Včasih so najpreprostejši obroki najboljši. Pogosto je tako. In to pride še kako prav kadar nimaš časa kuhati ali pa se ti preprosto ne da. Kot je verjetno poleti. Časa je sicer nekoliko več, tudi dnevi so daljši, a zaradi vročine verjamem, da se ti ne da prav dolgo stati za štedilnikom. Sveži in lahki obroki so kot nalašč za (pozne) poletne večerje, v katerih lahko uživaš kar zunaj, na svežem zraku. Morda celo v družbi prijateljev ali le s kozarčkom belega vina. Je sploh lahko še kaj lepšega?
Tudi jaz obožujem preproste in hitre obroke. Hitre obroke, ne hitro hrano, ki je tako osiromašena in polna raznih neznanih in ‘sumljivih’ sestavin. Do tega mi ni. Ne branim se ji namenoma, preprosto me takšni okusi ne privlačijo. Sploh ker vem, da lahko v hipu pripravim kaj veliko bolj okusnega in takšnega, ki bo všeč tako mojim brbončicam kot mojemu telesu.
Današnji recept je ideja za večerjo, ki je vsekakor vse to. Hitro pripravljena, z le nekaj sestavinami. Sveža, okusna in zdrava. Lahka, a še vseeno nasitna. Sestavin je res zelo malo, a so te tiste prave. Vse skupaj pa bi bilo res že čisto preveč enostavno, če v igro ne bi stopil pesto. Ta jedi da tisto pravo piko na i. Svežino in okus po poletju. A se nikakor ni treba prestrašiti. Tudi ta je pripravljen izredno hitro. Kar ga ostane, ga zlahka porabiš v naslednjih dneh. Skupaj s pečenim krompirčkom, kot dodatek testeninam, rižotam ali le na opečenih kruhkih.
Glavna zvezda je vsekakor sir. Sir za žar. Kozji sir za žar! Tudi običajen bi bil verjetno povsem ok (ne vem, ga v bistvu še nisem nikoli poskusila, saj klasičnih, kravjih mlečnih izdelkov ne prenašam ravno najbolje). A ta je naravnost fantastičen. Brez skrbi, kozji mlečni izdelki nimajo nobenega posebnega (s tem mislim slabega) okusa, seveda, če so pripravljeni v prostorih z visokim higienskim standardom. Kozice so pri izbiri hrane izredno izbirčne in pojedo le tisto, kar je zanje najbolje. S čim manj se ne zadovoljijo. Večino časa so na paši in njihovo mleko je po mojem mnenju za nas veliko boljše kot katerokoli drugo. Je lahko prebavljivo in vsebuje številne vitamine in minerale.
Mleka kot takega pravzaprav ne pijem, tudi pri kozjih jogurtih sem izbirčna, saj mi zaenkrat odgovarjajo le nekateri. Še največkrat ga kupim v Hoferju, saj je resnično gost, skoraj kot grški. Ko pa gre za sire in skute (sploh albuminsko oziroma sirarsko skuto) že vrsto let prisegam na izdelke kmetije Pustotnik. Kozji sir za žar je njihova novost in oh, kako vesela sem, da so se lotili tudi proizvodnje tega. Odličen je!
Narezala sem ga na večje kocke ter jih marinirala v metino – peteršiljevem pestu. Kocke sem ‘napičila’ na palčke in jih opekla na žar ponvici. Postregla sem jih na posteljici iz kvinoje in graha, z dodatno žlico pesta in eno najpreprostejših a hratih najokusnejših solatnih prilog.
Verjetno bi zraven pasala katerakoli poletna solata. Paradižnikova, zelena, zeljnata… A ker vem, da se s sirom odlično razumejo tako kumare kot avokado (mimogrede, ena mojih najljubših poletnih solat je sestavljena ravno iz avokada in mladih kumaric, v kombinaciji s feta sirom; sveti trojici včasih dodam še čičeriko in/ali paradižnik ter seveda obilico sveže bazilike – božansko!), s solato nisem komplicirala.
Ker imam najraje vse na enem krožniku sem na rezine narezala popolno dozorjen avokado (tega vedno kupim v Hofru, saj me edino tam še ni razočaral) in čisto majhne domače hrustljave kumarice. Začinila z nekaj olja, soli in limone ter jih postavila v bok kvinojini rižoti s sirnimi nabodalci.
