Špageti z grahovo metinim pestom

Grah in meta sta odlična kombinacija. Skupaj s fino slanim sirom pa naravnost fantasitična! In čeprav ju navadno kombiniram z mlado feto, sem tokrat uporabila staran kozji sir, čeprav sem prepričana, da bi bila jed enako dobra tudi, če bi ga zamenjal parmezan (sir narejen iz kravjega) ali peccorrino (iz ovčjega mleka).

Kombinacijo graha in mete pogosto uporabljam, predvsme poleti, ko je sveže mete v izobilju. Vsaj na našem vrtu jo je. Zasadi se sama in je daleč najboljša meta kar sem jih kdaj poskusila. Met je namreč kar nekaj vrst, pravzaprav je teh kar precej, zato je res fino, da najdeš tako ki ti ustreza, saj z njo lahko popestriš številne jedi, tako sladke kot slane. Meta prijateno osveži in hladi in je zato idealna izbira za vroče poletne dni.

Metin pesto sem naredila že nekajkrat, a vsakokrat nekoliko drugače. Bodisi z mandlji, konopljinimi semeni ali avokadom. Pesto sem uporabila tudi v nekaj receptih, ki jih najdeš na tej strani. Naj ti pomagam. Tukaj so skutni cmočki z grahom in metinim pestom s pistacijo (klik) in preprost krožnik poletne, na žaru pečene zelenjave, s pečenim sirom in seveda metinim pestom (klik).

Tudi grah v pestu pri meni ni neznanka. Tule je krasen recept za ‘svedrce’ s suhimi paradižniki, mlado rukolo in grahovim pestom, ki sem ga kombinirala z baziliko in peteršiljem (klik) in pa pica iz ajdove kaše, z artičokami, rezinami kozjega sira in grahovo špinačnim pestom (klik).

Tokratna ideja je preprosta. V nekaj minutah lahko narediš okusen pesto, v loncu pa skuhaš svoje najljubše špagete. Nato vse skupaj združiš in postrežeš. Nasitno, zdravo in okusno, ter sveže poletno kosilce.

Sestavine:

Za grahovo-metin pesto…

  • 250 g zamrznjenega graha
  • 1 debelejši strok česna
  • 50 g rahlo prepraženih pinjol
  • 50 g na majhne koščke sesekljanega trdega kozjega sira (ali parmezana)
  • večji šop sveže mete (cca. 20 g metinih lističev)*
  • 4-5 JŽ oljčnega olja
  • sol
  • poper

Ter…

  • 200 g špaget
  • nekaj oljčnega olja in svežega limoninega soka
  • pinjole in sir za piko na i

Postopek:

Zavri vodo, vanjo stresi grah in kuhaj le minutko ali dve. Nato ga odcedi, dobro splahni pod ledeno hladno vodo (da ohraniš lepo barvo in preprečiš nadaljne kuhanje), nato pa čim bolj osuši*.

V mikserček stresi dobro osušen grah, predhodno prepažene pinjole, drobno sesekljan česen, liste mete**, sir, oljčno olje, sol*** in poper. S pulznimi vrtljaji sestavine zmiksaj v pesto****. Nikar ne pretiravaj, je fino, če v njem ostanejo večji delci.

V loncu vrele osoljene vode skuhaj špagete. Upoštevaj priporočeni čas kuhanja, ki navadno poskrbi za ravno prav kuhane testenine. Malce vode, v kateri so se kuhale prihrani, nato pa špagete preko cedila odcedi. Vrni jih v lonec, pokapljaj z nekaj olivnega olja ter premešaj. Dodaj pesto, nekaj kapljic limoninega soka (po okusu) ter toliko prihranjene tekočine, da testenine lahko lepo premešaš. Serviraj in postrezi z nekaj dodatnimi pinjolami ter tankimi rezinicami sira.

*to najlažje narediš tako, da dobro odcejen grah streseš na krožnik, prekrit s papirnatim kuhinjski servietom, drugega pa položiš na grah, da papirja vpijeta odvečno tekočino

**večje liste lahko z rokami natrgaš na manjše koščke

***pesto sproti poskušaj in prilagajaj okusu. Ker je sir že sam po sebi lahko precej slan, pesto soli toliko da bo ravno prav

**** če imaš manjši sesekljalnik, pesto naredi v večin delih

Kam s pestom? Seveda lahko kar vsega porabiš za testenine, če pa ti ostane, nič zato. Dodaj miu nekaj kapljic limone ter shrani v hladilnik. S pestom lahko premažeš popečene kruhke, ga kot piko na i dodaš raznim žitno-zelenjavnim krožnikom, kosu pečenega mesa (piščančjega, puranjega, svinjskega ali mladi jagnetini), nežnem fileju bele ribe…

Dodaj odgovor