mi je masla zmanjkalo 🙂

Nadev? Verjetno ni težko uganiti 🙂

Nedev je kombinacija rdeče pese, graha in kodrolistnatega ohrovta. Že drugo leto mi uspešno uspeva na domačem vrtičku in zelo rada ga imam – največkrat ga pripravljam kot neke vrste čips – odstranim sredico, natrgam liste, jih rahlo naoljenim, postavim v pečico na najnižjo temperaturo in počasi pečem dokler ohrovt ne postne hrustljav. Potem ga le še dobro posolim, včasih dodam še kakšno malce bolj pikantno začimbico in grizljam. Kar samega. In odličen je! Če ohrovta nimaš nič zato. Brez problema lahko uporabiš kakšno drugo temnozeleno listnato zelenjavo, recimo mlado špinačo.

Grah je kar tisti, iz zamrzovalne skrinje, pesa pa od ekološke kmetije Avšič. Sicer raste tudi doma, a še zdaleč ni tako okusna in sočna kot njihova.

Seveda pa kiš (quiche) ne bi bil pravi kiš, če pita ne bi bila prelita z mešanico jajc in sira. Moja tokratna izbira je bila kombinacija več različnih kozjih sirov kmetije Pustotnik, ki so zares odlični. Vse skupaj sem malce razrahljala še s kozjim jogurtom, ki ga kupim v Hofru, saj je edino tam res zelo gost in mi je predvsem zato (pa tudi zato, ker je iz ekološke pridelave) še najbolj všeč.

Pri izbiri sirov ni potrebno komplicirati. Lahko se odločiš za različne kombinacije skut, mladih in starih sirov, mocarele, fete, parmezana… Čisto po okusu. Je pa dobro, da je vsaj kateri izmed njih topljiv, saj bo pita tako okusnejša.

A, saj res, pinjole! Pinjole so tokrat že v testu, pa tudi na vrhu pite. Skupaj s svežim timojanom, precejšno mero soli in popra, so zmagovalna kombinacija 🙂

Sestavine:

Za testo…

  • 145 g ajdove moke
  • 85 g riževe moke (o moji izbiri nekaj vrstic višje)
  • 20 g mletih pinjol
  • sol
  • 1 večje jajce
  • 65 ml oljčnega olja
  • voda (po potrebi, po občutku)

Za nadev…

  • 1 manjša rdeča čebulica
  • 2 stroka česna
  • dve manjši kuhani pesi
  • 65 g graha
  • pest kodrolistnatega ohrovta (lahko tudi špinače ali rukole)
  • 1 JŽ pinjol

Za preliv…

  • 2 jajci
  • 100 g (kozje) albuminske skute
  • 75 g gostega jogurta
  • 25 g lepo topljivega (mladega kozjega) sira
  • svež timijan

Postopek:

Za testo v večji skledi zmešaj suhe sestavine, nato dodaj rahlo razžvrkljano jajce ter postopoma prilivaj olje. Zmiksaj in po potrebi občutku dodajaj vodo – toliko, da se testo, ko ga pritisneš med prsti, slepi skupaj. Testeno kepo zavij v prozorno kuhinjsko folijo, in postavi v hladilnik za pol ure.

Medtem pripravi nadev. Skuhaj peso, jo olupiš. Na tanke rezine nareži čebulo, česen splošči in nasekljaj. Na oljčnem olju na nizki temperaturi prepraži čebulico in česen. Odstavi. V kropu na hitro blanširaj grah ter ga speri pod hladno vodo. Ohrovtovim listom odtrani tršo sredico ter ga natrgaj na majhne delce.

Osmukaj nekaj timijanovih vejic in v skledici zmešaj vse sestavine za preliv.

Testo vzami iz hladilnika, ga pretresi v pekač* in s prsti oblikuj dno in rob pite. Ohlapno pokrij s folijo in vrni v hladilnik. Naj počiva kakšnih 20 minut, ti pa medtem segrej pečico.

Testo preluknjaj, ga obloži s peki papirjem, potresi s suhim fižolom in slepi peci 15 minut. Nato ga nadevaj s čebulico in česnom, dodaj grah, na lističe narezano peso ter natrgano zelenje. Previdno prelij z gosto jajčno – sirno mešanico (po želji sestavine malce premešaj, da se vidi vsebina pite), potresi s pinjolami. Pito vrni v pečico še za približno 25 minut, oziroma dokler se primerno ne speče.

Pred rezanjem ohladi na rešetki**, posoli, dodaj nekaj sveže mletega popra ter še malce timijana.

*toplo priporočam pekač s snemljivim dnom – ta je pri preprostih brezglutenskih testih še kak pomemben, saj so nekoliko bolj drobljivi kot glutenski

**jaz sem vedno prehitra in pito razrežem prehitro. Ohlajena se bo veliko lepše rezala, verjemi. In ne skrbi, hladne pite so navadno še boljše kot tople, zato ni nič narobe če jed pripraviš že nekaj ur prej (ali pa jo shraniš v hladilnik in si jo privoščiš šele naslednji dan)

Dodaj odgovor