Vse skupaj je bilo pripravljeno zelo hitro. Pesto sem naredila že malce prej, a zanj res ne potrebuješ več kot pet minut časa. Uporabila sem vnaprej kuhano in ohlajeno kvinojo, kar je vse skupaj še poenostavilo. Kaše pogosto skuham na zalogo, saj v hladilniku zdržijo več dni in jih nato lahko hitro uporabim v marsikateri jedi. Lahko bi jo pogrela, pa je nisem. Povsem dovolj se je pogrela pod vročimi sirnimi ražnjiči. Kašo sem le zmešala z grahom ter začinila z nekaj limone in soli.
Še nekaj o kvinoji. Zdi se mi, da je to ena izmed tistih stvari, ki jih preprosto obožuješ ali pa sovražiš. Jaz zagotovo sodim med prve. Je pa pomembno kako jo pripraviš.
Sama naredim takole: običajno jo za vsaj nekaj ur namočim v vodi (ni pa to nujno potrebno). Kvinojo res dobro sperem pod tekočo vodo. Nato jo skuham v vodi in ko ta zavre, zamenjam vodo za svežo. Tako je veliko okusnejša in ne greni. Pazim predvsem na pravilno količino vode. Kuham jo na srednje visoki temperaturi in ko s pogledom ocenim da so zrna ravno prav kuhana, morebitno vodo preko cedila odlijem in kašo pustim v kozici, da popije odvečno vlago. Počakam da se popolnoma ohladi, nato jo razrahljam z vilico. Prav je, da lahko zrna še vedno ločiš eden od drugega in kvinoja ni prekuhana -takšna spominja na žalosten kup ‘zdrisaste’ gmote 😉
Sestavine:
Za pesto…
- 30 g mandljevih lističev
- 15 g metinih lističev
- 30 g peteršiljevih lističev
- 1 strok česna
- 65 ml oljčnega olja
- 3 JŽ limoninega soka
- sol in poper po okusu
- nekaj žlic vode (po potrebi)
Za nabodalca…
- na večje kocke narezan sir za žar*
- nekaj žlic pesta
Za kvinojo…
- 65 g kvinoje (teža velja za surovo kvinojo)
- velika pest zamrznjenega graha
- malce limoninega soka
- malo fino naribane limonine lupinice
- sol
Za solatko...
- pol avokada
- 2 majhni kumarici
- oljčno olje
- limonin sok
- sol
*lahko uporabiš katerikoli sir za žar, a verjemi da ti ne bo žal če poskusiš kozjega
Postopek:
Kvinojo dobro speri ter skuhaj po navodilih. Pazi predvsem na pravilno količino vode. Kuhano kašo ohladi, nato jo razrahljaj z vilico. Grah na hitro blanširaj v vreli vodi, ga nato splakni pod mrzlo tekočo vodo ter primešaj kvinoji. Med kašo vmešaj že malce limoninega soka, ščep soli ter nekaj sveže naribane limonine lupinice.
Za pesto zmiksaj mandlje, nato dodaj liste zelišč, strt česen ter nekaj limoninega soka. Zmiksaj, nato postopoma dolivaj olje. Miks. Poskusi, začini s soljo in poprom. Po potrebi dodaj še malce limone in vode, toliko da zmes razrazljaš, vendar še vedno dobiš gost pesto. Ponovno poskusi ter prilagodi slanost, kislino in voljnost.
Na kocke narezanemu siru dodaj nekaj žlic pesta ter jih s pomočjo žlice povaljaj v njem. Pusti stati nekaj časa, da se sir navzame okusov.
Medtem nareži mlado kumarico in avokado. Začini s soljo, limoninim sokom in oljčnim oljem – zopet, po okusu.
Žar ponev dobro segrej. Kocke mariniranega sira nabodi na lesene paličice ter nabodalca popeci na segreti ponvi. Obračaj jih, da se povsod lepo zapečejo.
Na krožnik preloži pripravljeno solatko in kvinojo z grahom, nanjo pa postavi popečene kocke sira za žar. Dodaj še žlico ali dve pesta ter vse skupaj okrasi s svežimi lističi mete.